Umenie podporilo onkológiu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Vo štvrtok 27. októbra sa na javisku novej budovy Slovenského národného divadla uskutočnilo už šieste pokračovanie exkluzívneho predstavenia Umenie pre život. Jedinečný umelecký zážitok ponúkli po prvýkrát v histórii gala nielen tanečníci, ale aj hudobníci. Cieľom podujatia, ktoré sa tento rok konalo pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade EÚ, bolo poďakovať sa všetkým tým, ktorí Národnému onkologickému ústavu pomáhajú. Galavečer je spoločným projektom Slovenského národného divadla, Národného onkologického ústavu a neziskového Združenia priateľov NOÚ.

Umenie a onkológia sa už niekoľko rokov na jeden večer symbolicky spoja, aby v jedinečnom umeleckom vyjadrení ukázali to, čo ich prirodzene spája. Zanietenosť, bojovnosť, ale aj krehkosť a odvaha, ktoré symbolizujú schopnosť odolávať nepriazni osudu. Nádherný galavečer Umenie pre život, ktorý ponúkol výber z dramatickej legendy Hectora Berlioza Faustovo prekliatie, umocnili strhujúce výkony sólistov Opery SND Ľudovíta Ludhu, Daniela Čapkoviča, Borisa Prýgla, hosťujúcej zahraničnej umelkyne Anny Ryan a operného zboru. Tanečné sóla interpretovali sólisti Baletu SND – Erina Akatsuka a Andrej Szabo doplnení zborom Baletu SND. Toto prvé poloscénické uvedenie Faustovho prekliatia na scéne SND ozvláštnil aj detský zbor Pressburg Singers.

H. Berlioz: Faustovo prekliatie, SND, 2016, Ľudovít Ludha (Faust), Andrej Szabo, Erina Akatsuka, sólisti baletu SND, Daniel Čapkovič (Méphistophélès), foto: Ctibor Bachratý

H. Berlioz: Faustovo prekliatie, SND, 2016,
Ľudovít Ludha (Faust), Andrej Szabo, Erina Akatsuka, sólisti baletu SND, Daniel Čapkovič (Méphistophélès),
foto: Ctibor Bachratý

Jedinečné spracovanie nadčasovej faustovskej témy o životnom zápase a hľadaní zmyslu bytia podľa predlohy velikána nemeckej literatúry J. W. Goetheho na hudbu francúzskeho skladateľa H. Berlioza v réžii Mariána Chudovského si diváci vychutnali v sprievode tónov orchestra SND pod vedením dirigenta Rastislava Štúra.

Záznam predstavenia odvysiela RTVS 12. novembra 2016 o 20:15 na Dvojke.

„Život a umenie sú spojené nádoby, vzájomne sa dopĺňajú, obohacujú, dávajú zmysel a krásu našej existencii. Slovenské národné divadlo s Národným onkologickým ústavom založili tradíciu podujatia, ktoré je symbolom súdržnosti, vzájomného pochopenia a pomoci, teda vlastnosti potrebných ako v živote, tak aj v umení“, oceňuje podujatie generálny riaditeľ Slovenského národného divadla Marián Chudovský.

Umenie pre život, 2016, Marián Chudovský, generálny riaditeľ SND, Jozef Dolinský, riaditeľ NOÚ, Andrea Belányiová, moderátorka večera, foto: Peter Brenkus

Umenie pre život, 2016,
M. Chudovský, generálny riaditeľ SND, J. Dolinský, riaditeľ NOÚ, A. Belányiová, moderátorka večera,
foto: Peter Brenkus

Cieľom podujatia je poďakovať všetkým sa tým, ktorí akýmkoľvek spôsobom podporili a podporujú aktivity Národného onkologického ústavu zamerané na zvýšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, komfortu pacientov a na modernizáciu priestorov a vybavenie pracovísk NOÚ. Riaditeľ NOÚ Jozef Dolinský vyjadril vďaku všetkým darcom: „Počas sedemročnej existencie Združenia priateľov NOÚ sa nám podarilo získať viac než milión eur, ktoré sme investovali do rozvoja nemocnice. Vybudovali sme unikátne Centrum chirurgie prsníka jediné svojho druhu na Slovensku, ktoré pomáha ženám prekonať onkologické ochorenie prsníka. Nové moderné pracovisko zdobia originálne výtvarné diela popredných slovenských umelcov. Spolu s zrenovovanými vstupnými priestormi do samotnej nemocnice stierajú vžité predstavy o nemocničnom sterilnom prostredí. S vervou sme sa pustili aj do rozsiahlej rekonštrukcie Oddelenia paliatívnej medicíny, ktoré poskytuje komplexnú akútnu ambulantnú a lôžkovú starostlivosť o nevyliečiteľne chorých pacientov. Tieto odvážne plány sme dokázali zrealizovať vďaka našim partnerom a podporovateľom Združenia priateľov NOÚ.“

Umenie pre život 2016, vizuál

Organizátori ďakujú partnerom predstavenia Slovenskej pošte, spoločnosti Samsung a Rebuy Stars ako aj mediálnemu partnerovi SND – RTVS.

Informovala: Viktória Vasilenková, NOÚ

fotogaléria

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár