Tenorista Javier Camarena po prvýkrát na Slovensku už 11. apríla, poznáme program koncertu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Agentúra Kapos uvádza ďalší koncert z cyklu Svetové operné hviezdy na ktorom sa milovníkom opery, 11. apríla 2017 v bratislavskej Redute, po prvýkrát na Slovensku predstaví hviezdny tenorista Javier Camarena. Hostkou koncertu bude slovenská sopranistka Adriana Kučerová, Slovenskú filharmóniu diriguje český dirigent Jaroslav Kyzlink.

V rámci cyklu koncertov Svetové operné hviezdy, ktoré od roku 2011 na Slovensku organizuje agentúra Kapos, sa bratislavskému publiku už predstavili významné svetové operné hviezdy – Juan Diego Flórez, Cecilia Bartoli, Lawrence Brownlee, Oľga Pereťaťko, Mariusz Kwiecień, Piotr Beczała, Thomas Hampson, Luca Pisaroni, Joyce DiDonato, Max Emanuel Cenčić či Joseph Calleja. Ďalší z koncertov bude patriť tenoristovi Javierovi Camarenovi, ktorý po prvýkrát na Slovensku vystúpi 11. apríla o 19:30 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie spolu s jeho hostkou – slovenskou sopranistkou Adrianou Kučerovou.

Javier Camarena sa stal v opernom svete veľkou témou, keď sa v Metropolitnej opere zaradil medzi spevákov, ktorí zaspievali prídavok počas predstavenia. Stalo sa tak v apríli 2014, keď v Rossiniho Popoluške (La Cenerentola) po búrlivých ováciách zopakoval áriu Si ritrovarla io giuro. Túto áriu si budú môcť vypočuť aj návštevníci bratislavského koncertu.

Javier Camarena, foto: Jonathan Mirò

Javier Camarena,
foto: Jonathan Mirò

Javier Camarena sa narodil 26. marca 1976 vo Veracruz (Mexiko) a študoval spev na univerzite v Guanajuato. V roku 2004 získal prvú cenu na Medzinárodnej speváckej súťaži Carla Morelliho v Mexiku a cenu Juana Oncinasa v súťaži Francisca Viñasa v Barcelone v roku 2005. Debutoval v roku 2004 v Mexiku v Palacio de Bellas Artes ako Tonio v Donizettiho Dcére pluku. V Mexiku spieval aj Belmonteho v Mozartovom Únose zo serailu, Nemorina v Donizettiho Nápoji lásky, Ernesta v opere Don Pasquale (G. Donizetti) a Dorvila v Rossiniho Hodvábnom rebríku. Keď v Metropolitnej opere v Rossiniho Popoluške po búrlivých ováciách zopakoval áriu Si ritrovarla io giuro, vtedy vlastne zaskočil za chorého Juana Diega Flóreza.

Sám Flórez pridával počas opery na najprestížnejšej scéne sveta dvakrát – v Donizettiho Dcére pluku slávnu áriu Ah! Mes amis, s 9 vysokými C v roku 2008 a v Donizettiho Nápoji lásky s áriou Una furtiva lagrima v roku 2012. Jediný, kto to ešte v novodobej histórii Metropolitnej opery urobil, bol Luciano Pavarotti v roku 1994 s áriou E lucevan le stelle (Puccini, Tosca).

Neskôr zopakoval Camarena rovnaký historický počin v madridskom Teatro Real prídavkom Ah! Mes amis, v Donizettiho Dcére pluku. Camarena je jediný tenorista v histórii oboch operných domov, ktorý zaspieval prídavky v dvoch po sebe idúcich predstaveniach. Pred návratom Camarenu do Metropolitnej opery v marci 2016 magazín Opera News venoval svoje jubilejné číslo k 80. výročiu vychádzania práve jemu. Scott Barnes ho v článku CAMARENA GOLD predstavil ako tenorovú senzáciu.

Od začiatku kariéry vďaka očarujúcemu hlasu dostával hlavné úlohy v belcantovom repertoári a spieval pod taktovkou najvýznamnejších dirigentov ako Claudio Abbado alebo Zubin Mehta. Účinkoval na pódiách najprominentnejších operných domov, koncertných sál a festivalov v Európe a Spojených štátoch, ako aj v Čile, Kolumbii a rodnom Mexiku.

www.javiercamarena.com.mx

Adriana Kučerová

Napriek relatívne mladému veku Adriana Kučerová zaznamenala už obrovský úspech na prestížnych medzinárodných scénach a festivaloch – v milánskej La Scale, Bavorskej štátnej opere v Mníchove, Viedenskej štátnej opere, Nemeckej opere a Nemeckej štátnej opere v Berlíne, Opere Bastille v Paríži, v Santa Cecilia v Ríme, v Rímskej opere, v Maggio Musicale vo Fiorentine, v Teatro Carlo Felice v Janove, v New Israeli Opera v Tel Avive, v Theater an der Wien, v Grand Opera v Houstone, v Opere v Dallase, v Theatre du Capitole v Toulouse, na festivale v Glyndebourne, na Mozartovom týždni v Salzburgu (Mozartwoche), na festivaloch v Salzburgu, Ravenne, Spolete (Taliansko), Rørose (Nórsko), Gstaade (Švajčiarsko) a na BBC Proms v Londýne.

Adriana Kučerová,
foto: Petra Lajdova

V sezóne 2014/2015 Adriana Kučerová spievala v Štátnej opere v Hamburgu hlavnú úlohu v Janáčkovej Líške Bystrouške, vo Viedenskej štátnej opere Adinu v Donizettiho Nápoji lásky po boku Juana Diega Flóreza a Rosinu v Barbierovi zo Sevilly, v Teatro Colon v Buenos Aires Adinu v Nápoji lásky a vystupovala na európskych koncertoch Jeana Christopha Spinosiho a Ensemble Mattheus. Spolupracovala so svetoznámymi dirigentmi ako Riccardo Muti, Ivor Bolton, Daniel Barenboim, Gustavo Dudamel, Christoph Eschenbach, Vladimir Jurowski, Nikolaus Harnoncourt, Kent Nagano, Jean-Christophe Spinosi a Kazushi Ono.

Svetové operné hviezdy
Javier Camarena a Adriana Kučerová
koncert agentúry Kapos
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie
11. apríla 2017 o 19:30 hod.

Javier Camarena, tenor
Adriana Kučerová, soprán
Jaroslav Kyzlink, dirigent
Slovenská filharmónia

program koncertu

G. Donizetti: predohra k opere Don Pasquale

V. Bellini: È serbato a questo acciaro … L’amo tanto z opery I Capuleti e i Montecchi
Javier Camarena

G. Rossini: Si, ritrovarla io giuro z opery Popoluška
Javier Camarena

G. Donizetti: predohra k opere Dcéra pluku

G. Donizetti: Tombe degli avi miei…fra poco a me ricovero z opery Lucia di Lammermoor
Javier Camarena

V. Bellini: Ah! non credea mirarti… Ah! non giunge uman pensiero z opery Námesačná
Adriana Kučerová

V. Bellini: A te o cara z opery Puritáni
Javier Camarena

V. Bellini: Vieni fra queste braccia z opery Puritáni
Adriana Kučerová, Javier Camarena

prestávka

C. Saint-Saëns: Bacchanale z opery Samson et Dalila

Ch. Gounod: Je veux vivre z opery Romeo a Júlia
Adriana Kučerová

G. Bizet: Je crois entendre encore z opery Lovci perál
Javier Camarena

G. Verdi: predohra k opere Sila osudu

G. Verdi: Signor ne principe… E il sol dell’anima z opery Rigoletto
Adriana Kučerová, Javier Camarena

G. Verdi: Ella mi fu rapita… parmi veder le lagrime z opery Rigoletto
Javier Camarena

G. Verdi: Gualtier Maldé!… Caro nome z opery Rigoletto
Adriana Kučerová

G. Donizetti: Ah! mes amis, quel jour de fête! z opery Dcéra pluku
Javier Camarena

(zmena programu vyhradená)

viac info o koncertoch agentúry Kapos na www.kapos.sk

zdroj: Agentúra Kapos

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár