Ústrižok vlasov W. A. Mozarta ide na dražbu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Londýn – Agentúra Sotheby’s bude v štvrtok ráno v Londýne dražiť ústrižok vlasov, ktoré boli v roku 1791 odstrihnuté hudobnému velikánovi Wolfgangovi Amadeovi Mozartovi. Spolu s Mozartovými vlasmi sa budú vo štvrtok dražiť aj vlasy Ludwiga van Beethovena a vytlačená pozvánka na jeho pohreb z roku 1827.

Ústrižok vlasov W. A. Mozarta mala jeho žena Maria Constanze ukrytý na pamiatku v pozlátenej schránke oválneho tvaru, ktorá pripomínala veľký šperk otvárateľný na spôsob tabatierky. Takýto šperk sa obvykle nosieval na spôsob náramku.

Constanze neskôr schránku s vlasmi hudobného skladateľa prenechala matke nemeckého dirigenta Karla Anschutza, (1813 – 1870) od ktorej ich neskôr dostal samotný dirigent.

Ten sa počas svojho života preslávil, keď založil v New Yorku Nemeckú operu a taktiež bol v tomto americkom meste aj spoluzakladateľom Hudobného konzervatória.

Od Anschutza sa neskôr schránka s Mozartovými vlasmi dostala k anglickému skladateľovi Arthurovi Sommervellovi (1863 – 1937). V roku 2002 sa tento ústrižok vlasov dostal prvý krát na verejnú aukciu a bol vydražený za £38,240.

Pozlátená schránka, v ktorej Mozartova manželka uchovávala na pamiatku ústrižok jeho vlasov.

Pozlátená schránka,
v ktorej Mozartova manželka uchovávala
na pamiatku ústrižok jeho vlasov.

Spolu s Mozartovými vlasmi sa budú vo štvrtok dražiť aj vlasy Ludwiga van Beethovena a vytlačená pozvánka na jeho pohreb z roku 1827.

Ústrižok Beethovenových vlasov a pozvánka na jeho pohreb.

Ústrižok Beethovenových vlasov a pozvánka na jeho pohreb.

V minulosti bolo častým zvykom odstrihnúť zosnulým kúsok vlasov na pamiatku – bola to dokonca bežná prax, ktorá sa v tom čase nepovažovala za morbídnu. Niekedy sa však pri tomto akte prekročila určitá miera vkusu. Beethovenov známy Gerhard von Breuning napríklad uviedol, že z návštevníkov, ktorí na poslednej rozlúčke s hudobným skladateľom stáli v rade pred ním, si pravdepodobne každý jeden odstrihol kúsok skladateľových vlasov, pretože kým sa k vystavenému telu dostal on sám, bola biela hriva skladateľa už kompletne preč.

Ústrižky vlasov oboch velikánov budú do stredy vystavené v dražobnej miestnosti aukčnej spoločnosti Sotheby’s v Londýne.

Pripravil: Peter Bleha

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajca a publicista

Zanechajte komentár