Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

Hlasovanie už len do 15. júna!

16. mája 2019 redakcia Sezóna 2018/2019

Triumfálne Berliozovo Te Deum so Slovenským filharmonickým zborom v Prahe

Pražská jar, 2019, koncert Vizionársky Berlioz, foto: Ivan Malý
Veľkosť písma
A
A
A
Praha/Bratislava – Slovenský filharmonický zbor vystúpil v stredu 15. mája na 74. ročníku prestížneho medzinárodného hudobného festivalu Pražská jar, ktorý sa koná od 12. mája do 4. júna 2019. Koncert sa uskutočnil v Smetanovej sieni Obecného domu. Veľkolepé Berliozovo Te Deum zaznelo v rámci koncertu Vizionársky Berlioz pod taktovkou Johna Nelsona v podaní 240 interpretov.

Naša zborová jednotka aj tentokrát zažiarila v monumentálnom diele Hectora Berlioza Te Deum op. 22, zaradenom pri príležitosti 150. výročia úmrtia skladateľa. „Tohtoročná sezóna Slovenského filharmonického zboru sa nesie v znamení Berliozových diel. Spoluúčinkovanie vo Viedenskej štátnej opere, kde sa SFZ predstavil v opere Trojania s hviezdnou Joyce DiDonato našu sezónu začalo a jeden z vrcholov záveru sezóny patrí Berliozovmu Te Deum na festivale Pražská jar, “ hovorí zbormajster SFZ Jozef Chabroň.

Pražská jar, 2019, koncert Vizionársky Berlioz,
Slovenský filharmonický zbor, Kühnov miešaný zbor, Kühnov detský zbor,
foto: Ivan Malý

Vokálno-inštrumentálne dielo patrí medzi jedno z najveľkolepejších Berliozových kompozícii pre veľký interpretačný aparát – tri spevácke zbory, tenoristu, organ a orchester. Mohutný zvuk diela umocnilo 240 interpretov na pódiu koncertnej siene. Te Deum zaznelo v naštudovaní špecialistu na Berliozovu hudbu, medzinárodne uznávaného amerického dirigenta Johna Nelsona v interpretácii Symfonického orchestra Českého rozhlasu, Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jozef Chabroň), Kühnovho zmiešaného zboru (zbormajster Jaroslav Brych), Kühnovho detského zboru (zbormajster Jiří Chvála). Tenorové sólo uviedol mladý americký tenorista Nicolas Phan, organový part Pavel Černý.

Pražská jar, 2019, koncert Vizionársky Berlioz,
John Nelson v interpretácii Symfonický orchester Českého rozhlasu,
foto: Ivan Malý

Te Deum je náročné dielo z hľadiska rozľahlosti aj hudobnej obtiažnosti – zborová partitúra je hutná a v mnohých miestach exponovaná. Mohutné časti sa striedajú s lyrickými pasážami. „Diela Hectora Berlioza sa vyznačujú monumentalitou a každé si žiada špecifickú prípravu vzhľadom na náročnosť a exponovanosť partov jednotlivých hlasových skupín,“ dodáva Jozef Chabroň, zbormajster SFZ.

Pre Slovenský filharmonický zbor to bolo ôsme uvedenie tohto diela. V repertoári ho má od roku 1965 a o štyri roky neskôr ho uviedol v milánskej La Scale pod taktovkou Claudia Abbada. V roku 2003 v naštudovaní maestra Johna Nelsona s Českou filharmóniou, na festivale Bratislavské hudobné slávnosti a v rámci koncertných sezón Slovenskej filharmónie.

Pražská jar, 2019, koncert Vizionársky Berlioz,
Slovenský filharmonický zbor, Kühnov miešaný zbor, Kühnov detský zbor,
foto: Ivan Malý

Slovenský filharmonický zbor sa na prestížnom festivale Pražská jar úspešne predstavil tretí rok po sebe. „Pre mňa bol tento koncert výnimočný, Slovenský filharmonický zbor svojím špičkovým výkonom prispel k monumentálnemu uvedeniu Berliozovho Te Deum na festivale Pražská jar po 40-tich rokoch,“ uviedol Jozef Chabroň. „Pražská jar je najvýznamnejší festival klasickej hudby v Čechách, kde sa zbor prezentuje v reprezentatívnych vokálno-inštrumentálnych tituloch (Penderecki, Suchoň, Berlioz) pod taktovkou renomovaných dirigentov. Účasť na festivale tohto tipu je pre zbor veľkým záväzkom a vždy silnou umeleckou inšpiráciou,“ dodáva Mariana Kušková, manažérka SFZ. „Váš zbor je už stálou súčasťou nášho festivalu“ skonštatoval po koncerte jeho riaditeľ Roman Bělor.

Koncert s názvom Vizionársky Berlioz otvorila štvorčasťová symfónia pre violu a orchester Harold v Taliansku op. 16 s výnimočným českým interpretom Karlom Untermüllerom.

Pražská jar, 2019, koncert Vizionársky Berlioz,
John Nelson v interpretácii Symfonický orchester Českého rozhlasu,
Slovenský filharmonický zbor, Kühnov miešaný zbor, Kühnov detský zbor,
foto: Ivan Malý

Po návrate z Prahy čakajú členov Slovenského filharmonického zboru štyri koncerty v Rakúsku. Spolu s členmi Tonkünstler-Orchester Niederösterreich, zahraničnými sólistami – Daniela Fally, soprán, Elisabeth Kulman, alt a umeleckým riaditeľom orchestra, popredným japonským dirigentom Yutaka Sadom uvedú Symfóniu č. 2 Gustava Mahlera. Koncert v Grafeneggu zaznie v sobotu 18. mája, vo viedenskom Musikvereine v nedeľu 19. a v utorok 21. mája a v St. Pöltene v pondelok 20. mája 2019.

Informovala: Martina Tolstova, SF

www.filharmonia.skwww.festival.cz

video

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

R. Strauss: Egyptská Helena
Bavorská štátna opera Mníchov
záznam priameho prenosu opery, 1956