V autokine v nemeckom Düsseldorfe sa rozoznel operný galakoncert

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Düsseldorf – Deutsche Oper am Rhein uviedla v piatok 19. júna 2020 operný galavečer, ktorý sa uskutočnil netradične v autokine v Düsseldorfe. Okrem tradičných potleskov po jednotlivých áriách a hudobných číslach areál parkoviska P1 rozblikalo až 500 automobilov, ale znelo aj operné bravóóó. Bol to prvý operný koncert v autokine na svete.

Po trojmesačnej prestávke súvisiacej s pandémiou koronavírusu usporiadal operný dom Deutsche Oper am Rhein v nemeckom Düsseldorfe prvú významnú opernú udalosť. Keďže hygienické opatrenia sú naďalej veľmi prísne, vedenie divadla hľadalo nové možnosti a napokon sa rozhodlo, že uvedú operný galakoncert pre širokú verejnosť na voľnom priestranstve parkoviska P1 v autokine Düsseldorf.

Operný galakoncert Deutsche Oper am Rhein v Autokine Düsseldorf, 2020, foto: Kai Kuczera

„Nápad na operný galalkoncert v autokine som dostal spontánne, pri nedávnej návšteve autokina. Je to úplne nový, vzrušujúci zážitok a výzva pre všetkých.“ uviedol Christoph Meyer, generálny intendant Deutsche Oper am Rhein a autor nápadu. Vyjadril radosť z toho, že aj takouto novou formou sa mohla opera predstaviť nielen bežným, ale aj novým divákom v čase koronakrízy, kedy všetky divadlá hľadajú nové formy prezentácie a komunikácie s divákom.

Koncert zaznel pod taktovkou dirigenta a hudobného riaditeľa Deutsche Oper am Rhein Axela Korbera a predstavila sa na ňom viac ako sedemdesiatka umelcov – sólisti Maria Kataeva, Elena Sancho Pereg, Adela Zaharia, Ramona Zaharia, Eduardo Aladrén, Bogdan Baciu, Bogdan Taloş, orchester a zbor Deutsche Oper am Rhein.

Operný galakoncert Deutsche Oper am Rhein v Autokine Düsseldorf, 2020, foto: Kai Kuczera

Umelci boli priamo pod javiskom a na javisku autokina rozmiestnení v predpísaných rozostupoch a v priamom prenose ich na veľkom plátne sledovalo množstvo divákov z 500 áut na zaplnenom parkovisku. V každom aute mohlo sedieť najviac päť osôb a cena vstupenky za jedno auto bola 50 eur. Náročnejší diváci si mohli kúpiť prémiovú vstupenku v cene 99 eur za auto s exkluzívnym parkovacím miestom s dobrým výhľadom či občerstvením priamo do automobilu.

Zvuk sa prenášal tak, ako to v autokinách býva štandardom, priamo do autorádia a program koncertu si mohli návštevníci stiahnuť do svojich smartfónov. Výhodou takéhoto koncertu pod holým nebom je, že môže odznieť aj v zlom počasí, na čo boli precízni nemeckí organizátori pripravení, no počasie v ten večer umeniu prialo.

Návštevníci koncertu si vypočuli známe a populárne ukážky z opier Carmen, Barbier zo Sevilly, Linda di Chamounix, La traviata, Nabucco či Turandot a zaznela aj piesňová tvorba Delibesa a Lorenteho.

Operný galakoncert Deutsche Oper am Rhein v Autokine Düsseldorf, 2020, foto: Kai Kuczera

V netradičnom prostredí pre operu publikum po jednotlivých číslach umelcov odmenilo netradičným spôsobom, takže potlesk a známe operné bravóóó sprevádzalo blikanie áut (trúbenie nebolo dovolené) a o nový zážitok bolo postarané.

Deutsche Oper am Rhein týmto počinom predbehla avizovaný Londýn, a takýto formát operného koncertu zrealizovala po prvýkrát na svete. Operu v autokine totiž už predtým ohlásila aj Anglická národná opera, ktorá operné drive-in pripravuje na september. V Alexandra Palace v severnom Londýne bude pripravené miesto pre tristo automobilov a naživo plánujú uviesť skrátené verzie Pucciniho Bohémy či Mozartovej Čarovnej flauty. Koronakríza operné divadlá prinútila hľadať nové formy prezentácie svojich produkcií, a len čas ukáže, či sa stanú životaschopnými.

Deutsche Oper am Rhein v období počas vynúteného zatvorenia okrem rôznych aktivít renovovala javiskovú techniku. V týchto dňoch zároveň ohlásila dramaturgický plán novej sezóny avizujúci nielen 13 premiér opery a baletu, ktorý je k dispozícii TU….

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár