V Banskej Bystrici sa konala vernisáž výstavy k 60. výročiu Štátnej opery

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Banská Bystrica – V priestoroch Štátnej opery v Banskej Bystrici sa konala vernisáž výstavy mapujúca 60 rokov opernej scény v meste pod Urpínom. Výstavu k jubileu pripravil Divadelný ústav a jej autorkou je Michaela Mojžišová.

Vznik Štátnej opery (najmladšej spomedzi troch slovenských operných scén) sa datuje od roku 1959, kedy bol činoherný súbor vo Zvolene rozšírený o spevoherný súbor so sídlom v Banskej Bystrici. Spočiatku pod názvom Spevohra Divadla Jozefa Gregora-Tajovského, neskôr bol roku 1972 premenovaný na Operu Divadla Jozefa Gregora-Tajovského a v roku 1993 sa banskobystrický operný súbor osamostatnil od činoherného vo Zvolene a dostal samostatný štatút s novým názvom Štátna opera. Jej sídlom sú priestory Národného domu postaveného v rokoch 1927 1929, ktorý navrhol významný slovenský architekt Emil Belluš.

Štátna opera v Banskej Bystrici

Historicky prvou inscenáciou uvedenou na javisku novovzniknutého spevoherného súboru banskobystrického divadla bola 21. marca 1960 Eva od českého skladateľa Josefa Bohuslava Foerstera (1859 – 1951), ktorej novú inscenáciu symbolicky uviedli v aktuálnom jubilejnom roku Štátnej opery (recenziu predstavenia sme priniesli v článku Pavla Ungera Jubilujúci Bystričania obhájili životnosť Foersterovej Evy).

Premiére Foersterovej Evy predchádzala 18. októbra 2019 vo foyer Štátnej opery vernisáž výstavy s názvom Divadlo mnohých tvárí – 60 rokov Štátnej opery v Banskej Bystrici. Výstava, ktorá potrvá do 30. novembra 2019 predstavuje našu najmladšiu opernú scénu ako divadlo mnohých tvárí. Zaujímavosťou je, že na vernisáži sa zúčastnili aj niektorí z účinkujúcich, divákov či pamätníkov otváracieho predstavenia Evy z roku 1960.

Účinkujúci a diváci otváracieho predstavenia Foersterovej Evy z roku 1960 s riaditeľom Štátnej opery Rudolfom Hromadom po premiére Evy, 2019, foto: Zdenko Hanout

,,Ako napovedá názov výstavy, našou ambíciou je predstaviť jubilujúce divadlo ako druhovo i žánrovo pestrú divadelnú scénu. Pri svojom vzniku (1959) dostala do vienka názov „spevohra“, štatút opery získala až v roku 1972. Na jej plagáte však vedľa seba od počiatku koexistovali opery, operety, balety i ďalšie hudobno-dramatické formy. Divadlom mnohých tvárí je aj vzhľadom na rôznorodé spektrum divákov, ktoré dokáže osloviť. Široké publikum si vždy získavala predovšetkým operetami a operným „populárom“, fajnšmekri zase oceňovali jej dramaturgicko-objaviteľské ambície.“ predstavila pre Opera Slovakia výstavu jej autorka, operná kritička Michaela Mojžišová z Ústavu divadelnej a filmovej vedy CVU SAV, ktorá výstavu otvorila.

Vernisáž výstavy k 60. výročiu otvorenia Štátnej opery v Banskej Bystrici, 2019, Michaela Mojžišová, foto: Archív ŠO

Banskobystrická Štátna opera je známa odvážnou a rozmanitou dramaturgiou. ,,Žiaden z našich operných domov nemá v porovnateľnom časovom období na konte toľko slovenských premiér – za šesťdesiat rokov ich bolo takmer pol stovky. Práve vďaka najmenšej a najmladšej opernej scéne sme na Slovensku spoznali diela z Verdiho „rokov galejí“, interpretačne náročné skvosty predverdiovského belcanta či málo uvádzané tituly operného verizmu. Banskej Bystrici vďačí za mnoho aj pôvodná domáca tvorba, ktorej sa divadlo nevyhýbalo a nevyhýba ani po rokoch. Každej z týchto oblastí sme venovali jeden z dvanástich bannerov výstavy. Tie ďalšie patria napríklad najúspešnejším inscenáciám divadla, ktoré atakovali stovku repríz (tu prevládajú operety a muzikály), najobľúbenejším operným titulom, produkciám baletného telesa, ale tiež opernej časti Zámockých hier zvolenských, ktoré 36 rokov fungovali pod krídlami banskobystrickej opery.“ uviedla kurátorka výstavy Michaela Mojžišová.

Na výstave k šesťdesiatke banskobystrickej Štátnej opery, ktorú pripravil Divadelný ústav, autori použili fotografické a textové materiály z archívnych fondov Divadelného ústavu a doplnili ich o fotografie z archívu Štátnej opery.

Vernisáž výstavy k 60. výročiu otvorenia Štátnej opery v Banskej Bystrici, 2019, foto: Archív ŠO

,,Práca na tejto výstave potvrdila moju dlhoročnú kurátorskú skúsenosť – totiž, že výročia divadelných domov sa približujú ťažšie než jubileá konkrétnych umelcov. Je náročné „namaľovať“ na striktne ohraničenom priestore plastický obraz o dramaturgii, výtvarných i režisérskych poetikách, najvýznamnejších inscenáciách – a popritom vzdať hold stovkám ľudí, ktorí s divadlom spojili svoje profesionálne životy. Navyše, ak popri informačnej hodnote treba mať na zreteli aj estetický vnem návštevníka. Tu patrí poďakovanie grafičke Márii Čorejovej – autorke čistého, elegantného vizuálu, ktorý podľa môjho názoru dôstojne ladí s interiérom Národného domu. Verím, že sa nám pred banskobystrickými divákmi podarilo prezentovať ich jubilujúcu operu ako inštitúciu, na ktorú môžu byť právom hrdí.“ dodala Michaela Mojžišová.

Po premiére Evy a otvorení výstavy pokračuje Štátna opera v oslavách svojho jubilea. Už v pondelok 21. októbra príde Banskobystričanom zagratulovať súbor košickej opery, ktorý tu uvedie Mozartovho Dona Giovanniho a nasledovať budú slávnostné koncerty k 60. výročiu zostavené z hudobných častí významných inscenácií uvedených počas histórie divadla. Štátna opera pripravuje k výročiu viacero koncertných podujatí či sprievodných aktivít. O jubilejnej sezóne sme písali v článku Štátna opera v Banskej Bystrici pripravuje sezónu 2019/2020 v znamení osláv.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár