Bardejov – V nedeľu 24. júna 2018 začalo v Bardejove už 9. Kultúrne leto Bélu Kélera, cyklus letných koncertov, venovaný spomienke na bardejovského rodáka skladateľa, dirigenta a huslistu, Bélu Kélera, súčasníka Chopina, Liszta, ale hlavne dynastie Straussovcov. Zámerom dramaturgie festivalu, je popri dielach Bélu Kélera uvádzanie aj skladieb ďalších slovenských a českých skladateľov. Séria siedmych koncertov 9. ročníka potrvá do 3. augusta.
Z Bardejova vyšiel Béla Kéler do sveta, kde si vo svojej dobe získal uznanie vo všetkých významných centrách Európy. Svoje skladby dirigoval v Berlíne, Londýne, Paríži, Amsterdame, Kodani, Budapešti… Vyše 100 jeho skladieb vyšlo tlačou v dvanástich európskych vydavateľstvách. Často a rád sa vracal domov do Bardejova, kde žila jeho rodina. Väčšiu časť svojho tvorivého života prežil vo Wiesbadene ako dirigent a riaditeľ kúpeľného orchestra a tu aj zomrel roku 1882. Svoju hudobnú pozostalosť odkázal rodnému mestu a dnes je v zbierkach Šarišského múzea v Bardejove. Roku 2014 bola v Bardejove založená Spoločnosť Bélu Kélera, ktorej cieľom je postupne oživiť Kélerovu pozostalosť, ktorá tu ležala zabudnutá vyše 130 rokov. Viac na www.belakeler.eu.
,,Na rôznych miestach Bardejova, v Bardejovských Kúpeľoch ako i v Zborove sa počas 9. Kultúrneho leta Bélu Kélera uskutoční sedem koncertov. Bardejov totiž v súčasnosti nemá koncertnú sálu, alebo iný vhodný priestor, kde by sa dalo koncertovať. Preto budú koncerty v obnovenej Starej synagóge, v Evanjelickom kostole, na Radničnom námestí, v kúpeľnom dome Astória, na kolonáde v Bardejovských Kúpeľoch, či v kostole svätej Žofie v Zborove.“, uvádza Peter Bubák zo Spoločnosti Bélu Kélera.
Otvárací koncert v nedeľu 24. júna poznačilo náhle odrieknutie barytonistu Jakuba Tolaša. Pohotovo ho nahradila Erika Šporerová – mezzosoprán, čo viedlo k čiastočnej zmene programu koncertu. Jadrom programu bola piesňová tvorba Bélu Kélera v podaní bardejovskej rodáčky, Marianny Pillárovej.
Ďalším zámerom dramaturgie festivalu, je uvádzanie skladieb ďalších slovenských a českých skladateľov. A tak si návštevníci koncertov 9. ročníka vypočujú skladby Jozefa Grešáka, Mikuláša Schneidera-Trnavského, Ladislava Kupkoviča, Dezidera Kardoša, Ladislava Burlasa a Vladimíra Godára. Z českých autorov budú zastúpení Antonín Dvořák a Leoš Janáček.
Dramaturgia koncertov sa sústredila v tomto ročníku na Kélerovu tvorbu pre husle a orchester. Zaznejú jeho tri Uhorské idyly, Concerto dramatique, ako i skladba pre dvoje huslí a orchester, ktorú skomponovali spoločne s Jozefom Dubecom, priateľom z detstva, pod názvom Umeleckí bratia. Touto skladbou otvárali činnosť orchestra, ktorí spoločne založili a striedavo dirigovali v Budapešti. Partitúry týchto skladieb zostali v rukopise v Šarišskom múzeu v Bardejove, alebo v Szécsényiho národnej knižnici v Budapešti. Pre novodobé uvedenie ich revidoval český husľový virtuóz, Pavel Burdych. Bude tiež ich prvým novodobým interpretom. Skladby zaznejú 31. júla o 19:00 v Evanjelickom kostole v podaní Symfonického orchestra Dunakeszi, pod taktovkou riaditeľa a šéfdirigenta orchestra Pála Farkaša. Koncert otvorí Veľká Rákóciho predohra. Na programe bude tiež Kélerov hudobný obraz Život vojaka. Hudobný materiál skladby pre novodobé uvedenie revidoval holandský dirigent Andre Bodin z Amsterdamu. Repríza koncertu bude o v stredu 1. augusta o 16:00 na kolonáde v Bardejovských Kúpeľoch.
Kéler upravil väčšinu svojich skladieb aj na komorné muzicírovanie. 3 uhorské idyly zaznejú tiež vo verzii pre husle a klavír na komornom koncerte v priestoroch bardejovskej Historickej radnice v naštudovaní mladej slovenskej huslistky, rodenej Bardejovčanky, Andrey Astrabovej so sprievodom klavíra Zuzany Udičovej 3. júla o 19:00. Spolu s Branislavom Lelákom – husle, zahrajú tiež Kélerovu a Dubecovú skladbu pre dvoje huslí, Umeleckí bratia.
Československé komorné duo, v zložení Pavel Burdych – husle a Zuzana Berešová – klavír, uvedú ďalšie skladby Bélu Kélera na dvoch koncertoch. 20. júla to bude koncert v kostole svätej Žofie, pri príležitosti Drevosochárskeho sympózia v Zborove. Na koncerte bude prezentovaná nová socha Jozefa Grešáka spolu s jeho skladbami pre husle a klavír. Zaznie aj verzia Concerta dramatique pre husle a klavír, pod názvom Tempette et calme, valčíky a predohry Bélu Kélera. Repríza koncertu bude 27. júla na Radničnom námestí v Bardejove.
Kélerovu klavírnu tvorbu predstaví 3. augusta v zrkadlovej sále hotela Astória v Bardejovských Kúpeľoch slovenský klavirista Maroš Klátik na samostatnom recitále.
Informoval: Peter Bubák, riaditeľ Spoločnosti Bélu Kélera.
PR článok