Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

8. decembra 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2014/2015

Talianska hudba na Dunaji

Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Pri príležitosti ukončenia semestra talianskeho predsedníctva v Rade Európskej únie sa vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu uskutoční 11. decembra 2014 o 19.00 h. slávnostný koncert, ktorý organizuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave. S talianskymi autormi zaznie aj Gejza Dusík a taktiež nová skladba Francesca Giammussa venovaná Bratislave za účasti skladateľa.

Pod vedením dirigenta Waltera Attanasiho sa v Bratislave predstaví Janáčkova Filharmónia Ostrava spoločne so speváckym zborom Lúčnica. V interpretácii medzinárodných sólistov zaznejú nielen známe árie Leoncavalla, Pucciniho či Verdiho, ale aj kompozície jedného súčasného skladateľa, Francesca Giammussa, ktorý napísal niekoľko skladieb zvlášť pre tento koncert a v Bratislave zaznejú vo svetovej premiére. Jednou z nich je napríklad kompozícia pre orchester, venovaná Bratislave, nazvaná Svelunio: ide o neologizmus, pomenúvajúci v taliančine spln mesiaca nad Dunajom. Skladateľ bude osobne prítomný v sále.

Walter Attanasi prizval k účinkovaniu medzinárodných spevákov: litovskú sopranistku Nomedu Kazlaus, britského tenoristu Iana Storeya a gruzínskeho barytonistu Georgea Andguladze, a ako hosťa mladučkú Slovenku Patriciu Janečkovú, študentku Janáčkovho konzervatória v Ostrave.

Ako informovala Marie Grofová z agentúry GRO, ktorá zastupuje mladú Slovenku, dirigent Attanasi sa po vypočutí si Patriciinych nahrávok rozhodol dať jej príležitosť po boku významných medzinárodných sólistov. Odporúčaním mu bolo aj nedávne Patriciino víťazstvo v celosvetovej speváckej súťaži v Ríme Concorso internazionale „Musica sacra“ 2014. Patricia Janečková sa 11. decembra v Bratislave zúčastní aj vianočného benefičného koncertu „Úsmev ako dar“ pre deti z detských domovov. Záznam koncertu odvysiela Jednotka na Štedrý deň popoludní.

Talianska hudba na Dunaji

Slávnostný koncert

pri príležitosti ukončenia talianskeho predsedníctva v Rade Európskej únie.

Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu v Bratislave

11. decembra 2014 o 19.00 h.

Walter Attanasi, dirigent
Kazlaus Nomeda, soprán
Ian Storey, tenor
George Andguladze, barytón
Patricia Janečková, soprán

Spevácky zbor Lúčnica
Janáčkova Filharmonie Ostrava

Francesco Giammusso  – Svelunio per orchestra,
prima esecuzione assoluta ( svetová premiéra)

Francesco Giammusso – Ave Maria – per soprano e baritono e orchestra
Kazlaus Nomeda ,George Andguladze

Francesco Giammusso – Invictus – per coro e orchestra,
su testo di William Ernest Henley
dedicato a (venované) Nelson Mandela
prima esecuzione assoluta (svetová premiéra)

Geiza Dusik – „Najkrajší kút v šírom svete“ „/Pieseň o rodnej zemi/“
Soprano : Patricia Janečková

———— pauza ————-

Ruggero Leoncavallo – Pagliacci Intermezzo sinfonico

Ruggero Leoncavallo – Pagliacci “Vesti la giubba“
Tenore : Ian Storey

Giacomo Puccini – Manon Lescaut – “Sola, perduta, abbandonata “
Soprano : Kazlaus Nomeda

Giuseppe Verdi – Otello – “Già nella notte densa “
Duetto : Ian Storey, Kazlaus Nomeda

Giuseppe Verdi – Nabucco “Va pensiero sull’ali dorate”
Coro Lucnica

Giacomo Puccini – Turandot “Nessun dorma”
Tenore : Ian Storey

Talianska hudba na dunaji, plagát

 

Walter Attanasi
Walter Attanasi

Walter Attanasi, rodák z Terstu, je považovaný za jedného z najpozoruhodnejších dirigentov svojej generácie. Často diriguje operné a symfonické orchestre rôznych prestížnych divadiel, organizácii a medzinárodných festivalov: napr. La Scala v Miláne, divadlo Arena vo Verone, San Carlo v Neapole, Comunale vo Florencii, Opera v Ríme, Musikverein a Konzerthaus vo Viedni, Štátna opera v Hamburgu, Colon v Buenos Aires, Belas Artes v Mexiko City, Rudolfinum a Národné divadlo v Prahe, Opera v Budapešti, Royal Opera House v Štokholme, rôzne koncertné sály v Japonsku atď.

Jeho diskografia obsahuje medzi inými napr. Stabat Mater od G. Rossiniho, všetky Beethovenove symfónie, nahrávky L. Janáčka a A. Dvořáka. Bol hudobným riaditeľom festivalu Todi Music Fest (USA) a umeleckým riaditeľom v Opera Africa v Pretorii-Johannesburgu. V súčasnosti je riaditeľom UmbriaMusicFest Italia, Slovensko, Česká republika, Južná Afrika. Je hlavným hosťujúcim dirigentom Filharmónie Bohuslava Martinů.

 

Kazlaus Nomeda
Kazlaus Nomeda

Kazlaus Nomeda je jednou z najvýraznejších dramatických sopranistiek, študovala pôvodne hru na klavír a hudobnú vedu vo Vilniuse v Litve. Dráhu profesionálnej klaviristky však vymenila za kariéru opernej speváčky. Debutovala v titulnej postave Bizetovej Carmen, nasledovala rola Eboli (Don Carlos), Preziosilla (Sila osudu). Nasledovali hlavné role vo viacerých európskych operných domoch vrátane Gran Teatre del Liceu v Barcelone, Mariinského divadla v Petrohrade, Bolšom teatru v Moskve a Teatro Malibran v Benátkách. Prelomom v jej kariére bolo stretnutie so španielskou sopranistkou Montserrat Caballé v roku 2000 na majstrovských kurzoch a následná spolupráca s touto svetovou opernou hviezdou. Jej súčasný repertoár zahŕňa Brünnhildu a Sieglindu (Valkýra), Elisabettu (Don Carlo), Desdemonu (Otello) a ďalšie role dramatického sopránového oboru.

 

Ian Storey
Ian Storey

Ian Storey je svetovo preslávený britský tenorista, doma je v grófstve Herefordshire (Východné Anglicko), ale väčšinu svojho pracovného života trávi v zahraničí, kde účinkuje v najprestížnejších operných domoch. Spev začal študovať pri svojom pedagogickom pôsobení na Novom Zélande, potom v Londýne, v Miláne a v Terste. V jeho kariére bol dôležitý rok 2007, kedy debutoval ako Tristan vo Wagnerovej opere Tristan a Izolda na otvorení sezóny v milánskej La Scale pod taktovkou Daniela Barenboima. Pod jeho taktovkou zaspieval i Siegfrieda v Súmraku bohov. Jeho fyzické predpoklady a dramatický tenor ho predurčujú k hrdinným postavám.

 

George Anguladze
George Anguladze

George Andguladze je talentovaný gruzínsky tenorista, ktorý od svojich šiestich rokov spieval v gruzínskom folklórnom súbore. Vyštudoval Národnú hudobnú akadémiu v Tbilisi a operný spev na konzervatóriu v Reggio Emilia. Intenzívna je jeho spolupráca s talianskymi opernými scénami (Teatro Comunale, Ferrara, Teatro Valli, Reggio Emilia, Teatro Regio, Parma, Teatro Verdi, Busseto, Teatro Bellini, Catania. V roku 2014 koncertoval Andguladze v Rusku pod taktovkou Valerija Gergijeva, predstavil sa ako Tonio v Leoncavallovej opere Pagliacci v Teatro Bellini, Catania, ďalej v postave Escamilla (Carmen) v Luglio Musicale Trapanese. V Národnom divadle v Prahe debutoval postavou Giorgio Germonta (La traviata).

 

Patricia Janečková
Patricia Janečková

Patricia Janečková je mladá Slovenka (16) študentka operného spevu na konzervatóriu v Ostrave u prof. Evy Dřízgové-Jirušové. Je čerstvou víťazkou 14. ročníka prestížnej celosvetovej speváckej súťaže Concorso internazionale „Musica sacra“ 2014 v Ríme. Spieva od svojich štyroch rokov a je výnimočným zjavom súčasnej hudobnej scény. Prvé kontakty s operným javiskom absolvovala už ako členka Operného štúdia Divadla Antonína Dvořáka v Ostrave. Ako desaťročná urobila konkurz v ostravskej Janáčkovej filharmónii a dostala po prvýkrát možnosť zaspievať si s veľkým orchestrom. V roku 2010 sa stala absolútnou víťazkou československej talentovej súťaže Talentmania, v roku 2011 vydala debutové operné CD / DVD. Má za sebou samostatné koncerty doma i v zahraničí.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...