Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

13. decembra 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2014/2015

Úspešný 4. ročník medzinárodného festivalu Janáček Brno

Brno 2014, Její pastorkyňa, foto z ďakovačky
Veľkosť písma
A
A
A
Brno – Ukončený 4. ročník Medzinárodného divadelného a hudobného festivalu Janáček Brno (21. – 29.11.2014) sa zapíše do histórie ako zatiaľ najúspešnejší, aj umelecky aj marketingovo.

Medzinárodný festival Janáček Brno si za svoju krátku existenciu dokázal vydobyť také renomé, že pozvanie naň prijímajú nielen špičkoví interpreti z ČR, z ktorých treba spomenúť napr. speváčku Magdalenu Koženú či režiséra Davida Radoka, ale tiež zahraničné operné domy s inscenáciami, pod ktorými sú podpísaní napr. Peter Konwitschny alebo súbory typu Kronos Quartet. V roku 2012 predstavila na tomto  festivale svoju inscenáciu Jenůfa aj Opera SND.

Janáček Brno 2014

K diváckemu úspechu festivalu prispel popri programovej skladbe značnou mierou tiež fakt, že po prvýkrát pripravovalo marketingovú kampaň festivalu namiesto externej PR agentúry priamo Národní divadlo Brno (NdB), ktoré po úspešnej žiadosti získalo na propagačnú kampaň dotačnú podporu z programu EU ROP Jihovýchod vo výške 857 905 Kč na inováciu marketingovej kampane festivalu. Táto podpora výrazne rozšírila marketingové možnosti NdB, pretože propagácia akcie tohto významu vyžaduje zodpovedajúce finančné krytie. 4. Medzinárodný festival Janáček Brno navštívilo 7 285 divákov. Priemerná návštevnosť sa pohybovala na úrovni okolo 79%. Rekordné boli taktiež tržby za festivalové vstupenky, z ktorých tržby dosiahli 2 200 000 Kč (v minulom ročníku 2012 boli tržby 996 563 Kč).

Hlavný festivalový program ponúkol 21 koncertov a inscenácií

Janáček Brno 2014, Kronos Quartet
Janáček Brno 2014,
Kronos Quartet
Janáček Brno 2014, Mahenovo divadlo, foto: Patrik Borecký
Janáček Brno 2014, Mahenovo divadlo,
foto: Patrik Borecký

Festival slávnostne otvorila opera Leoša Janáčka Věc Makropulos 21. novembra v Janáčkovom divadle – nová inscenácia NdB z rúk dirigenta Marka Ivanovića a režiséra Davida Radoka. Všetky tri festivalové uvedenia tejto inscenácie zaznamenali veľký divácky ohlas. Pred presunom inscenácie do koprodukčného divadla v Göteborgu majú diváci možnosť toto dielo uvidieť ešte 6. a 20. decembra v Janáčkovom divadle v Brne.

Věc Makropulos, Opera ND Brno
Věc Makropulos,
Opera ND Brno
Janáček Brno 2014 Zborový koncert
Janáček Brno 2014
Zborový koncert

Hneď druhý deň ponúkol festival štyri produkcie, pričom všetky boli takmer vypredané a nebolo možné uspokojiť všetkých záujemcov (klavírne matiné v Aule HF JAMU, zborový koncert vo foyeri Janáčkovho divadla, komorná verzia opery Příhody lišky Bystroušky v Divadle na Orlí a koncert Kronos Quartet v Sono music clube). V ďalšom priebehu festival ponúkol nový interpretačný pohľad na Janáčkovu Její pastorkyňu v inscenácii Petra Konwitschneho v podaní opery zo Štýrského Hradca. V stredu 26. novembra vypredané Janáčkovo divadlo dlho aplaudovalo inscenácii Příhody lišky Bystroušky O. Havelku, ktorú ponúkla opera Národného divadla z Prahy. Veľký úspech zaznamenal taktiež klavirista Denis Kožuchin za sprievodu Filharmónie Brno pod taktovkou Aleksandara Markovića.

Janáček Brno 2014 workshop
Janáček Brno 2014 workshop
Janáček Brno 2014, Koncert Folklórne korene tvorby Leoša Janáčka, foto: Patrik Borecký
Janáček Brno 2014, Koncert Folklórne korene tvorby Leoša Janáčka,
foto: Patrik Borecký

Festival slávnostne zakončil koncert v Kultúrnom centre Stadion v Brne, kde zaznela Janáčkova monumentálna Glagolská mše. Bola uvedená na mieste pôvodnej premiéry pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka s orchestrom a zborom Janáčkovej opery Národného divadla Brno a Brnenským filharmonickým zborom Beseda brněnská, teda so súbormi, ktoré interpretovali dielo pri svetovej premiére kompozície. Dramaturgická jedinečnosť uvedenia diela (navyše hraného na pôvodnom organe, na ktorom bolo dielo odohrané v svetovej premiére) v spojení s výbornou interpretáciou umelcov zaistila nekončiaci potlesk a jedinečný zážitok prítomných divákov v sále. Sólové party zazneli v interpretácii Marie Kobielskej – soprán, Magdaleny Koženej – alt, Michala Lehotského – tenor, a Gustava Beláčka – bas.
Husľové sólo zahrala Lenka Koplová, organ Petr Kolař. Zbormajstrom bol Josef Pančík.

Janáček Brno 2014, záverečný koncert
Janáček Brno 2014, záverečný koncert
Janáček Brno 2014 fotografia po záverečnom koncerte, G. Beláček, J. Kyzlink, E. Blahová, M. Kožená, M. Lehotský, foto: Janáček Brno
Janáček Brno 2014
fotografia po záverečnom koncerte,
G. Beláček, J. Kyzlink, E. Blahová, M. Kožená, M. Lehotský,
foto: Janáček Brno

Festival svojim 4. ročníkom jednoznačne ukázal, že sa jedná už o pevne etablovanú kultúrnu akciu, ktorá budí záujem návštevníkov tak z Českej republiky, ako aj zo zahraničia. Pochvalne sa o festivale vyjadril taktiež riaditeľ prestížnej organizácie Opera Europa Nicholas Payne: „Krása tohto bienále spočíva v medzinárodnom charaktere jeho obsahu a účastníkov.“ Usporiadanie konferencie Opera Europa pri príležitosti festivalu Janáček Brno 2014, ktorej sa zúčastnilo viac ako 230 účastníkov z 25. krajín sveta, výrazne posilnilo zahraničné povedomie o festivale. Konferencia sa dala sledovať aj online. Veľké množstvo zahraničných návštevníkov v priebehu celého festivalu poukazuje na obrovský potenciál spojenia JANÁČEK-BRNO. Pozvánke na túto konferenciu sme na Opera Slovakia zverejnili TU…

Janáček Brno 2014, Nicholas Payne, foto: Patrik Borecký
Janáček Brno 2014,
Nicholas Payne,
foto: Patrik Borecký
Janáček Brno 2014 Medzinárodná konferencia Opera Europa v Brne, foto: Patrik Borecký
Janáček Brno 2014 Medzinárodná konferencia Opera Europa v Brne,
foto: Patrik Borecký

Festival s približne štrnásť miliónovým rozpočtom tak po dvoch rokoch ukázal, akú pozornosť na seba dokáže pritiahnuť nielen v České republike, ale v celom svete.

Janáček Brno je medzinárodný festival, ktorý ako jediný na svete prezentuje dielo Leoša Janáčka priamo na miestach, kde pôsobil, žil a tvoril viac ako päťdesiat rokov. Základom festivalu sú inscenácie domácich i zahraničných operných scén, symfonické a komorné koncerty z tvorby Leoša Janáčka. Hlavným usporiadateľom je Národní divadlo Brno so svojimi spoluorganizátormi ktorými sú: Moravské zemské muzeum, Janáčkova akademie múzických umění v Brně, Filharmonie Brno, Masarykova univerzita. Festival sa koná s finančnou podporou štatutárneho mesta Brna, Ministerstva kultúry ČR, Nadácie Leoša Janáčka, Juhomoravského kraja a ďalších partnerov festivalu. Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou.

Portál Opera Slovakia je hrdým mediálnym partnerom festivalu.

Viac o festivale sa dozviete na www.janacek-brno.cz

Bulletin festivalu si stiahnete TU…

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: Janaček Brno 2014

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)