Tutto Verdi – koncert Dalibora Jenisa v bratislavskej Redute už 26. októbra

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Na ďalšom koncerte z cyklu ,,Veľké slovenské hlasy“, ktorý organizuje agentúra Kapos, vystúpi 26. októbra 2016 v bratislavskej Redute známy slovenský barytonista Dalibor Jenis. Na svojom veľkom bratislavskom koncerte s názvom Tutto Verdi zaspieva spolu so svojou hostkou Svetlanou Kasyan árie a duetá z Verdiho opier. Umelci vystúpia so sprievodom Slovenskej filharmónie a Speváckeho súboru Lúčnica pod taktovkou Petra Feranca.

Agentúra Kapos organizuje na Slovensku od roku 2011 koncerty významných svetových operných hviezd. V rámci týchto koncertov sa bratislavskému publiku už predstavili Juan Diego Flórez, Cecilia Bartoli, Lawrence Brownlee, Oľga Pereťaťko, Mariusz Kwiecień, Piotr Beczała, Thomas Hampson, Luca Pisaroni, Joyce DiDonato, Max Emanuel Cenčić či Joseph Calleja. Organizátor venuje osobitú pozornosť aj slovenským svetobežníkom, ktorí sú plnohodnotnou súčasťou svetovej opernej scény a tak od roku 2012 pribudol k cyklu koncertov Svetové operné hviezdy aj samostatný cyklus s názvom Veľké slovenské hlasy, v rámci ktorých v Bratislave vystúpili Štefan Kocán, Pavol Bršlík, Simona Šaturová, Adriana Kučerová, Jana Kurucová, Mária Porubčinová, Miroslav Dvorský či Pavol Remenár.

Dalibor Jenis, foto: Zdenko Hanout

Dalibor Jenis,
foto: Zdenko Hanout

V tomto roku prijal pozvanie koncertovať v Bratislave významný slovenský barytonista Dalibor Jenis a ako hostku si pozval sopranistku Svetlanu Kasyan. Na tomto koncerte, ktorý sa uskutoční 26. októbra 2016 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v Bratislave, vystúpia so sprievodom Slovenskej filharmónie a Speváckeho súboru Lúčnica (zbormajsterka Elena Matušová) pod taktovkou slovenského dirigenta Petra Feranca. V programe zaznejú árie, duety, zbory, či orchestrálne čísla z Veriho opier Luisa Miller, Trubadúr, Don Carlos, Aida, La traviata, Sila osudu, Maškarný bál, Macbeth a Nabucco.

,,Keďže Dalibor Jenis v poslednom období spieva najmä verdiovský repertoár a priberá ďalšie roly, rozhodli sme sa celý koncert venovať velikánovi talianskej opery. O hudobný sprievod sa postará naše najlepšie teleso – Slovenská filharmónia pod vedením dirigenta Petra Feranca. Našou ambíciou je predstaviť nášho najlepšieho a svetovo uznávaného barytonistu čo najkomplexnejšie vo všetkých odtieňoch jeho vysokého speváckeho a interpretačného umenia.“ – uviedol Ján Korecký z agentúry Kapos.

Dalibor Jenis je stálym hosťom svetovej opernej scény a jeho bratislavský koncert bude zostavený z repertoáru, s ktorým sa už predstavil na významných operných scénach. ,,Koncert je zostavený z árií Verdiho opier, ktoré som v poslednom čase spieval po celom svete a sú taktiež mojou srdcovou záležitosťou. Celý večer bude zároveň akýmsi venovaním dielu operného velikána a na pomoc som si prizval vynikajúcu sopranistku s ktorou som účinkoval v Milánskej La Scale v inscenácii Don Carlos.“ – povedal pre Opera Slovakia známy barytonista, ktorý do Bratislavy pricestuje z Mníchova po účinkovaní v sérii predstavení Donizettiho Lucie di Lammermoor (Enrico) v Bavorskej štátnej opere. Po svojom veľkom koncerte ešte chvíľu zostane v Bratislave a potom odlieta do Tokya, kde si zaspieva Figara v Rossiniho Barbierovi zo Sevilly.

Vstupenky na koncert TU…

Dalibor Jenis, foto: Vladimir Yurkovic

Dalibor Jenis,
foto: Vladimir Yurkovic

Dalibor Jenis

Dalibor Jenis študoval na bratislavskom konzervatóriu. Počas štúdia absolvoval ročný študijný pobyt na Accademia Italiana v Osimo, Taliansko. Po úspechoch v speváckych súťažiach Antonína Dvořáka v Karlových Varoch a Alfreda Krausa v Las Palmas sa Dalibor Jenis v roku 1990 stal trojnásobným laureátom speváckej súťaže Belvedere vo Viedni. Po týchto úspechoch sa rozbehla jeho medzinárodná kariéra. Hudobná kritika ho považuje za jedného z najlepších interpretov Figara (G. Rossini: Barbier zo Sevilly). Túto postavu stvárnil v mnohých divadlách, v Paríži, Hamburgu, Viedni, Berlíne, Frankfurte, Verone i v Tokiu. Medzi jeho ďalšie uznávané úlohy patrí Enrico (G. Donizetti: Lucia di Lammermoor), Valentin (Ch. Gounod: Faust), Guglielmo (W. A. Mozart: Così fan tutte), Lescaut (J. Massenet: Manon Lescaut), Marcello (G. Puccini: La Bohème), Onegin (P. I. Čajkovskij: Eugen Onegin), Knieža Jeleckij (P. I. Čajkovskij: Piková dáma), Gróf (W. A. Mozart: Figarova svadba) i titulná rola v Donovi Giovannim (W. A. Mozart). V posledných rokoch Dalibor Jenis okrem uvedených úloh častejšie spieval roly z verdiovského repertoáru. Debutoval ako Posa v Donovi Carlovi (v decembri 2008 na otvorení sezóny v La Scale), Renato v Maškarnom plese (v Štátnej opere v Berlíne, Kráľovskej opere Covent Garden v Londýne), Gróf Luna v Trubadúrovi v Oviede. V roku 2011 debutoval ako Jago v Otellovi v Hamburgu a tiež ako Ford vo Falstaffovi. V roku 2009 a začiatkom roku 2010 spieval v Eugenovi Oneginovi vo Viedenskej štátnej opere, v Bohéme v Opéra Bastille v Paríži, v La Traviate v Deutsche Oper Berlin, v Barbierovi zo Sevilly v Paríži a Hamburgu, ako aj v Aréne vo Verone. V sezóne 2010-2011 spieval okrem iného Valentina vo Faustovi v milánskej La Scale, vo Figarovej svadbe v Paríži, Eugena Onegina v Štátnej opere v Hamburgu, ako aj v Opere Los Angeles pod taktovkou Jamesa Conlona. V roku 2012 debutoval v úlohe Forda vo Falstaffovi v Covent Garden, následne v role Cavaliera Belforeho v Un giorno di regno v Bilbau, ako Nabucco v Antverpách, Ezio v Attilovi v Deutsche Oper Berlín a ako Robert v Jolante (P. I. Čajkovskij). V rokoch 2013 až 2015 spieval svoje charakteristické roly v Antverpách, Turíne, Hamburgu, Palerme, Cagliari, Berlíne, Mníchove, Wiesbadene, Verone, Florencii, Sydney, Edinburghu, Paríži, Oviede, Viedni, Tokiu a tiež doma v Bratislave a Banskej Bystrici. Začiatkom roka 2016 debutoval Dalibor Jenis v ďalšej verdiovskej role v Sydney, ako otec Miller v opere Luisa Miller.

Svetlana Kasyan

Svetlana Kasyan

Svetlana Kasyan

Narodila sa v Gruzínsku. V roku 2011 absolvovala vokálnu fakultu Moskovského štátneho konzervatória. Často sa zúčastňovala na majstrovských kurzoch, medzi inými Georgea Dardena z Metropolitnej opery, prof. Glorie Guidy Borrelli z Conservatorio Statale di Musica Nicola Sala (Benevento, Taliansko) či Dmitrija Vdovina (Boľšoj teatr). Takisto sa zúčastnila Washington National Opera Domingo-Cafritz-programu pre mladých umelcov. V rokoch 2009 – 2012, bola členkou Programu mladých umelcov Veľkého divadla (Boľšoj teatr) v Moskve. V roku 2010 tam debutovala ako Kupava v Snehulienke. V roku 2011 sa stala najmladšou Toscou v histórii Veľkého divadla. V roku 2013 debutovala ako kráľovná Elisabeth vo Verdiho opere Don Carlo v Teatro Regio di Torino. Recenzenti ju oslavovali ako veľký objav roka. V tom istom roku sa predstavila v úlohe Madamy Butterfly v Teatro La Fenice v Benátkach. Účinkovala tiež v Lotyšskej národnej opere, Teatro Petruzelli, Bari, Ningbo Concert Hall v Číne, vo Veľkom divadle v Moskve, v Opere Jekaterinburg, na festivale vo švajčiarskom Sione a na Medzinárodnom opernom festivale v Maďarsku.

Peter Feranec

Peter Feranec

Peter Feranec

Peter Feranec študoval na Konzervatóriu v Bratislave. V roku 1985 získal štipendium ruského Ministerstva kultúry na päťročné štúdium na Štátnom konzervatóriu v St. Petersburgu pod vedením Marissa Jansonsa.
 Po postgraduálnom štúdiu u Prof. K. Österreichera vo Viedni v r. 1991 sa stal dirigentom Opery SND. Úspešne sa zúčastnil viacerých súťaží, stal sa finalistom Medzinárodnej súťaže v Tokiu (1991) a v Budapešti (1992) a získal zlatú medailu na viedenskom Fóre mladých umelcov (1992). Od r. 1993 dirigoval niekoľko produkcií vo Viedenskej komornej opere ako hlavný dirigent, na Mozartovom festivale vo Viedni Figarovu svadbu a Dona Giovanniho (1992 a 1993).
 Vo februári 1995 sa veľmi úspešne uviedol v moskovskom Boľšom teatri s Figarovou svadbou, čo mu prinieslo významný post šéfdirigenta v tomto divadle, kde bol prvým zahraničným a zároveň najmladším dirigentom. Už prvý rok pod jeho vedením priniesol dve úspešné turné so Symfonickým orchestrom Veľkého divadla, po USA (18 koncertov) a Európe (23 koncertov) a turné po Japonsku (Eugen Onegin, Boris Godunov, Knieža Igor). Vo Veľkom divadle naštudoval viacero nových inscenácií: Lucia di Lammermoor, La Bohème, La Traviata (1995 – 1996), Piková dáma, Aida (1996 – 1997), Láska k trom pomarančom (1997 – 1998) a dirigoval aj 18 ďalších opier z repertoáru divadla. V roku 1997 absolvoval ďalšie úspešné turné po USA (25 koncertov vrátane Carnegie Hall) a operné turné v Rakúsku, kde uviedol Borisa Godunova, Pikovú dámu a Eugena Onegina. V rokoch 1997 – 2000 bol šéfdirigentom Petrohradského filharmonického orchestra a dirigoval i významné orchestre v svetových metropolách. Jeho medzinárodná kariéra sa rozvíjala do stále väčších rozmerov a dnes prakticky niet na hudobnej mape sveta miesta, kde by si nezapichol dirigentskú vlajočku. Rovnako sa podpísal pod mnohé úspešné naštudovania či hosťovské dirigáty opier: La Traviata (Štokholm), Adriana Lecouvreur, Falstaff (Praha), Carmen, Samson a Dalila, Knieža Igor (Ľubľana), Eugen Onegin, Maškarný bál (Mníchov), Tosca, Turandot (Moskva), Rusalka, Židovka a Maškarný bál (St. Petersburg) a ďalšie. Momentálne pôsobí ako šéfdirigent v Štátnom symfonickom orchestri St. Peterburgu a Českej komornej filharmónie. Podrobnejšie informácie o bohatej dirigentskej kariére Petra Feranca: www.peterferanec.com.

Viac o pripravovaných koncertoch agentúry Kapos na www.kapos.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: Kapos

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár