Talianske slnko z hrdla jedinečného tenoristu na CD ,,ITALIA“

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Juan Diego Flórez, ,,neodolateľný tenorista, kráľ belcantového repertoáru” (New York Times) sa pripísal na slávny zoznam tenoristov nahrávkou populárnych neapolských a talianskych piesní, vrátane niekoľkých aranžovaných pre jeho idol a mentora Luciana Pavarottiho. Album vyšiel v auguste 2015 vo vydavateľstve Decca. Svetoznámeho tenoristu budú môcť uvidieť aj milovníci opery na Slovensku, na koncerte agentúry Kapos už 10. februára 2016 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

Na ostatnom albume s názvom Italia Juan Diego Flórez naspieval všetky obľúbené talianske klasické piesne ako ‚O sole mio, Arriverderci Roma, Mattinata či Non ti scordar di me a iné, no aby vdýchol čerstvý život do tejto známej hudby, viaceré piesne si dal nanovo zaranžovať tak, aby vyvolali dojem autentickej neapolskej kaviarenskej kapely. Na tento cieľ sa k Juanovi Diegovi pridali hviezdny hráč na mandolínu Avi Avital a uznávaná akordeonistka Xenia Sidorova. Pri dvoch piesňach sa k Flórezovi pripojil aj jeden z najžiadanejších gitaristov Craig Ogden.

Aby talianska chuť bola dokonalá, nahrávalo sa v talianskom prímorskom letovisku Fano, južne od Pesara, kde si Juan Diego zriadil letnú rezidenciu tak, ako to urobil Pavarotti pred ním. Orchestrálne party nahrali s pesarským telesom Filarmonica Giacchino Rossini, ktoré viedol mladý talentovaný Talian Carlo Tenan.

CD - Juan Diego Flórez ITALIA

CD – Juan Diego Flórez ITALIA

,,Tento album skvele dopĺňa prvé CD Juana Diega Flóreza s populárnymi piesňami Sentimento Latino. Peruánske a latinsko-americke piesne na ňom majú silnú väzbu na staršie neapolské piesne a ukazujú jedinečný a charakteristický Flórezov hlas: elegantný, čistý a jasný tón, so slávnym vysokým registrom, vysokými tónmi, ktoré sú nielen pevné, ale aj ohnivé.” (The Guardian)

,,Vyrastal som s radostným spevom Carusa a Pavarottiho v ušiach. Mal som šťastie, že som počas svojej kariéry strávil veľa času v Taliansku, väčšinu v čase Rossiniho festivalu v Pesare. A tak, prirodzene, som sa nemohol dočkať, kedy nahrám vlastné verzie týchto obľúbených talianskych a neapolských piesní. Kto nemá rád tieto piesne? Sú veľmi zábavné a prenesú vás do srdca Talianska, môžete skutočne počuť slnečné lúče! Som rád, že na tomto albume sa ku mne pridali aj niektorí priatelia. Všetci mu pomohli k jedinečnému zvuku, ktorý sa, dúfam, bude páčiť,” povedal Juan Diego Flórez o svojom ostatnom CD.

Talianske piesne sú tradične súčasťou repertoáru tenoristov, každý spieva talianske piesne. Svojím spôsobom sú príveskom operných árií. Najväčší tenoristi svojej doby si ich nechávali pre seba špeciálne aranžovať. Sú veľmi lyrické, technicky náročné a naozaj ich musia spievať operné hlasy. Preslávili sa v podaní Beniamina Gigliho, Enrica Carusa, Alfreda Krausa, Plácida Dominga či Luciana Pavarottiho. Niektoré z týchto piesní Juan Diego Flórez zaspieva aj na bratislavskom koncerte, ktorý sa uskutoční 10. februára 2016 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

Viac informácii o bratislavskom koncerte Juana Diega Flóreza nájdete TU…

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár