Trináste Levočské babie leto v znamení 250. výročia narodenia Ludwiga van Beethovena

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Po trinástykrát sa v starobylom meste Levoča, od 2. do 6. októbra 2020, uskutoční medzinárodný hudobný festival Levočské babie leto. Aktuálny ročník, vzdávajúci hold Ludwigovi van Beethovenovi, oslávi na šiestich koncertoch klasickú hudbu programom spájajúcim hudobníkov zo Slovenska a zahraničia. Festival ponúkne vyše dvadsať hudobných diel, z ktorých niektoré zaznejú v slovenskej premiére.

(reklamný článok, Levočské babie leto o.z.)

Levočské babie leto organizujú Nada Conway a Dr. David Conway s heslom „Bez hudby by bol život omylom“ (Friedrich Nietzsche), s podporou mesta Levoča a Fondu na podporu umenia. Poslaním festivalu je prinášať klasickú hudbu do Levoče – starobylého mesta svetového dedičstva UNESCO.

Levočské babie leto 2020
Štátny komorný orchester Žilina, foto: Roderik Kučavík

Tento rok celý hudobný svet oslavuje 250. výročie narodenia hudobného skladateľa Ludwiga van Beethovena (1770 – 1827). Úvodný koncert (2. októbra o 19. h. v Kongresovej sále v Levoči), na ktorom sa predstaví Štátny komorný orchester Žilina a japonský huslista Arata Yumi pod taktovkou Theodora Kuchara, ponúkne štvoricu Beethovenových diel.

Na samostatnom koncerte (3. októbra o 15. h., v kaštieli s letohrádkom Dardanely v Markušovciach neďaleko Levoče) uvedie japonský huslista Arata Yumi s klavírnym sprievodom Nathanaëla Gouina (Francúzsko) diela šiestich francúzskych skladateľov „Les Six“. Na koncerte zaznie Sonáta pre sólové husle Arthura Honeggera, Sonatina Paula Dureya, Sonáta pre husle a klavír Francisa Poulenca, Sonatina Germaine Tailleferreho, Sonáta pre husle a klavír Georga Aurica a Vôl na streche od Dariusa Milhauda.

Arata Yumi, zdroj foto: LBL

Tretí koncert (3. októbra o 19. h., v Kongresovej sale v Levoča) predstaví Viedenské komorné symfonické kvinteto (Rakúsko), klaviristu Jonathaana Powella (Poľsko/ Veľká Británia) a slovenského violistu Ivana Paloviča. V úvode koncertu poslucháčom predstavia ukážky z Beethovenovej jedinej opery Fidelio, následne zaznie slovenská premiéra Sláčikového kvarteta č. 3 (časti 1 a 2) od Gottfrieda von Einema. Záver koncertu bude patriť Beethovenovmu Klavírnemu koncertu č. 4 G dur.

Tá istá zostava interpretov uvedie na nedeľnom koncerte 4. októbra o 18. h. v Kongresovej sále v Levoči slovenské premiéry dvoch kompozícii – Portrétu v troch farbách od Stefana Pelzla a Concerto da Camera cis mol pre klavír a sláčikové nástroje Charla-Valentina Alkana. Po nich zaznie Konzertstück pre klavír a sláčikové nástroje Carla Reinecka a koncertný večer uzavrie Beethovenova Piata symfónia c mol.

Jonathan Powell, zdroj: lblfestival.eu

Hudbou zo 17. storočia sa rozozvučí Mestské divadlo v Levoči v pondelok 5. októbra o 18. h. v podaní slovenského súboru zameraného na interpretáciu starej hudby na originálnych dobových nástrojoch Le nuove musiche pod vedením Jakuba Mitríka. Vstup na tento koncert je voľný.

Posledný koncert 13. ročníka festivalu Levočské babie leto (6. októbra, o 18. h., v Mestskom divadle Levoča) bude patriť Stamicovmu kvartetu (Česká republika). Súbor uvedie Sláčikové kvarteto č. 1 E dur Josefa Bohuslava Foerstera, Sláčikové kvarteto č. 1 Erwina Schulhoffa, a na záver zaznie Sláčikové kvarteto č. 16 F dur Ludwiga van Beethovena.

Stamicovo kvarteto, foto zdroj: stamicquartet.cz

Viac informácií o koncertoch a festivale nájdete na webovej stránke sk.lblfestival.eu a na Facebooku https://www.facebook.com/levocafestival.

Vstupenky na koncerty sú v hodnote 4€. Na Koncert Le nuove musiche (5. októbra) je vstup voľný. Organizátori ponúkajú aj čestnú patrónsku vstupenku v hodnote 15€, umožňujúcu vstup na všetky koncerty. Vstupenky je možné zakúpiť pred koncertom, alebo v Mestskom kultúrnom stredisku Levoča, Nam. Majstra Pavla 54 Tel: 0253 451 2522 / 0910 7488 892. e-mail msks.riadatel@levoca.sk

Levočské babie leto
Festival klasickej hudby, 2 – 6. 10. 2020

Program 13. ročníka

Piatok, 2. októbra, 19.00, Kongresová sala, Levoča

Štátny komorný orchester Žilina
Theodor Kuchar, dirigent (USA)
Arata Yumi, husle (Japonsko)
Ludwig van Beethoven:
Hudba pre rytiersky balet (WoO1)
Koncert pre husle op. 61
Romanca č. 1 pre husle a orchester op. 40
Symfónia č. 2 D dur op. 36

Sobota, 3. októbra, 15.00, Dardanely, Markušovce

Arata Yumi, husle (Japonsko)
Nathanaël Gouin, klavír (Francúzsko)
Arthur Honegger: Sonáta pre sólové husle
Paul Durey: Sonatina
Francis Poulenc: Sonáta pre husle a klavír
Germaine Tailleferre: Sonatina
Georges Auric: Sonáta pre husle a klavír
Darius Milhaud: Vôl na streche

Sobota, 3. októbra, 19.00, Kongresová sala, Levoča

Viedenské komorné symfonické kvinteto (Rakúsko)
Jonathan Powell, klavír (Poľsko/ Veľká Británia)
Ivan Palovič, viola (Slovensko)
Ludwig van Beeethoven: Predohra a árie z opery Fidelio
Gottfried von Einem: Sláčikové kvarteto č. 3 (časti 1 a 2) (slovenská premiéra)
Ludwig van Beethoven: Klavírny koncert č. 4 G dur op. 58

Nedeľa, 4. októbra, 18.00, Kongresová sala, Levoča

Viedenské komorné symfonické kvinteto (Rakúsko)
Jonathan Powell, klavír (Poľsko/ Veľká Británia)
Ivan Palovič, viola (Slovensko)
Stefan Pelzl: Portrét v troch farbách (slovenská premiéra)
Charles-Valentin Alkan: Concerto da Camera cis mol pre klavír a sláčikové nástroje op. 10 č. 2 (slovenská premiéra)
Carl Reinecke: Konzertstück pre klavír a sláčikové nástroje op. 33
Ludwig van Beethoven: Symfónia č. 5 c mol op. 67

Pondelok, 5. októbra, 18.00, Mestské divadlo, Levoča
voľný vstup

Le nuove musiche (Slovensko)
Hudba zo 17. storočia – Sigismondo d’India, Claudio Monteverdi a iní

Utorok, 6. októbra, 18.00, Mestské divadlo, Levoča

Stamicovo kvarteto (Česká republika)
Josef Bohuslav Foerster: Sláčikové kvarteto č. 1 E dur, op.15
Erwin Schulhoff: Sláčikové kvarteto č. 1
Ludwig van Beethoven: Sláčikové kvarteto č. 16 F dur, op. 135

Zdroj: LBL

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár