Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

1. júna 2015 Peter Bleha Sezóna 2014/2015

Ústrižok vlasov W. A. Mozarta ide na dražbu

Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791)
Veľkosť písma
A
A
A
Londýn – Agentúra Sotheby’s bude v štvrtok ráno v Londýne dražiť ústrižok vlasov, ktoré boli v roku 1791 odstrihnuté hudobnému velikánovi Wolfgangovi Amadeovi Mozartovi. Spolu s Mozartovými vlasmi sa budú vo štvrtok dražiť aj vlasy Ludwiga van Beethovena a vytlačená pozvánka na jeho pohreb z roku 1827.

Ústrižok vlasov W. A. Mozarta mala jeho žena Maria Constanze ukrytý na pamiatku v pozlátenej schránke oválneho tvaru, ktorá pripomínala veľký šperk otvárateľný na spôsob tabatierky. Takýto šperk sa obvykle nosieval na spôsob náramku.

Constanze neskôr schránku s vlasmi hudobného skladateľa prenechala matke nemeckého dirigenta Karla Anschutza, (1813 – 1870) od ktorej ich neskôr dostal samotný dirigent.

Ten sa počas svojho života preslávil, keď založil v New Yorku Nemeckú operu a taktiež bol v tomto americkom meste aj spoluzakladateľom Hudobného konzervatória.

Od Anschutza sa neskôr schránka s Mozartovými vlasmi dostala k anglickému skladateľovi Arthurovi Sommervellovi (1863 – 1937). V roku 2002 sa tento ústrižok vlasov dostal prvý krát na verejnú aukciu a bol vydražený za £38,240.

Pozlátená schránka, v ktorej Mozartova manželka uchovávala na pamiatku ústrižok jeho vlasov.
Pozlátená schránka,
v ktorej Mozartova manželka uchovávala
na pamiatku ústrižok jeho vlasov.

Spolu s Mozartovými vlasmi sa budú vo štvrtok dražiť aj vlasy Ludwiga van Beethovena a vytlačená pozvánka na jeho pohreb z roku 1827.

Ústrižok Beethovenových vlasov a pozvánka na jeho pohreb.
Ústrižok Beethovenových vlasov a pozvánka na jeho pohreb.

V minulosti bolo častým zvykom odstrihnúť zosnulým kúsok vlasov na pamiatku – bola to dokonca bežná prax, ktorá sa v tom čase nepovažovala za morbídnu. Niekedy sa však pri tomto akte prekročila určitá miera vkusu. Beethovenov známy Gerhard von Breuning napríklad uviedol, že z návštevníkov, ktorí na poslednej rozlúčke s hudobným skladateľom stáli v rade pred ním, si pravdepodobne každý jeden odstrihol kúsok skladateľových vlasov, pretože kým sa k vystavenému telu dostal on sám, bola biela hriva skladateľa už kompletne preč.

Ústrižky vlasov oboch velikánov budú do stredy vystavené v dražobnej miestnosti aukčnej spoločnosti Sotheby’s v Londýne.

Pripravil: Peter Bleha

Zdieľať:

O autorovi

Peter Bleha
spravodajca a publicista
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024