Taliansky prezident udelil Jaroslavovi Blahovi vyznamenanie Rytiera Rádu talianskej hviezdy

1

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava Na Talianskom veľvyslanectve v Bratislave sa 14. marca 2017 konal slávnostný obrad, pri ktorom Veľvyslanec Gabriele Meucci odovzdal uznávanému odborníkovi na taliansku operu, PhDr. Jaroslavovi Blahovi, a profesorke Gymnázia Ladislava Sáru v Bratislave, Ing. Marte Markošovej, vyznamenania Rytierov Rádu talianskej hviezdy, ktoré im boli udelené prezidentom Talianskej republiky.

Veľvyslanec Meucci vo svojom príhovore prečítal nasledovné zdôvodnenia:

PhDr. Jaroslav Blaho je najvýznamnejším kritikom talianskej opery na Slovensku a veľkú časť svojho profesionálneho života venoval jej osvete.

V Slovenskej národnej galérii viedol prednáškovo-hudobný cyklus Taliansky operný podvečer a vytvoril televízne programy, v ktorých jednoduchým a zrozumiteľným jazykom ponúkal televíznym divákom odborný výklad talianskych operných diel.

Ako umelecký riaditeľ opernej časti festivalu Zámocké hry zvolenské venoval osobitnú pozornosť veľkým talianskym skladateľom.

Preto Prezident Talianskej republiky Sergio Mattarella udelil PhDr. Jaroslavovi Blahovi vyznamenanie Rytiera Rádu talianskej hviezdy.

Marta Markošová pri preberaní vyznamenania Rádu talianskej hviezdy, z rúk veľvyslanca Talianskej republiky Gabriela Meucciho,
foto: Talianske veľvyslanectvo v Bratislave

Ing. Marta Markošová sa dlhodobo so zanietením venuje vyučovaniu talianskeho jazyka a šíreniu našej kultúry na Slovensku a obzvlášť na Gymnáziu Ladislava Sáru v Bratislave, jedinej bilingválnej taliansko-slovenskej školskej inštitúcii na Slovensku.

Významnou mierou prispela k založeniu bilingválnej sekcie, ktorá má dnes viac ako 200 študentov. Často spolupracovala na organizovaní kultúrnych podujatí zameraných na šírenie talianskeho jazyka.

Preto Prezident Talianskej republiky Sergio Mattarella udelil Ing. Markošovej vyznamenanie Rytiera Rádu talianskej hviezdy.

zdroj: Talianske veľvyslanectvo v Bratislave

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Jeden komentár

  1. Marianna Bárdiová,

    Vážený pán Dr. Jaroslav Blaho, vážim si obrovský rozsah vašich vedomostí o opere (a mnohých súvislostí) a vaše mnohé koncepčné, organizačné, prednáškové a publikačné aktivity, ktoré po celý život vykonávate. K vysokému vyznamenaniu prezidenta Talianskej republiky vám úprimne blahoželám!

Zanechajte komentár