V Berlíne oslávia výročie pádu Berlínskeho múru aj hudbou

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Berlín – V nedeľu 9. novembra 2014 vyvrcholia v Berlíne oslavy 25. výročia pádu najznámejšieho symbolu studenej vojny – Berlínskeho múru, ktorý od 13. augusta 1961 do 9. novembra 1989 rozdeľoval Berlín na východnú a západnú časť a ktorého pád znamenal koniec studenej vojny, viedol k zjednoteniu Nemecka (3. októbra 1990) a rozpadu Sovietskeho zväzu. Pri tejto príležitosti zaznie Óda na radosť z Beethovenovej 9. symfónie pod taktovkou Daniela Barenboima, ako aj koncert v koncertnej sále Berlínskej filharmónie.

Oslavovať sa bude aj hudbou

,,Ódu na radosť“ z Beethovenovej 9. symfónie uvedie pod taktovkou Daniela Barenboima Staatskapelle Berlin 9. novembra 2014 o 14h a to priamo v centre osláv – pri Brandenburskej bráne , kde by aj za účasti dnes už 83 ročného vtedajšieho prezidenta Sovietskeho zväzu Michaila Gorbačova, či lídra protikomunistického odboja v Poľsku, exprezidenta Lecha Walesu, mali pod záštitou nemeckej kancelárky Angely Merkelovej prebiehať oslavy, ktorých sloganom je ,,Mut zu Freiheit“ – Odvaha za slobodu. Kancelárka Merkelová, ktorá vyrastala vo východnom Nemecku, viedla trojdňové spomienkové slávnosti za obete, ktoré zahynuli pri pokuse utiecť z represívneho štátu. Tie vyvrcholia v nedeľu veľkolepými oslavami kedy sa okrem iného rozsvieti 8000 balónov rozmiestnených v uliciach Berlína aby pripomenuli, kadiaľ sa 45 km dlhý múr tiahol.

8000 balónov rozmiestnených v uliciach Berlína

8000 balónov rozmiestnených v uliciach Berlína

Nie náhodou bude na oslavách Ódu na radosť dirigovať Daniel Barenboim. Pamätníci majú určite v hlavách ešte spomienku na legendárny ,,Koncert pre obyvateľov Východného Berlína“, ktorý zaznel deň po páde Berlínskeho múru práve pod jeho taktovkou.

Daniel Barenboim diriguje Koncert pre obyvateľov Východného Berlína

Daniel Barenboim diriguje Koncert pre obyvateľov Východného Berlína

Budova Berlínskej filharmónie bola v roku 1961 totiž práve v rekonštrukcii, keď len niekoľko sto metrov od nej vyrástol Berlínsky múr. Ocitla sa tak na pomyselnom pomedzí východu a západu. Po udalostiach z 9. novembra 1989 sa filharmónia chopila príležitosti hudbou osláviť túto udalosť a usporiadala Koncert pre obyvateľov Východného Berlína.

Daniel Barenboim

Daniel Barenboim

Takto na udalosti spomína Daniel Barenboim

,,Bol som v Berlíne, aby som dirigoval jeden z abonentných koncertov niekedy koncom októbra a taktiež sme práve nahrávali Cosi fan tutte. Takže som tam v ten slávny štvrtok 9. novembra bol a bol som z toho nadšený. Na druhý deň – 10. novembra, sme mali dve nahrávacie frekvencie a dvaja kolegovia z orchestra prišli za mnou a spýtali sa, či by som bol pripravený dirigovať koncert pri príležitosti pádu Berlínskeho múru. Pamätám si, že som povedal ‚Samozrejme‘ – ale mal som dve podmienky – že nechcem byť za ten koncert zaplatený a že koncert musí byť pre obyvateľov Východného Berlína. Inými slovami – aby bol ten koncert zdarma, lenže aby neprišlo naň naše lojálne publikum zo Západného Berlína, ľudia ktorí tam od štvrtej rána stáli, sa preukázali dokladom, že sú z NDR, aby sa a koncert dostali. Bol to nezabudnuteľný okamih, nezabudnuteľný deň a nezabudnuteľný koncert.

Ak smiem, poviem vám ešte jeden príbeh. Sedel som po tom koncerte v šatni. Bolo tam veľa ľudí, vrátanie niekoľkých zo Štátnej opery a v rohu miestnosti stála s kvetmi jedna pani a mladý muž. Rozprával som sa s priateľmi, chcel som sa prezliecť, pretože sme o štvrtej mali ďalšiu nahrávaciu frekvenciu, tak som sa tej dámy spýtal, či môžem pre ňu niečo urobiť. Povedala len ‚Nie, nie, všetko je v poriadku!‘. Tak som je povedal, že ak pre ňu nemôžem nič urobiť, tak ju musím poprosiť aby odišla, pretože sa potrebujem prezliecť. Prišla bližšie, triasla sa, dala mi do rúk kvety a potom mi povedala ‚Musím vám nie.čo povedať, pán Barenboim, pred 30 rokmi som sa vo Východnom Berlíne vydala a krátko na to sa mi narodilo dieťa. Pár mesiacov na to ma môj manžel opustil a odišiel aj s našim dieťaťom. Snažila som sa ho skontaktovať, ale nepodarilo sa mi to a 29 rokov sme nemali žiaden kontakt . Každý deň som doma zapálila sviečku a modlila sa, aby som jedného dňa svojho syna znovu videla. A včera – predstavte si – mi niekto zazvonil na dvere – a tam stál mladý muž, môj syn, ktorý má teraz 29 rokov. Rozmýšľali sme, ako osláviť naše opätovné stretnutie a čo mohlo byť lepšie, než prísť na koncert s vami a filharmonikmi?!‘

Veľmi sa ma to dotklo. Bola to veľmi nenápadná žena a povedal som jej, že som veľmi poctený, že prišla a že môže znovu vidieť svojho syna a keďže bývam v Berlíne často, aby mi kedykoľvek zavolala, keby chcela prísť na náš koncert. Povedala len ‚Nie, nechcem vás obťažovať, ale prídem tak často, ako to bude možné.‘ A viac som o nej nepočul.“

Toto dojemné rozprávanie Daniela Barenboima spolu s ďalšími spomienkami si môžete pozrieť tu:

Niekoľko záberov z tohto emotívneho koncertu si môžete pozrieť tu:

Legendárny koncert vo svojej celej dĺžke je k dispozícii v archíve digitálnej koncertnej siene Berlínskej filharmónie na adrese http://www.digitalconcerthall.com/en/concert/22093

Pri búraní Berlínskeho múru v roku 1989 bol i Leonard Bernstein foto: Twitter Deutsche Grammophon

Pri búraní Berlínskeho múru v roku 1989 bol i Leonard Bernstein
foto: Twitter Deutsche Grammophon

Dnes, v nedeľu 9.11. 2014, po 25. rokoch, zaznie v rámci osláv v priestoroch koncertnej sály Berlínskej filharmónie koncert s nasledovným programom:

Karol Szymanowski: Stabat mater

Sally Matthews – soprán

Bernarda Fink – alt

Hanno-Müller-Brachmann – barytón

Rundfunkchor Berlin, zbormajster Simon Halsey

Ludwig van Beethoven: Symfónia č. 9 d mol

Christian Elsner – tenor

Sally Matthews – soprán

Bernarda Fink – alt

Hanno-Müller-Brachmann – barytón

Rundfunkchor Berlin, zbormajster Simon Halsey

Sledovať slávnostný koncert pri príležitosti tejto významnej udalosti pozýva osobne šéfdirigent Berlínskej filharmónie Sir Simon Rattle, ktorý ho bude dirigovať:

Záznam z koncertu bude do pondelka 10. novembra 2014 možné zdarma sledovať v archíve na stránke http://www.digitalconcerthall.com/en/concert/20290

Pripravila: Natália Dadíková

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka

Zanechajte komentár