V Banskej Štiavnici bude znieť opäť pekná hudba

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Banská Štiavnica – Už po 19. raz sa od 26. – 29. júla 2018 v Banskej Štiavnici uskutoční Festival peknej hudby, tentokrát s podtitulom „československý“. Riaditeľ festivalu – popredný slovenský violončelista a pedagóg Eugen Prochác sa inšpiroval ideou osláviť tohtoročné asi najvýznamnejšie výročie našich dejín a dramaturgia festivalu je zastúpená českými a slovenskými hudobníkmi.

(reklamný text článku dodalo O. Z. Pekná hudba)

Festival peknej hudby si po celé roky zachovával ráz širokej palety hudobných žánrov. Organizátori nechceli zostať len pri jednonástrojových koncertoch klasickej hudby, rocku či džezu a inak to nebude ani teraz. Na festivale vystúpi jedna z najvýznamnejších harfistiek na svete Jana Boušková, ktorá symbolicky otvorí festival v Lapidáriu Starého zámku Smetanovou Vltavou z cyklu Má vlast (26. 7.) Na jej sólovom vystúpení bude znieť aj hudba J. S. Bacha, A. Dvořáka, či E. Parisha Alvarsa.

Jana Boušková,
foto: Vojtech Vlk

Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala, ktorý vystúpi v druhý deň festivalu v Rímsko-katolíckom kostole sv. Kataríny (27. 7.), má takisto moravskú stopu. Obaja lídri orchestra, súčasný aj zakladajúci, odtiaľ pochádzajú. Bohdan Warchal (1930 – 2000) viedol orchester celých 40 rokov. Jeho nástupcom sa stal Ewald Danel (1956), ktorý je umeleckým vedúcim orchestra od roku 2001. Slovenský komorný orchester vystúpi s programom venovaným slovenskému skladateľovi Iljovi Zeljenkovi. Dramaturgia večera bude doplnená aj o diela Vivaldiho, Mozarta a Griega. Ako sólista sa predstaví violončelista Eugen Prochác.

Highlightom tohtoročného festivalu budú dva československé súbory – jeden jazzový a jeden violončelový. V oudoorových priestoroch štiavnického Kultúrneho centra pozývame na večerný koncert československého jazzového Big bandu Matúša Jakabčica (28.7.) s hostkou Ester Wiesnerovou.

Záverečný koncert (29. 7.) v reprezentatívnych priestoroch Rytierskej sály Starého zámku, bude patriť premiérovému vystúpeniu violončelového kvarteta Czecho-Slovak Cello Quartet, kde sa predstavia renomovaní violončelisti z Česka (Aleš Kaspřík, Petr Nouzovský) a zo Slovenska (Eugen Prochác, Ján Slávik).

Czecho-Slovak Cello Quartet,
zdroj: O. Z. Pekná hudba

Okrem koncertov v Banskej Štiavnici organizátori už tradične pripravili aj dopoludňajšie koncerty v jej okolí. Česká baroková a klasická hudba v podaní českých umelkýň naplní barokové priestory Kaplnky Kaštieľa v Sv. Antonovi na dopoludňajšom koncerte 28. 7. Publiku sa predstaví flautistka Clara Nováková a čembalista Monika Knoblochová. V kúpeľnom mestečku Sklené Teplice vystúpia 29. 7. slovenskí jazzoví interpreti saxofonista Erik Rothenstein a klaviristka Zita Slavíčková.

Sprievodným podujatím festivalu bude vernisáž výstavy pôvodom českej výtvarníčky žijúcej na Slovensku Květoslavy Fulierovej v priestoroch Knižnice Starého zámku (27. 7.). Rodáčka z Olomouca, má k hudbe blízky vzťah, bola aktívnou huslistkou. Viac informácií o podujatí nájdete na www.peknahudba.sk

Spoluorganizátorom festivalu je Hudobné centrum. Vstupenky na koncerty sú dostupné v sieti Ticketportal, alebo v Informačnom centre v Banskej Štiavnici. V ponuke je a abonentka na všetky koncerty festivalu.

Informovala: Ivana Schwarz, HC

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku