Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

Hlasovanie už len do 15. júna!

6. júna 2016 Ľudovít Vongrej Sezóna 2015/2016

V Amfiteátri Paľa Bielika v Banskej Bystrici zahrali Verdiho Rigoletta

G. Verdi: Rigoletto, Štátna opera Banská Bystrica, 2016, Amfiteáter Paľa Bielika v Banskej Bystrici, organizátor: OZ Za živa na amfiteátri..., foto: Ľudovít Vongrej
Veľkosť písma
A
A
A
Banská Bystrica – Banskobystrické občianske združenie Za živa na amfiteátri… uviedlo v sobotu 4. júna 2016 open air predstavenie opery Giuseppe Verdiho Rigoletto v podaní Štátnej opery Banská Bystrica pod taktovkou Mariána Vacha. Týmto podujatím, ktoré sa uskutočnilo v Amfiteátri Paľa Bielika (Mestské letné kino) o pol deviatej večer, zároveň otvorili v meste pod Urpínom Banskobystrické kultúrne leto.

Mestské letné kino hostilo vo svojej 65-ročnej histórii tento hudobno-dramatický žáner spolu s práve odohratým Rigoletom už štyrikrát. V roku 1959 sa tu predstavilo pražské Národné divadlo s dielom Bedřicha Smetanu Predaná nevesta. V roku 1968 uviedla domáca scéna predstavenie opery Jána Cikkera Beg Bajazid a minulý rok ponúkla dvom tisícom divákov Verdiho Nabucca v podaní Štátnej opery Banská Bystrica. V organizovaní operných open air podujatí sa organizátori v tomto roku rozhodli pokračovať. Ako uviedol predseda občianskeho združenia Za živa na amfiteátri… Vladimír Bahýl „Po dobrom diváckom ohlase a po skúsenostiach s organizovaním takéhoto podujatia pod holým nebom sme sa rozhodli pripraviť v rovnakom prostredí aj Rigoletta. Zaujímavosťou je, že premiéra opery sa konala presne 100 rokov pred otvorením amfiteátra v Banskej Bystrici.“ Opera Rigoletto na námet hry Victora Huga Kráľ sa zabáva mala svoju premiéru 11. marca 1851 v benátskom divadle La Fenice.

Giuseppe Verdi: Rigoletto, Štátna opera Banská Bystrica, 2015, Zoltán Vongrey (Rigoletto), Mariana Hochelová (Gilda), foto: Jozef Lomnický
Giuseppe Verdi: Rigoletto, Štátna opera Banská Bystrica, 2015,
Zoltán Vongrey (Rigoletto), Mariana Hochelová (Gilda),
foto: Jozef Lomnický

V Amfiteátri Paľa Bielika ju 4. júna 2016 uviedla Štátna opera Banská Bystrica. V hlavných postavách sa pod taktovkou Mariána Vacha predstavili Zoltán Vongrey (Rigoletto), Mariana Hochelová (Gilda), Dušan Šimo (Vojvoda), Ivan Zvarík (Sparafucile), Michaela Šebestová (Maddalena), Šimon Svitok (Monterone) a ďalší domáci aj hosťujúci umelci. Najväčším úskalím open air podujatí je počasie, ktoré v tomto prípade organizátorom aj napriek nepriaznivým predpovediam vyšlo a tak okolo 1300 divákov, ktorí ,,zariskovali“ a prišli aj napriek obavám z dažďa, si toto dielo pozreli v príjemnej a v slovenskom opernom prostredí aj jedinečnej atmosfére pod hviezdnou oblohou. Záštitu nad operným predstavením prevzal primátor mesta Banská Bystrica pán Ján Nosko.

G. Verdi: Rigoletto, Štátna opera Banská Bystrica, 2016, Amfiteáter Paľa Bielika v Banskej Bystrici, organizátor: OZ Za živa na amfiteátri..., foto: Ľudovít Vongrej
G. Verdi: Rigoletto, Štátna opera Banská Bystrica, 2016,
Amfiteáter Paľa Bielika v Banskej Bystrici,
organizátor: OZ Za živa na amfiteátri…,
foto: Ľudovít Vongrej

Giuseppe Verdi: Rigoletto
Opera v 3 dejstvách
Štátna opera Banská Bystrica
organizátor OZ Za živa na amfiteátri…
Amfiteáter Paľa Bielika Banská Bystrica
oper air predstavenie 4. júna 2016

Hudobné naštudovanie a dirigent: Marián Vach
Réžia: Anna Osipenko
Dramaturgia: Alžbeta Lukáčová
Kostýmy: Vera Marinina
Scéna: Viktor Grigorev
Zbormajsterka: Iveta Popovičová
Choreografia: Michail Čajkasov

Osoby a obsadenie:

Rigoletto: Zoltán Vongrey
Gilda: Mariana Hochelová a. h.
Vojvoda: Dušan Šimo
Sparafucile: Ivan Zvarík
Maddalena: Michaela Šebestová a. h.
Monterone: Šimon Svitok
Marullo: Csaba Kotlár a. h.
Borsa: Michal Hýrošš
Gróf Ceprano: Matúš Bujňák a. h.
Grófka Ceprano: Michaela Kraus
Giovanna: Eva Lucká
Páža: Darina Benčová
Vojak: Karol Kurtulík
Diana: Slavomíra Kaprálová
Dieťa: Barbora Oravcová a. h.
Spoluúčinkoval Orchester, Zbor a Balet Štátnej opery

Štátna opera Banská Bystrica má tento titul vo svojom repertoári od októbra 2015. Dielo uviedli v rámci jubilejného 20. ročníka festivalu Banskobystrické hudobné dni v hudobnom naštudovaní Mariána Vacha a pod režijným vedením Anny Osipenko. Táto leningradská režisérka už spolupracovala s banskobystrickou operou v roku 2013, kedy zinscenovala Čajkovského Eugena Onegina. Dramaturgia opery siahla po Rigolettovi nielen preto, že patrí k najhranejším operným titulom na svete, ale najmä preto, že myšlienkové posolstvo Verdiho diela je aktuálne aj dnes. O premiére sme informovali TU…

Giuseppe Verdi: Rigoletto, Štátna opera Banská Bystrica, 2015, Ivan Zvarík (Sparafucile), foto: Jozef Lomnický
Giuseppe Verdi: Rigoletto, Štátna opera Banská Bystrica, 2015,
Ivan Zvarík (Sparafucile),
foto: Jozef Lomnický

Organizátorom open air podujatia bolo občianske združenie Za živa na amfiteátri…, ktoré vzniklo s myšlienkou oživiť dianie v banskobystrickom letnom kine, ktoré po roku 1990 takmer prestalo fungovať. Zásluhou jeho členov schválili mestskí poslanci začiatkom roku 2014 prenájom zariadenia na tridsať rokov súkromnej spoločnosti, ktorá sa zaujímala o investovanie do jeho rekonštrukcie i jeho ďalšie fungovanie. Občianske združenie pripravuje pri príležitosti 65. výročia založenia amfiteátra aj vydanie reprezentatívnej publikácie mapujúcej bohatú históriu tohto fenoménu kultúrno-spoločenského života v meste pod Urpínom.

G. Verdi: Rigoletto, Štátna opera Banská Bystrica, 2016, Amfiteáter Paľa Bielika v Banskej Bystrici, organizátor: OZ Za živa na amfiteátri..., foto: Ľudovít Vongrej
G. Verdi: Rigoletto, Štátna opera Banská Bystrica, 2016,
Amfiteáter Paľa Bielika v Banskej Bystrici,
organizátor: OZ Za živa na amfiteátri…,
foto: Ľudovít Vongrej

Aj keď toto podujatie neorganizovala Štátna opera Banská Bystrica, je jediným slovenským operným divadlom, ktoré pravidelne každoročne (aj vrátane zaniknutej opernej časti Zámockých hier zvolenských), účinkuje na open air podujatiach či už ako pozvaný hosť, alebo ako usporiadateľ. Pod ich patronátom sa najbližšie uskutoční jediný slovenský operný festival Operalia 2016, založený v minulom roku, o ktorom budeme našich čitateľov informovať. Okrem prvenstva v účinkovaní na open air podujatiach, odvážnej dramaturgii a príležitostiach pre mladých umelcov, Štátna opera ako jediné slovenské operné divadlo pohostinsky vystupuje aj v ďalších slovenských mestách a popularizuje tak operný žáner mimo svojej stálej domovskej scény.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

fotogaléria

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

R. Strauss: Egyptská Helena
Bavorská štátna opera Mníchov
záznam priameho prenosu opery, 1956