V Bratislave sa konala vernisáž výstavy ,,Bruno Walter a jeho doba“

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Rakúske kultúrne fórum pripravilo výstavu Bruno Walter a jeho doba, ktorá je súčasťou Hudobných dní Bruna Waltera 2016. Vernisáž výstavy o živote a diele tohto významného dirigenta, klaviristu a skladateľa sa konala 5. septembra 2016 v priestoroch Rakúskeho kultúrneho fóra v Bratislave. Výstava potrvá do 16. septembra 2016.

Veľký dirigent 20. storočia Bruno Walter (1876-1962) sa viac ako päťdesiat rokov podieľal na formovaní hudobného života Európy a Nového sveta. Pôsobil v operných domoch a koncertných sálach v Berlíne, vo Viedni, Mníchove, Londýne, Lipsku a New Yorku. Keď začali hudobný život v Nemecku riadiť nacisti, musel Bruno Walter, podobne ako mnohí ďalší židovskí umelci, krajinu opustiť. Svoju svetovú kariéru ďalej budoval v emigrácii, uznanie si získal predovšetkým ako kongeniálny interpret diel Mozarta a Mahlera. Začiatok jeho svetovej a obdivuhodnej kariéry sa spája aj s Bratislavou, kde v rokoch 1897-98 pôsobil ako prvý dirigent v bývalom Mestskom divadle v Bratislave.

Výstava Bruno Walter a jeho doba

Rakúske kultúrne fórum pripravilo zaujímavú výstavy o živote a diele tohto významného dirigenta, klaviristu a skladateľa a jej vernisáž sa konala v pondelok, 5. septembra 2016, v priestoroch Rakúskeho kultúrneho fóra v Astoria Palace na Hodžovom námestí v Bratislave. V príhovoroch vyzdvihli osobnosť a význam Bruna Waltera riaditeľ Rakúskeho hudobného fóra v Bratislave Wilhelm Pfeistlinger a dirigent Jack Martin Händler. Na vernisáži zaznela Sonáta pre husle a klavír A dur Bruna Waltera v podaní Ludmily Pavlovej (husle) a Stanislava Gallina (klavír). Výstava potrvá do 16. septembra 2016.

Vernisáž výstavy Bruno Walter a jeho doba, Rakúske kultúrne fórum, 2016, Wilhelm Pfeistlinger, foto: Julia Tibenska

Vernisáž výstavy Bruno Walter a jeho doba,
Rakúske kultúrne fórum, 2016,
Wilhelm Pfeistlinger,
foto: Júlia Tibenská

Vernisáž výstavy Bruno Walter a jeho doba, Rakúske kultúrne fórum, 2016, Ludmila Pavlová (husle), Stanislav Gallin (klavír), foto: Julia Tibenska

Vernisáž výstavy Bruno Walter a jeho doba,
Rakúske kultúrne fórum, 2016,
Ludmila Pavlová (husle), Stanislav Gallin (klavír),
foto: Júlia Tibenská

Vernisáž výstavy Bruno Walter a jeho doba, Rakúske kultúrne fórum, 2016, foto: Julia Tibenska

Vernisáž výstavy Bruno Walter a jeho doba,
Rakúske kultúrne fórum, 2016,
foto: Júlia Tibenská

Bruno Walter sa narodil 15. septembra 1876 v Berlíne a v tomto roku si pripomíname 140. výročie od jeho narodenia. Výstava sa konala nielen pri príležitosti tohto okrúhleho výročia, ale aj v rámci tohtoročných Hudobných dní Bruna Waltera, ktoré budú pokračovať slávnostným symfonickým koncertom 14. septembra o 19.00 hod. v zrkadlovej sieni Primaciálneho palca v Bratislave. Bruno Walter Symphony Orchestra bude dirigovať Jack Martin Händler, ktorý stají za vznikom festivalu Hudobných dní Bruna Waltera a taktiež aj za vznikom Bruno Walter Symphony Orchestra. Toto hudobné teleso pozostáva z mladých talentovaných „rising stars“ a renomovaných muzikantov z orchestrov prevažne zo Strednej Európy. Ich spoločným cieľom je šírenie európskej hudobnej kultúry v súlade s myšlienkami dirigenta, klaviristu a skladateľa Bruna Waltera.

Vernisáž výstavy Bruno Walter a jeho doba, Rakúske kultúrne fórum, 2016, Jack Martin Händler, foto: Julia Tibenska

Vernisáž výstavy Bruno Walter a jeho doba,
Rakúske kultúrne fórum, 2016,
Jack Martin Händler,
foto: Júlia Tibenská

Blízka Viedeň oslávi 140. výročie narodenia Bruna Waltera slávnostným koncertom 9. októbra v Musikvereine. Bruno Walter Sympohony Orchestra tu bude účinkovať opäť pod taktovkou Jacka Martina Händlera.

Pri príležitosti 140. výročia narodenia tejto významnej osobnosti pripravujeme samostatný článok dokumentaristky Eleny Blahovej-Martišovej, ktorý podrobnejšie priblíži Bruna Waltera.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

fotogaléria

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár