V banskobystrickej Štátnej opere sa konala derniéra tanečného predstavenia Gypsy roots

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Banská Bystrica Baletný súbor banskobystrickej Štátnej opery naposledy odohral predstavenie Gypsy roots – čili – cigánske korenie autorskej dvojice Goran Bregovič – Dana Dinková. Tento tanečný titul v premiére uviedli 12. mája 2001 a derniéra sa konala 15. novembra 2017. Viac o šestnástich rokoch javiskového života tohto predstavenia si pozriete v reportáži TV Hronka. Okrem tohto titulu Štátna opera v novembri poslednýkrát uvedie aj Donizettiho Mariu Stuardu a muzikál My Fair Lady.

video

Novembrové derniéry opery a muzikálu v Štátnej opere

Štátna opera v novembri taktiež poslednýkrát uvedie predstavenie Donizettiho opery Maria Stuarda v réžii legendárneho Gianfranca de Bosia a v hudobnom naštudovaní Igora Bullu (o premiére sme písali TU…). Derniéra sa na javisku domovskej scény uskutoční 21. novembra 2017, ale následne budú mať možnosť zhliadnuť toto predstavenie aj diváci v rámci pohostinného vystúpenia Štátnej opery v historickej budove Slovenského národného divadla 25. novembra.

Maria Stuarda, Štátna opera Banská Bystrica,
I. Zvarík (Giorgio Talbot), A. Kohútková (Maria Stuarda),
foto: Jozef Lomnický

V hlavných postavách sa predstavia Adriana Kohútková (Maria Stuarda), Jana Kurucová (Elisabetta), Luciano Mastro (Roberto), Ivan Zvarík (Giorgio Talbot), Zoltán Vongrey (Lord Guglielmo Cecil) a Oľga Hromadová (Anna Kenedy). Spoluúčinkuje zbor a orchester Štátnej opery. Viac o tomto diele si prečítate v článku dramaturgičky Štátnej opery Alžbety Lukáčovej tu: Spletitý osud opernej Marie Stuardy.

Novembrová derniéra čaká aj na klasický muzikál My Fair Lady v hudobnom naštudovaní Pavla Tužinského a v réžii Martina Dubovica. Účinkujú: Šimon Svitok (Henry Higgins), Oľga Hromadová (Líza Doolittleová), Mikuláš Doboš (Plukovník Pickering), Štefan Šafárik (Alfréd Doolittle), Dušan Šimo (Freddy), Eva Lucká (Pani Higginsová), Alena Stopková (Pani Pearcová) a ďalší. Spoluúčinkuje zbor, balet a orchester Štátnej opery. Banskobystričania sa s My Fair Lady rozlúčia 23. novembra 2017 na javisku domovskej scény.

Najbližšou premiérou v Štátnej opere bude 8. a 9. decembra 2017 klasická opereta Emmericha Kálmána Grófka Marica v hudobnom naštudovaní Mariana Vacha a v réžii Tomáša Pilařa.

Viac info na www.stateopera.sk

zdroj: ŠO, TV Horonka

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár