Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

11. januára 2016 Ľudovít Vongrej Sezóna 2015/2016

Tretí ročník Majstrovských kurzov svetových virtuózov spojený s benefíciou

Majstrovské kurzy svetových virtuózov v Bratislave, 2015, Alexandra Soumm počas vyučovania, foto: Ján Lukáš
Veľkosť písma
A
A
A

Bratislava – Občianske združenie Sinfonietta Bratislava na sklonku roka 2015 už po tretíkrát zorganizovalo výnimočný umelecko-vzdelávací projekt. Po Julianovi Rachlinovi a Iljovi Gringoltsovi do Bratislavy zavítala jedna z najlepších huslistiek mladej hudobnej generácie, Alexandra Soumm. Tretí ročník majstrovských kurzov svetových virtuózov sa spojil aj s benefíciou.

Umelecký vedúci Sinfonietty Bratislava, huslista Pavel Bogacz ml., prišiel pred dvomi rokmi s nápadom zorganizovať majstrovské kurzy hudobných osobností svetových mien pre talentované deti a mladých študentov zo Slovenska, Česka a, ako to bolo tento rok, i z Rakúska. Myšlienka, ktorá sa spočiatku zdala byť utópiou, sa i vďaka Ministerstvu kultúry Slovenskej republiky a vďaka veľkej podpore Nadácie VÚB Banky už po tretíkrát stala skutočnosťou.

Alexandra Soumm, foto: Balazs Borocz
Alexandra Soumm,
foto: Balazs Borocz

Do Bratislavy zavítala jedna z najlepších huslistiek mladej hudobnej generácie Alexandra Soumm. Priletela 14. decembra 2015 na pozvanie občianskeho združenia Sinfonietta Bratislava, aby viedla tretí ročník Majstrovských kurzov svetových virtuózov. Popri kurzoch bol na programe aj benefičný koncert. Mnohí Bratislavčania si ju pamätajú ako malé talentované dievčatko s obrovskou energiou, keďže tu ako dieťa často vystupovala. Malá Alexandra síce vyrástla, obrovská energia z nej ale srší dodnes. Rokmi štúdia, napr. i u uznávaného Borisa Kuschnira vo Viedni, svoj talent rozvinula a v súčasnosti je vyhľadávanou sólistkou, komornou hráčkou a napriek svojmu mladému veku už i pedagogičkou.

Pavel Bogacz ml.
Pavel Bogacz ml.

,,Podarila sa nám skutočne veľká vec! Pred pár rokmi by bola už len myšlienka majstrovských kurzov svetových husľových virtuózov na Slovensku utópiou, avšak vďaka veľkej podpore Nadácie VÚB a Ministerstva kultúry sa neuskutočniteľné stalo realitou. A to dokonca jedinečnou na svete, pretože vďaka podpore týchto inštitúcií študenti na Slovensku absolvujú majstrovské lekcie zdarma. Pre študentov hudby je takýto priamy kontakt so svetovou osobnosťou obrovskou motiváciou napredovať, dvíhať svoje nároky a hodnoty vyššie…

Na spoluprácu v rámci už tretieho ročníka sa nám podarilo dostať na Slovensko fenomenálnu Alexandru Soumm. Ide o huslistku najvyšších svetových kvalít, a svojej povesti neostala v Bratislave nič dlžná – práve naopak – svojím umením a svojou charizmou si doslova podmanila všetkých ľudí, ktorí sa zúčastnili na majstrovských lekciách alebo na dvoch koncertoch, ktoré v Bratislave odohrala. Nepamätám si sólistu, ktorý by pri záverečnom standing ovations ,,musel“ až päťkrát pridávať, ako sa stalo na sólovom recitáli A. Soumm. Veľmi ma teší, že Alexandra Soumm prišla s nápadom odohrať okrem svojho recitál ešte jeden koncert a podporiť tým akúkoľvek organizáciu, ktorá to potrebuje. Zorganizovali sme preto ešte jeden koncert, v rámci ktorého sme doslova spojili príjemné s užitočným – dali sme šancu mladým hudobníkom zahrať si na pódiu s Alexandrou a vyzbierané financie z predaja vstupeniek putovali v plnej výške na Oddelenie detskej onkológie na Kramároch.“, povedal pre Opera Slovakia Pavel Bogacz ml. z občianskeho združenia Sinfonietta Bratislava.

,,S Alexandrou Soumm sme, aj napriek veľmi nabitému programu, Oddelenie detskej onkológie aj osobne navštívili, a Alexandra pripravila deťom svojou hrou na husliach obrovský zážitok a priniesla so sebou veľa energie. Na oddelení sme strávili viac ako hodinu, a deti nechceli Alexandru pustiť ,,domov“…. ,,Alexandru Soumm som poznala z nahrávok, z webu a taktiež vo Viedni, kde som i ja študovala, má huslistka veľké meno. Poznať ju naživo však je, ako sa hovorí, úplne iná káva. Veselé útle žieňa, vždy s úsmevom na tvári, si získa každého, pretože na pódiu i mimo neho sa úplne rozdáva a s husľami akoby sa narodila. V jej hudobnom a charakterovom prejave je však unikátna ešte jedna črta. Ľudskosť a veľké srdce. Dôkazom toho je nielen to, že Alexandra si i napriek veľkej vyťaženosti a nabitému programu našla čas na majstrovské kurzy pre deti a mladých v Bratislave, ale trvala i na zorganizovaní benefičného koncertu na podporu akejkoľvek dobrej veci. Málokto o nej vie, že už vo svojich devätnástich rokoch založila nadáciu s názvom Esperanz´Arts, ktorá sa venuje predovšetkým pomoci ľuďom v núdzi na celom svete, charitatívnej a benefičnej činnosti.“, povedala pre Opera Slovakia jedna z účinkujúcich, violončelistka Karolína Zívalíková.

Majstrovské kurzy husľových virtuózov

Program Alexandry Soumm v Bratislave bol, ako to už u nej býva zvykom, veľmi nabitý. V utorok, 15.12.2015 o 9.00 hod. boli v Moyzesovej sieni v Bratislave zahájené majstrovské kurzy pod jej vedením. V takmer plnej sále sa v priebehu dopoludnia predstavili štyria a popoludní ďalší dvaja mladí študenti, Patrik Petráš, Terézia Hledíková, Anabela Patkolo a Jozef Fupšo, zo Slovenska, Dennis Schneiderka z Českej republiky a Darya List z Rakúska. Rodí sa mladá generácia talentovaných ľudí a k rozvoju ich talentu prispieva aj Občianske združenie Sinfonietta Bratislava prostredníctvom Majstrovských kurzov husľových virtuózov.

Majstrovské kurzy svetových virtuózov v Bratislave, 2015, Alexandra Soumm počas vyučovania, foto: Ján Lukáš
Majstrovské kurzy svetových virtuózov v Bratislave, 2015,
Alexandra Soumm počas vyučovania,
foto: Ján Lukáš

,,Alexandra Soumm vyučuje srdcom. Tvrdí o sebe, že má rada ľudí a z jej výučby i hrania je to cítiť. Ku každému zo šiestich študentov pristupovala individuálne a po zahratí krátkeho úryvku skladby dokázala okamžite vystihnúť záležitosti, ktoré by sa ešte mohli zlepšiť a zdokonaliť a apelovala na prípadné nedostatky. S husľami v rukách radila v oblasti techniky, dynamiky, artikulácie, stavby frázy, ale i celkového výrazu, spôsobov správneho cvičenia, výberu vhodnej edície notového materiálu či pochopenia skladby ako takej. Mladým študentom prizvukovala najmä fakt, že každá skladba rozpráva príbeh, ktorého autorom je často sám skladateľ a úlohou či poslaním interpreta je tento príbeh nielen prerozprávať poslucháčovi, ale jeho samotnou interpretáciou sa dotknúť i jeho duše. Krásne a výstižné posolstvo nielen pre študentov.“, uviedla Karolína Zívalíková.

Recitál v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie

Utorkový program Alexandry Soumm vyvrcholil celovečerným recitálom v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Spolu so svojím kamarátom a dlhoročným komorným spoluhráčom, vynikajúcim francúzskym klaviristom Ismaëlom Margainom bravúrne odohrala náročný program plný hudobných lahôdok rôznych žánrov a hudobných období. Nadšené publikum vo vypredanej Redute sa im obom odmenilo dlhotrvajúcim standing-ovation, ktorým si vyžiadalo až päť prídavkov.
Po úvodných slovách organizátora tohto výnimočného projektu Pavla Bogacza ml. sa réžie koncertu ujala samotná Alexandra a celý si ho sama moderovala.

Program recitálu v Koncertnej sieni Slovenskej filharmonie

G. F. Telemann : Fantázia č. 9, pre sólové husle
J. Brahms: Sonáta č. 3, op. 108 d-mol
S. Prokofiev: 5 melódii pre husle a klavír, op.35
B. Bártok: Rumunské tance
M. Ravel: Tzigane op. 76
FOTO: Z koncertu v Redute počas hrania

Huslistka sa medzi ďakovnými slovami a spomienkami z detstva na Bratislavu priznala i k tomu, že rovnako a možno i viac ako vážnu hudbu počúva aj iné hudobné žánre, napríklad jazz. V jazzovom duchu sa preto niesli i prvé dva prídavky koncertu, z ktorých druhý v poradí odohral klavirista sám, pretože okrem klasického štúdia klavíra sa venoval i jazzovému klavíru, saxofónu, flaute a i. Jazzovou interpretáciou a zároveň i vtipnými komentármi mladej huslistky, si obaja mladí umelci podmanili bratislavské publikum natoľko, že o ďalšom pokračovaní koncertu nebolo pochýb.

Majstrovské kurzy svetových virtuózov v Bratislave, 2015, Recitál v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, Alexandra Soumm, Ismaël Margain, foto: Ján Lukáš
Majstrovské kurzy svetových virtuózov v Bratislave, 2015,
Recitál v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie,
Alexandra Soumm, Ismaël Margain,
foto: Ján Lukáš

Alexandra Soumm a Ismaël Margain odohrali ešte tri ďalšie prídavky. Posledný z nich bol naozaj veľkým prekvapením. Sólistka vstúpila do burácajúcej sály síce bez huslí, avšak vzápätí chytila do rúk mikrofón a prekvapenému publiku zaspievala známu pieseň z Gershwinovho muzikálu Porgy a Bess Summertime, čím všetkých prítomných doslova ohúrila. Suverénne dokázala, že je všestrannou umelkyňou a výnimočnému, nezabudnuteľnému večeru dala pomyselnú čerešničku na torte.

Majstrovské kurzy svetových virtuózov v Bratislave, 2015, Recitál v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, Alexandra Soumm, foto: Ján Lukáš
Majstrovské kurzy svetových virtuózov v Bratislave, 2015,
Recitál v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie,
Alexandra Soumm,
foto: Ján Lukáš

Úspešný benefičný koncert

Streda 16.12.2015 sa niesla v duchu benefície. Na večernom benefičnom koncerte vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave sa v sólových partoch okrem Alexandry Soumm a Dalibora Karvaya, ktorého si huslistka prizvala na spoluúčinkovanie, pretože sa poznajú z čias štúdia vo Viedni, predstavili i úspešní účastníci tohtoročných i minuloročných Majstrovských kurzov svetových husľových virtuózov v Bratislave, Natalie Kulina, Terézia Hledíková, Ferdinand Slezák, Natália Nagyová a Lucia Harvanová. Sólistov sprevádzal Komorný orchester Sinfonietta Bratislava „junior“, v ktorom okrem jeho stálych členov účinkovali i študenti Štátneho konzervatória v Bratislave, Konzervatória v Brne a Konzervatória v Nitre. Zahrať si po boku svetovej huslistky bolo očividne pre všetkých účinkujúcich silným zážitkom.

Vyzbieraná suma z benefičného koncertu v Bratislave vo výške 12 730 €, ku ktorej štedro prispela i spomínaná Nadácia VÚB, napokon poputovala na Oddelenie detskej onkológie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou na Kramároch. Finančná čiastka sa použije na vybudovanie klimatizácie, ktorá tam, najmä počas horúcich letných dní, veľmi chýba.

Majstrovské kurzy svetových virtuózov v Bratislave, 2015, Benefičný koncert, Alexandra Soumm, Pavel Bogacz ml., foto Ján Lukáš
Majstrovské kurzy svetových virtuózov v Bratislave, 2015,
Benefičný koncert,
Alexandra Soumm, Pavel Bogacz ml.,
foto Ján Lukáš

,,Keďže som na koncerte účinkovala i ja, môžem povedať, že zdieľať s Alexandrou Soumm jedno pódium je pre muzikanta nielen veľkou cťou, ale i obrovským potešením, pretože nepretržitá radosť z hudby, nápadité muzicírovanie a obrovská energia, ktorou mladá huslistka disponuje, to všetko je doslova nákazlivé.“, neskrývala svoje nadšenie violončelistka Karolína Zívalíková.

Benefičný koncert svetových virtuózov
Veľký evanjelický kostol v Bratislave
16. december 2015

Program:

1. A. Corelli – Concerto grosso g mol, Op. 6, č. 8 ,,Vianočné“
husle sólo: Alexandra Soumm, Dalibor Karvay
violončelo sólo – Karolína Zívalíková
2. A. Vivaldi – Koncert pre dvoje husle a mol, RV 522
husle sólo: Natálie Kulina, Terézia Hledíková, Ferdinand Slezák
Alexandra Soumm
3. A. Vivaldi – Koncert pre štvoro huslí h mol, RV 580
husle sólo : Alexandra Soumm, Dalibor Karvay, Lucia Harvanová, Natália Nagyová
violončelo sólo: Karolína Zívalíková
4. J. S. Bach – Koncert pre dvoje husle d mol, BWV 1043
husle sólo : Alexandra Soumm, Dalibor Karvay

Účinkovali:

Komorný orchester Sinfonietta Bratislava „Junior“
Um. vedúci: Pavel Bogacz ml. / husle
husle sólo: Alexandra Soumm, Dalibor Karvay
Natálie Kulina, Terézia Hledíková, Ferdinand Slezák
Lucia Harvanová, Natália Nagyová
violončelo sólo: Karolína Zívalíková

Večernému benefičnému koncertu vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave však predchádzala ešte jedna akcia. Keďže má Alexandra Soumm naozaj široké srdce a jedným z jej posolstiev je prinášať radosť z hudby i na miesta, kde tej radosti veľa nie je, rozhodla sa osobne navštíviť Oddelenie detskej onkológie bratislavskej Detskej fakultnej nemocnice a polikliniky na Kramároch. Deti bojujúce so zákernou chorobou boli jej návštevou absolútne unesené. Talentovaná huslistka sa im totiž doslova rozdala. Nielenže im hrala a spievala, deti si dokonca mohli vyskúšať jej vzácne husle.

Majstrovské kurzy svetových virtuózov v Bratislave, 2015, Alexandra Soumm na návšteve Detskej onkológie, foto: Ján Lukáš
Majstrovské kurzy svetových virtuózov v Bratislave, 2015,
Alexandra Soumm na návšteve Detskej onkológie,
foto: Ján Lukáš

Alexandra Soumm je vo svete vyhľadávanou sólistkou, o čom svedčí jej početné sólové účinkovanie s orchestrami ako Israel Philharmonic, Los Angeles Philharmonic, London Philharmonic, Orchestre de Paris, NHK Symphony, Helsinki Philharmonic a spolupráca s dirigentmi svetových mien ako Herbert Blomstedt, Seigi Ozawa, Neeme Järvi, Leonard Slatkin, Zoltan Kocsis ai. Dovolím si preto tvrdiť, že pre slovenskú hudobnú scénu bolo jej účinkovanie v Bratislave hudobným sviatkom a pre Občianske združenie Sinfonietta Bratislava bolo veľkou cťou ju na Slovensku privítať.

Majstrovské kurzy

Alexandra Soumm zanechala v Bratislave radosť. Radosť z hudby, zo života, radosť z pomoci tým, ktorí to potrebujú. Posolstvo, ktoré mladá huslistka prináša všade, kde sa objaví. Talentovaná umelkyňa s veľkým srdcom.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

 

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...