Symfonický orchester Slovenského rozhlasu uvedie Dvořákovo Requiem

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave zaznie v piatok 8. apríla 2022 o 19:00 h v rámci mimoriadneho koncertu sezóny 2021/2022 vokálno-inštrumentálne dielo Antonína Dvořáka Requiem – zádušná omša pre sóla, zbor a orchester b mol, op. 89.

(PR článok, SOSR)

Toto myšlienkovo hlboké dielo zaznie pod taktovkou šéfdirigenta SOSR Ondreja Lenárda v spolupráci s Českým filharmonickým zborom Brno (zbormajster Petr Fiala) a sólistami Evou Hornyákovou (soprán), Teréziou Kružliakovou (mezzosoprán), Richardom Samekom (tenor) a Petrom Mikulášom (bas).

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, foto: SOSR

Komponovanie zádušných omší u skladateľov je v dejinách zväčša prepojené s ich uvažovaním o otázkach ľudskej existencie a pominuteľnosti. Dvořákova motivácia mala síce pôvodne iný zámer, no neubrala na vážnosti toho, čo napísal. Toto veľkolepé vokálno-inštrumentálne dielo je dôkazom skladateľovho pravdivého svedectva o vzťahu k Bohu.

Dvořák rozdelil liturgický text na dve časti. Prvá, obraz Posledného súdu, má osem častí „úprimného smútku“. Druhá pozostáva z piatich častí, ktoré prinášajú atmosféru útechy a zmierenia. Každá časť Requiem je koncipovaná ako kompozičný prúd hudby bez uzavretých zborových alebo sólových „kusov“. Na procese hudobného diela sa rovnocenne podieľajú orchester, zbor a sólisti.

Český filharmonický zbor Brno, zdroj foto: cfsbrno.cz

Koncert sa uskutoční vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu a naživo vo vysielaní Rádia Devín. Bližšie informácie a vstupenky na https://sosr.rtvs.sk/.

Informoval: Richard Bednár, SOSR

PR článok, text: SOSR

Viac informácii o koncertoch SOSR nájdete na www.sosr.rtvs.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár