Symfonický orchester Slovenského rozhlasu otvára sezónu koncertom k 90. výročiu svojho založenia

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (SOSR) pôsobí na hudobnej scéne už 90 rokov. Prvý abonentný koncert sezóny 2019/2020 bude v pondelok 9. septembra venovaný práve tomuto výročiu. Program zostavený z diel Vladimíra Godára, Zoltána Kodálya, Eugena Suchoňa, Vítězslava Nováka a Alexandra Moyzesa, predstaví dirigent Peter Valentovič.

(reklamný článok SOSR)

V podaní SOSR-u odznie 9. septembra od 19:00 skladba Tombeau de Bartók z roku 1995, ktorú slovenský skladateľ Vladimír Godár napísal k 50. výročiu Bartókovho úmrtia ako pamiatku na výnimočného skladateľa, humanistu a človeka. Ďalšou bude symfonická skladba Tance z Galanty od Zoltána Kodálya, ktorý bol vášnivým zberateľom ľudových piesní. Hoci je hudba Eugena Suchoňa v súčasnosti zriedkavo interpretovaná, Suchoň patril k najvýznamnejším a najuznávanejším slovenským skladateľom dvadsiateho storočia. SOSR uvedie jeho dielo Symfonietta rustica. V Tatrách, op. 26, je symfonická báseň skladateľa Vítězslava Nováka, ktorú zložil ako oslavu majestátu Vysokých Tatier a snažil sa ňou evokovať pôsobivú prírodnú atmosféru. Koncert uzatvoria Tance z Pohronia od zakladateľskej osobnosti modernej slovenskej hudobnej kultúry Alexandra Moyzesa. Túto orchestrálnu suitu vytvoril pre SĽUK.

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, zdroj: RTVS

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu vznikol v roku 1929 ako prvý profesionálny symfonický orchester na Slovensku. Jeho oficiálnym šéfom sa vtedy stal český dirigent František Dyk. Za 90 rokov svojej úctyhodnej histórie zrealizoval nespočetné množstvo nahrávok pre Opus, Supraphon, Naxos, Marco Polo, Arte Nova či Decca Records. Okrem toho pravidelne nahráva hudbu k známym slovenským a koprodukčným filmom RTVS. Vystupuje s poprednými dirigentmi sveta a pravidelne účinkuje na domácich festivaloch a zahraničných pódiách. Orchester sa špecializuje na repertoár klasicizmu, romantizmu, ale i 20. a 21. storočia. Na každom zo svojich koncertov v sezóne uvádza tiež diela slovenských skladateľov, mnohé z nich v premiére.

Bližšie informácie o koncertoch 91. sezóny Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu sú zverejnené na webovej stránke www.koncertyrtvs.sk a na facebookovom profile orchestra facebook.com/sosr.sk. Abonentky si možno zakúpiť v sieti Ticketportal.

Peter Valentovič

Peter Valentovič patrí k mladšej generácii slovenských dirigentov. Pracoval so Slovenskou filharmóniou, Štátnou filharmóniou Košice, so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu a niekoľko rokov intenzívne spolupracoval so Štátnym divadlom v Košiciach. Pravidelne diriguje v Slovenskom národnom divadle opery a balety. Počas štúdia vo Viedni dostal štipendium za výnimočné umelecké nadanie. Pôsobil aj ako korepetítor napríklad v parížskej a viedenskej opere, bol zbormajstrom a dirigentom v Kapskom Meste a hlavným dirigentom v Štátnej opere v Istanbule.

Peter Valentovič, foto: Adrian Vavro

Dirigoval na renomovaných svetových pódiách a divadlách ako Deutsche Oper Berlin, Staatsoper Berlin, v štátnej opere Hannover, v Národnom divadle v Prahe, budapeštianskej Štátnej opere, Tonhalle Zürich, Theater an der Wien či Konzerthaus Wien. Spolupracoval s poprednými symfonickými orchestrami ako Rozhlasový orchester vo Viedni, Mníchovskí symfonici, Orchester Bavorského rozhlasu, Staatskapelle Berlin, Orchester FOK Praha, Český národný symfonický orchester alebo Maďarská národná filharmónia.

Informoval: Richard Bednár, SOSR

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár