Teatrológovi Jaroslavovi Blahovi udelili čestné občianstvo mesta Skalica in memoriam

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Skalica je mesto s bohatou históriou a kultúrnymi tradíciami. Posledné dve desaťročia Skaličania v mesiaci septembri organizujú Skalické dni ako festival hudby, folklóru, tradícií a jarmočných trhov. Ich súčasťou je odovzdávanie titulu čestný občan mesta Skalica. Tento rok sa dostal medzi ocenených (in memoriam) aj známy teatrológ, operný historik a kritik PhDr. Jaroslav Blaho, ktorý nás na jar tohto roka navždy opustil.

Slávnostný akt sa konal 21. septembra 2019 v Jezuitskom kostole, dnes miestom mnohých kultúrnych podujatí. Čestné občianstvo za zosnulého prevzal jeho syn Ing. Robert Blaho, ktorý v krátkom no obsažnom preslove osvetlil vzťah svojho otca k tomuto mestu.

Robert Blaho preberá z rúk primátorky Anny Miernej čestné občianstvo mesta Skalice za otca Jaroslava Blaha in memoriam, 2019, foto: archív mesta Skalica

PhDr. Jaroslav Blaho, ktorý od polovice 60. rokov výrazne formoval tvár slovenskej opernej kritiky, publicistiky a divadelnej historiografie, sa síce narodil v Bratislave (6. mája 1942), ale na skalickom cintoríne ležia jeho rodičia, jeho druhá manželka a najnovšie aj on sám. Svoj vzťah k tomuto mestu si budoval od ranného detstva (kedy sa s rodičmi skrýval vo vinohradoch pred prechodom frontu), cez pravidelné trávenie dvojmesačných letných prázdnin u skalickej maminej tety počas rokov štúdia na základnej a strednej škole až po systematické vštepovanie blahovských čiže skalických tradícií svojim potomkom.

Jeho syn upozornil tiež na zaujímavú a málo známu okolnosť, ktorá možno prispela k jeho budúcej profesionálnej orientácii. V polovici 50. rokov totiž na prahu puberty Jaroslav Blaho prepísal libretá Pucciniho opier Madame ButterflyBohéma, čoho výsledkom boli činoherné predstavenia pre kruh známych a príbuzných, v ktorých účinkoval spolu s bratom, deťmi Janka Blaha i skalickými detským priateľmi (on sám hral v oboch predstaveniach úlohy Sharplessa a Marcella).

Jeho vzťah ku Skalici sa zintenzívnil v posledných desiatich rokoch, kedy v spolupráci s Divadelným ústavom (ktorého bol kedysi riaditeľom) a riaditeľkou Záhorského múzea v Skalici Dr. Vierou Drahošovou sa zapájal do miestnych podujatí napríklad prípravou výstav významných slovenských operných umelcov (napríklad Anna Poláková, Lucia Poppová atď.) A v posledných dňoch svojho života mal pred očami nie bratislavské ale so Skalicou zviazané zážitky. K jeho doterajším početným oceneniam teda pribudlo ďalšie. Na podujatí sa okrem príbuzných zúčastnilo aj viacero jeho priateľov z profesionálnej sféry.

Jaroslav Blaho zomrel v nedeľu 14. apríla 2019 vo veku nedožitých 77 rokov. O tejto smutnej udalosti sme informovali TU…

Prečítajte si tiež.
Zmĺkol hlas, vyschlo pero, zamrzla klávesnica. Za Jaroslavom Blahom smúti divadelné Slovensko

Viac o Jaroslavovi Blahovi si môžete prečítať v článku Pavla Ungera Charizmatický 75-ročný mladík – Jaroslav Blaho, ktorý sme priniesli v roku 2015 pri príležitosti jeho 75. narodením. V tomto článku sa o Jaroslavovi Blahovi vyjadrili aj viaceré osobnosti odbornej či divadelnej obce.

video

Videovizitka Jaroslava Blaha vznikla v réžii MK SR pri príležitosti udelenia Ceny ministerky kultúry v roku 2018.

Zo zákulisia SND
Jaroslav Blaho v sérii krátkych dokumentárnych filmov mapujúcich tvorivú činnosť prvej slovenskej divadelnej scény, hovorí o Verdiho opere Dvaja Foscariovci, uvedenej v Opere SND v októbri 2010.

Jaroslav Blaho, In memoriam (6. mája 1942 – 14. apríla 2019)

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár