Tesne pred únosom Simony Šaturovej

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Drážďany – Piate číslo pravidelného časopisu  Semperovej opery Semper! Magazin ukrýva v sebe množstvo zaujímavých informácií spojených so všetkým, čo sa v budove opery deje. Ten dennodenný kozmos opier, koncertov, baletov ako i celého radu netradičných hudobných foriem sa do jedného časopisu ani nepomestí. Ale pre sopranistku Simonu Šaturovú sa našlo miesto na obálke piateho čísla a redakcia ju predstavila i v rozhovore.

O par dní (15. 4.) bude totiž slovenská sopranistka debutovat v Semperovej opere ako Konstanze v novej inscenácii Mozartovej opery Únos zo Serailu. Simona Houda-Šaturová v rozhovore prezrádza obdiv k postave, ktorú aktuálne stvárňuje na javisku, a ktorú má veľmi rada. Konstanze je pre ňu zaujímavá žena priťahovaná dvomi pánmi – Belmontom a Bassom Selimom, ale ona sama ostáva silná a verná. Sólistka sa teší na koloratúry, do ktorých Mozart zakomponoval všetky city a extrémne emócie, i na slávne árie – jednu nádhernú plnú smútku, druhú – Martern-áriu – plnú citového vzplanutia. Šaturová si myslí, že Mozart musel mať ženy veľmi rád, keďže vytvoril pre nich také úžasné úlohy, ako napríklad vyslovený dar troch ženských úloh v opere Don Giovanni. Pre ňu samotnú je Mozart veľmi dôležitým skladateľom od začiatku jej kariéry, je niečím podobným ako očistou, v jeho hudba reflektuje humor i vážnu stránku života, interpretovať Mozarta jej robí jedným slovom veľkú radosť.

Simona Šaturová na obálke časopisu Semper! Magazin

Zasadenie deja opery Únos zo Serailu do orientálneho prostredia nerobí stvárniteľke Konstanze žiadne problémy. Vo svojom profesionálnom živote je neustále na cestách, neustále v cudzine, tam si nosí sebou svoju slovanskú mentalitu a otvorenosť k všetkému novému. Ale z ciest si donáša aj niečo domov: „To neustále cestovanie a stretnutia ma naučili byť tolerantnou, nerobiť rozdiely a byť otvorenou k cudzím kultúram. Takto je možné porásť a stať sa bohatšou.“ Šaturová poskytla svoje myšlienky v najvyššie položenej strešnej slnečnej reštaurácii v Drážďanoch, v orientálnou fantáziou vyšperkovanej budove Yenidze. Tá sa nachádza na dohodenie kameňom od opery, od dejiska jej momentálneho cizelovania úlohy Konstanze. Na Bielu sobotu bude Simona Šaturová stredobodom novej inscenácie Mozartovho singspielu a zažije na vlastnej koži i vzrušujúci únos. Našťastie iba v rámci javiska a so šťastným koncom.

Pripravila: Agata Schindler

www.semperoper.de

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

hudobná kritička a publicistka, spolupracovníčka Opera Slovakia z Drážďan

Zanechajte komentár