Teatro alla Scala otvorí sezónu 2021/22 Verdiho Macbethom. Priamy prenos premiéry ponúkne aj Rádio Devín

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V utorok 7. decembra 2021 sa uskutoční slávnostne otvorenie divadelnej sezóny milánskej La Scaly. V tomto roku je na programe premiéra Verdiho opery Macbeth. Priamy prenos predstavenia môžu sledovať televízni diváci či rozhlasoví poslucháči vo viacerých krajinách sveta, na Slovensku prenos od 17.50 hod. sprostredkuje Rádio Devín. Z rozhlasového štúdia sa o sprievodne slovo postará operný kritik a publicista Pavel Unger so svojou hostkou, opernou kritičkou Michaelou Mojžišovou.

,,Po minuloročnej prestávke, spôsobenej pandémiou, keď sa namiesto plánovanej otváracej premiéry sezóny v milánskom Teatro alla Scala uskutočnil bez divákov veľkolepý koncert pod názvom A riveder le stelle, sa Rádio Devín prostredníctvom Európskej vysielacej únie vracia do La Scaly opäť naživo. 7. december, sviatok sv. Ambróza, patróna Milána, je pravidelným dňom otvorenia sezóny.

Tento raz zaznie Macbeth, ktorého Giuseppe Verdi skomponoval ako svoju desiatu operu. Po prvý raz zaznel v roku 1847 vo florentskom Teatro della Pergola. O osemnásť rokov neskôr skladateľ dielo prepracoval pre Paríž a práve o verziu 1865, upravenú v kritickej edícii Davida Lawtona (z pôvodnej podoby zaznie krátka predsmrtná ária titulného hrdinu), sa opiera nové milánske naštudovanie.

G. Verdi: Macbeth, Teatro alla Scala, 2021, Anna Netrebko (Lady Macbeth), foto: Marco Brescia & Rudy Amisano
G. Verdi: Macbeth, Teatro alla Scala, 2021, Ildar Abdrazakov (Banco), Luca Salsi (Macbeth), zbor, foto: Marco Brescia & Rudy Amisano

Macbeth sa na javisko La Scaly vracia po ôsmich rokoch v naštudovaní hudobného riaditeľa divadla 68-ročného Milánčana Riccarda Chaillyho. Uzatvára sa tým trojica inscenácií opusov raného Verdiho, ktorú Chailly v roku 2015 otvoril Giovannou d´Arco, o tri roky nasledoval Attila a v tomto roku to bude Macbeth. V hlavných úlohách manželov Macbethovcov sa predstavia Anna Netrebko a Luca Salsi, Banca vytvorí Ildar Abdrazakov a Macduffa Francesco Meli. Podobne ako v Attilovi je režisérom Davide Livermore, obľubujúci so svojím stálym tímom časové posuny deja a obzvlášť čarovanie videoprojekciami. To však v rozhlase neuvidíme, takže sa ešte intenzívnejšie môžeme započúvať do hudby, hlasov sólistov a zboru.

G. Verdi: Macbeth, Teatro alla Scala, 2021, Ildar Abdrazakov (Banco), Luca Salsi (Macbeth), foto: Marco Brescia & Rudy Amisano

Priamy prenos v Rádiu Devín sa začne v utorok 7. decembra 2021 už o 17.50, pretože o osemnástej zaznie štátna hymna a hneď po nej samotné predstavenie. Mojou hostkou v štúdiu cez hlavnú prestávku bude hudobná kritička Michaela Mojžišová, s ktorou otvoríme aj tému Shakespeara v zrkadle opery. V mene Rádia Devín, redaktorky Silvie Zvarovej i sám za seba, ako moderátora prenosu, vás srdečne pozývam naživo do milánskej La Scaly na slávnostné otvorenie sezóny 2021/2022. Zaznejú aj potlesky, pretože epidemiologická situácia v Lombardsku momentálne, na rozdiel od mnohých zavretých divadiel, dovoľuje prítomnosť dvetisíc divákov, ktorí sa preukážu platnými covid-passmi.“ pozýva na sledovanie prenosu Pavel Unger.

Prečítajte si tiež:
Známy-neznámy Giuseppe Verdi (seriál)
Giuseppe Verdi zomrel pred 120 rokmi. Ako reflektuje jeho operný odkaz Slovensko? (1)
Giuseppe Verdi zomrel pred 120 rokmi. Ako reflektuje jeho operný odkaz Slovensko? (2)

G. Verdi: Macbeth, Teatro alla Scala, 2021, Anna Netrebko (Lady Macbeth), foto: Marco Brescia & Rudy Amisano
G. Verdi: Macbeth, Teatro alla Scala, 2021, Francesco Meli (Macduff), foto: Marco Brescia & Rudy Amisano

Prenos sa uskutoční v rámci Európskej vysielacej únie, ktorá vznikla v roku 1950 so sídlom v Ženeve a je najväčším združením národných vysielateľov na svete podporujúcim spoluprácu medzi nimi a uľahčujúcim výmenu audiovizuálneho obsahu s cieľom zabezpečiť vážnosť a kľúčovú úlohu verejnoprávneho vysielania.

G. Verdi: Macbeth
Teatro alla Scala
7. decembra 2021

Dirigent: Riccardo Chailly
Réžia: Davide Livermore
Scéna: Giò Forma
Kostýmy: Gianluca Falaschi
Svetlo: Antonio Castro
Video: D-Wok
Choreografia: Daniel Ezralow

Macbeth: Luca Salsi
Banco: Ildar Abdrazakov
Lady Macbeth: Anna Netrebko
Dvorná dáma: Chiara Isotton
Macduff: Francesco Meli
Malcolm: Iván Ayón Rivas
Lekár: Andrea Pellegrini
Sluha Lady Macbeth: Leonardo Galeazzi
Sprisahanec: Guillermo Bussolini
Prvé zjavenie: Costantino Finucci
Druhé zjavenie: Bianca Casertano
Tretie zjavenie: Rebecca Luoni

www.teatroallascala.org

Rádio Devín

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár