Úvodná Hudobná akadémia a prvý Rodinný koncert v bratislavskej Redute

1

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V piatok 14. novembra sa uskutoční v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie úvodná Hudobná akadémia Slovenskej filharmónie (SF) pre prihlásených žiakov bratislavských a mimobratislavských základných škôl. Na tomto koncerte zaznie súčasná opera Mareka Piačeka 2’ 16” a pol: Vesmírna odysea. V sobotu 15. októbra pozýva SF na prvý Rodinný koncert vo svojej 66. koncertnej sezóne.

V tejto sezóne sa prihlásilo na koncerty 17 škôl – Redutu bude navštevovať v dvoch frekvenciách – o 9.30 a 11.30 1400 žiakov s ich učiteľmi. Na prvom koncerte z pripravených štyroch zaznie súčasná opera Mareka Piačeka 2’ 16” a pol: Vesmírna odysea. Koncert sa koná v spolupráci s kultúrnym uzlom Stanica Žilina – Záriečie. Počuli ste už niekedy „ticho“? Viete, ako vyzerá, znie, či neznie? Existuje vôbec niekde vo vesmíre miesto, kde ho možno nájsť?…Odpovede na tieto otázky sa budú hľadať na prvom zo série koncertov pre detské publikum 66. koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie. Spolu s účinkujúcimi deťmi zo žilinskej Stanice – Záriečie sa vydáme na zábavné putovanie svetom hudby 20. storočia, a popri tom si vyskúšame, ako dlho, a či vôbec (!) dokážeme vytvoriť a udržať stav bez akéhokoľvek zvuku. Nebude chýbať humor, ale aj veľa nových súvislostí a zistení… Vydajte sa spolu s nami na vesmírne putovanie za tichom….

Marek Piaček 2’ 16” a pol: Vesmírna odysea – súčasná opera

Členovia orchestra Slovenská filharmónia

Marek Piaček dirigent

Detskí účinkujúci zo ZUŠ Rajec a ZUŠ L. Árvaya Žilina

Zuzana Kolenová pedagogické vedenie

Martin Vanek moderátor

Martn Vanek Hudobná akadémia v Slovenskej filharmónii

Martn Vanek
Hudobná akadémia v Slovenskej filharmónii, ilustračné foto

V sobotu 15. októbra pozýva SF všetky deti, rodičov, kamarátov do bratislavskej Reduty na prvý Rodinný koncert v 66. sezóne SF. Aj v sobotné popoludnie o 16-tej je na programe koncertu súčasná opera 2’16” a pol: Vesmírna odysea Mareka Piačeka. Zaznie v interpretácii žiakov ZUŠ Rajec, L. Árvaya Žilina a členov orchestra SF. Popoludním bude sprevádzať Martin Vanek. Koncert sa koná v spolupráci s kultúrnym uzlom Stanica Žilina -Záriečie.

Tvorcovia celého predstavenia napísali:

“Najväčšou výzvou pri práci s detským orchestrom, zloženým z viac ako 20 detí, je dosiahnuť ticho. Naštudovanie slávnej skladby Johna Cagea 4′33” je v tomto zmysle nedosiahnuteľnejšie ako Bachove koncerty na jednej a Schönbergova dodekafónia na druhej strane. Preto sme sa na to dali; aj keď s realisticky uskromnenými očakávaniami – s víziou detskej porcie.

Detská súčasná opera vznikla spoluprácou detí a profesionálnych hudobníkov Slovenskej filharmónie v Bratislave. Ide pritom o rovnocennú spoluprácu, deti zažívajú seriózne účinkovanie v orchestri a súčasnú hudbu na vlastnej koži a profesionálni hudobníci seriózne pristupujú na túto hru.

Výsledok príjemne prekvapí – je autentický a osciluje medzi vážnou hudbou a súčasnými ruchmi. Hlavnými osami deja sú ticho a detské strašidelné príbehy; zvuky, ktoré sa pri tom objavujú, majú za úlohu vypĺňať medzery a štrbiny medzi nimi, pohladiť/poštekliť dušu poslucháča/diváka. Výskyt disharmónii, kalov a hudobných usadenín je v diele prirodzeným javom a naozaj ničomu to nie je na škodu.”

www.filharmonia.sk

Informovala: Martina Tolstová, SF

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Jeden komentár

  1. Nenašiel som lepšie miesto kde napísať svoj dojem z tohto koncertu, ktorý sme sa pokúsili navštíviť 15/11/14 vo Filharmónii. Možno sa to niekomu zíde predtým ako si kúpi na toto predstavenie lístky. Naš 21 mesačný syn tam nevydržal ani 5 minút, takže asi to nie je pre veľmi male deti vhodne. Keď sme vyšli pred sálu tak uz tam ďalší poslucháč s maminou čakal na ostatných členov rodiny, lebo to tiež nezvládol. Pani šatniarka vravela ze už deň sa z toho snaží spamätať. Po chvíli sme tomu dali druhu šancu, tentokrát to nebola ani minúta..
    Mame radi koncerty vo filharmónii, na koncerte pre rodiny (so synom) sme však boli prvýkrát, a očakávali sme, že koncert pre deti/rodiny bude obsahovať viac harmonickú hudbu. Už aj leták ku koncertu (dostali sme až pred sálou, takže predtým sme netušili 🙂 ) obsahuje dosť hororový obrázok a aj nejaké texty o hororoch…
    Mam určitý názor na tému hororov všeobecne, ale aj bez toho si myslím, že hororové témy nie sú najlepšie pre zdravý vývin detí. Myslím si ze ak SF spraví „Rodinný“ koncert, mohla by aspoň k názvu dať do zátvorky „horor“, aby sa takí naivní rodičia ako my nečudovali za co vyhodili peniaze a synovi pripravili prvý negatívny zážitok z filharmónie.
    Ale budem rad ak niekto prispeje ďalším dojmom alebo reakciou na môj príspevok.

Zanechajte komentár