Telesá Slovenskej filharmónie vystúpia počas leta na rôznych koncertoch a festivaloch

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Tohtoročnú koncertnú sezónu Slovenskej filharmónie ukončia jej umelecké telesá v letných mesiacoch prostredníctvom viacerých vystúpení na domácich a zahraničných koncertných pódiách či festivaloch. Pred prázdninovými koncertami sa v júni predstavia v Prahe, Skalici či v Piešťanoch. Slovenská filharmónia sa taktiež pripravuje na 13. koncertné turné v Japonsku.

Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň) a šéfdirigent SF James Judd sa s totožným programom poslednej dvojice symfonickej koncertov SF – Fibich, Suchoň, Janáček (31. 5. a 1. 6. 2018 v koncertnej sieni SF) predstavia 3. 6. 2018 aj na záverečnom koncerte festivalu Pražská jar, ktorý je venovaný 100. výročiu založenia Československej republiky.

James Judd,
foto: Peter Brenkus

Po pražskom koncerte odcestujú obe telesá na koncert do Skalice, kde vystúpia v rámci tohtoročného festivalu Divergencie v Jezuitskom kostole pod taktovkou stáleho hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského (nedeľa 10. 6. 2018).

V Skalici vystúpia aj členovia Slovenského komorného orchestra (um. vedúci Ewald Danel) v Kostole sv. Františka Xaverského (streda 13. 6. 2018). Deň predtým bude Slovenský komorný orchester koncertovať na Music Festival Piešťany 2018. Koncert s názvom Na grófskom dvore, venovaný 110. výročiu narodenia Eugena Suchoňa, zakladateľa piešťanského hudobného festivalu, sa uskutoční v Empírovom divadle v Hlohovci (utorok 12. 6. 2018).

V Piešťanoch vystúpia aj Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor so stálym hosťujúcim dirigentom Rastislavom Štúrom, klaviristom Ivanom Gajanom a zbormajstrom Jozefom Chabroňom. V ich interpretácii zaznie vo Veľkej sále Domu umenia záverečný koncert 63. ročníka festivalu (pondelok 9. 7. 2018).

Slovenská filharmónia,
foto: Peter Brenkus

Slovenská filharmónia vystúpi aj tento rok pod taktovkou Oskara Rózsu na Bratislavskom hrade, na džezovom koncerte Martina Valihoru a jeho hostí (streda 13. 6. 2018).

Slovenská filharmónia sa opäť po troch rokoch vydá do krajiny vychádzajúceho slnka. V poradí 13. turné v Japonsku absolvujú filharmonici za 12 dní, počas ktorých odohrajú 8 koncertov v 5 japonských mestách pod taktovkou dvoch dirigentov – stáleho hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského a pravidelného hosťa SF Daniela Raiskina (sobota 16. 6. – streda 27. 6. 2018).

Slovenský filharmonický zbor odcestuje v júni do Prahy, kde sa predstaví v rámci festivalu Opera Nova 2018 na Novej scéne Národního divadla uvedením Apolloopery Mareka Piačeka pod vedením Jozefa Chabroňa (pondelok 18. – štvrtok 20. 6. 2018).

Jozef Chabroň, Slovenský filharmonický zbor,
foto: Ján Lukáš

Začiatkom júla odcestuje Slovenský filharmonický zbor na zájazd do Dortmundu, kde spoločne s Dortmundskými filharmonikmi, Českým filharmonickým zborom Brno a dirigentom Gabrielom Feltzom uvedú monumentálnu Symfóniu č. 8 Es dur Gustava Mahlera. Toto veľkolepé vokálno-inštrumentálne dielo „Symfónia tisícov“ je uvádzané pre svoje obsadenie (orchester, dva zmiešané zbory, jeden detský zbor, osem sólistov) len zriedka. (nedeľa 1. 7. – štvrtok 5. 7. 2018).

Slovenská filharmónia spolu s Českou filharmóniou vystúpia tento rok na festivale Trenčín Pohoda. „Československá filharmónia“ odohrá koncert pri príležitosti 100. výročia založenia Československej republiky (štvrtok 7. 7. 2018). Slovenský filharmonický zbor uzavrie 69. koncertnú sezónu spoločne so Slovenskou filharmóniou dvomi koncertami v Rakúsku. V St. Florian v rámci Stiftskonzerte a v Neubergu an der Mürz v rámci Neuberger Kulturtage. V ich interpretácii tu zaznejú sakrálne diela Quattro Pezzi Sacri Giuseppe Verdiho a Te Deum Antona Brucknera pod taktovkou Stefana Vladara (piatok 13. a sobota 14. 7. 2018).

Slovenský komorný orchester,
foto: Ján Lukáš

Slovenský komorný orchester bude účinkovať na Festivale peknej hudby v Banskej Štiavnici (piatok 27. 7. 2018) a aj počas tohto leta vystúpi v rámci Detskej univerzity Komenského v Divadle Aréna (utorok 21. 8. 2018). Slovenský komorný orchester zavŕši 69. koncertnú sezónu účasťou na švajčiarskom festivale Murten Classics (nedeľa 26. – štvrtok 30. 8. 2018).

Informovala: Martina Tolstová, SF

www.filharmonia.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár