Tenorista Pavol Bršlík uvedie v Bratislave recitál s piesňovým, operným i operetným programom

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Agentúra Kapos pripravila ďalší koncert, na ktorom sa v rámci cyklu Veľké slovenské hlasy predstaví v súčasnosti v zahraničí náš najžiadanejší tenorista Pavol Bršlík s klavírnym sprievodom Róberta Pechanca. Koncert zaznie 23. novembra 2022 v bratislavskej Redute.

(PR článok, Kapos)

Pavol Bršlík, KS (nar. 1979), rodák z Kysuckého Nového mesta, študoval spev na žilinskom konzervatóriu u Františka Livoru a vzápätí sa zdokonaľoval v opernom štúdiu vo francúzskom Marseille. Po účinkovaní v opernom štúdiu ho angažovala berlínska Staatsoper Unter den Linden a pokračoval vo vysokoškolskom vzdelávaní u Vlasty Hudecovej na Akadémii umení v Banskej Bystrici. V roku 2000 sa stal víťazom speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch. Vzdelanie si rozšíril v Opéra Studio CNIPAL v Marseille a na majstrovských kurzoch u Yvonne Minton, Mady Mesplé, Mirelly Freni a Williama Matteuzziho.

Pavol Bršlík si v Mníchove prevzal čestný titul Bayerischer Kammersänger, foto: Wilfried Hösl/BŠO

Jeho kroky postupne viedli do najvýznamnejších svetových operných divadiel, koncertných sál či na javiská prestížnych festivalov a stal sa uznávanou osobnosťou. Rád účinkuje aj na rodnom Slovensku a ako sám hovorí „Vždy sa teším na svoje slovenské publikum“. Pozoruhodnú medzinárodnú umeleckú dráhu výraznejšie odštartoval v roku 2005, keď ho v ankete kritikov nemeckého časopisu Opernwelt vyhlásili za „mladého speváka roka“. Nielen speváckym, ale aj hereckým umením si podmanil publikum.

V súčasnosti pôsobí ako umelec na voľnej nohe. Pavol Bršlík (v zahraničí tiež Breslik) je nositeľom čestného titulu Bavorskej štátnej opery v Mníchove „Bayerischer Kammersänger“ (KS). Nášmu tenoristovi ho udelili 20. júna 2021 po repríze predstavenia Mozartovej opery Únos zo serailu na javisku mníchovskej opery, kde pravidelne hosťuje 15 rokov.

Na najbližšom bratislavskom koncerte 23. novembra 2022 o 19.30 h. v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie Pavol Bršlík uvedie opernú, piesňovú a operetnú tvorbu. V programe zaznejú diela Mozarta, Dvořáka, Turinu, Donizettiho, Tostiho, Kálmána či Lehára. Na klavíri ho bude sprevádzať vynikajúci slovenský klavirista a pedagóg Róbert Pechanec, s ktorým Bršlík pravidelne spolupracuje. Kompletný program je zverejnený na webovej stránke Agentúry Kapos TU…

Koncert Pavla Bršlíka a Roberta Pechanca – Krásna mlynárka, foto: Milan Krupčík

„Získať Pavla na koncert nie je ľahké, pretože je angažovaný v prestížnych operných divadlách. Radi sledujeme jeho rast a vývoj, ktorý sa snažíme na našich koncertoch mapovať. Usporiadali sme ich už viac, pričom každý bol iný. Od prvého recitálu v roku 2012, na ktorom sa predstavil s obľúbeným piesňovým a operným programom a hudobná kritika ho zaradila medzi udalosti sezóny, sme sa odrazili k Schubertovmu cyklu Krásna mlynárka v roku 2014 a k Straussovým piesňam v roku 2018.

Všetky tieto koncerty mali obrovský úspech a umelca ukázali vždy v inom svetle. Plní sa tým náš cieľ čo najvernejšie prezentovať slovenskému publiku vývoj nášho skvelého tenoristu. V novembri nastane ďalšia príležitosť vypočuť si jeho spevácke umenie. Zaznejú árie z opier a operiet, ktoré nie sú v aktuálnych repertoároch slovenských divadiel a populárne koncertné piesne.“ uviedol Ján Korecký z agentúry Kapos a dodáva: „Na blížiacom sa bratislavskom koncerte by sme Pavla Bršlíka radi predstavili v jeho aktuálnej kondícii, s ktorou zvláda nové výzvy. Zaznie teda repertoár z umelcovho „novšieho“ obdobia.“

Hneď po bratislavskom recitáli Pavol Bršlík odcestuje do Mníchova, kde bude pokračovať rolou Belmonteho v sérii predstavení (19., 21., 24. novembra) Mozartovej opery Únos zo serailu. V decembri sa predstaví recitálom v Štrasburgu, ako Princ v Rusalke v Prahe a ako Jeník v Predanej neveste v Mníchove. V januári 2023 odspieva recitál vo francúzskom Toulouse a diváci Slovenského národného divadla sa môžu tešiť na jeho Rodolfa v Pucciniho Bohéme. Na prelome februára a marca bude Edgardom v Lucii di Lammermoor v Hamburgu, pokračovať bude Matteom v Straussovej Arabele a Spevákom v Strassovom Gavalierovi s ružou v Drážďanoch. Vo Wiesbadene uvedie Janáčkov Zápisník zmizelého. Aktuálnu sezónu uzavrie v SND Alfredom v La traviate (zdroj: pavolbreslik.com).

Pavol Bršlík, koncert agentúry Kapos, 2018, foto: PANER

Agentúra Kapos pripravuje koncerty v troch cykloch – Svetové operné hviezdy, Veľké slovenské hlasy a Vianočné / Adventná koncerty, na ktorých sa u nás pravidelne predstavuje svetová aj domáca operná špička. Od roku 2011 agentúra usporiadala 41 koncertov: 17 v rámci cyklu Svetové operné hviezdy, 11 v cykle Veľké slovenské hlasy, 11 vianočných a 2 adventné koncerty.

Viac informácií o koncertoch a vstupenkách nájdete na www.kapos.sk.

PR článok

Zdroj: Agentúra Kapos

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár