Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

9. septembra 2015 Ľudovít Vongrej Sezóna 2015/2016

V Bratislave sa uskutoční 16. ročník festivalu komornej hudby Konvergencie

Longital, foto: Ivana Šataník
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – V Bratislave sa v dňoch od 10.- 20. septembra 2015 uskutoční 16. ročník medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie. Návštevníkov festivalu čaká 7 večerov, 12 koncertov, 3 dokumentárne filmy, koncert pre deti, workshop, 2 predkoncertné rozhovory, 5 narodenín (40 – 50 – 50 – 60 – 85), slovenská premiéra a organizátori pripravili aj jedno veľké prekvapenie.

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie vznikol v roku 2000 v Bratislave. Od roku 2008 festival cestuje po Slovensku a posledné roky si našiel miesto aj v Košiciach. Konvergencie každoročne vytvárajú priestor pre umelcov a milovníkov hudby, kde sa môžu priblížiť k rôznym žánrom, projektom a osobnostiam komornej hudby z celého sveta.

Konvergencie 2015

16. ročník festivalu začne už tento štvrtok 10. septembra novým projektom Longital Suita v Mestskom Divadle P. O. Hviezdoslava. Longital v novej zostave s bubeníkom Mariánom Slávkom predstavia skladby z nového albumu ,,A to je všetko?”. Pôjde o premiéru koncertného programu skupiny v spojení so sláčikovým kvartetom pod názvom Longital Suita, ktorý aranžoval Slavo Solovic.

Po víkende bude festival pokračovať v Dóme sv. Martina koncertom Annum per annum s programom z diel Arva Pärta, Vladimíra Godára a Johna Tavenera. Starobylý dóm rozoznejú hlasy Petra Mikuláša, Evy Šuškovej, Bernadette Nagy, Hildy Gulyásovej a Juraja Kuchara.

V Moyzesovej sieni zaznejú 16. septembra Chasidské piesne bratislavského rabína Barucha Myersa a známych slovenských interpretov (Miloš Valent – husle, Boris Lenko – akordeón, Jozef Lupták – violončelo). Program vznikol v roku 2008 a medzičasom zaznel na viacerých významných podujatiach na Slovensku (Konvergencie, Pohoda), ale tiež v Čechách, v Taliansku či vo Švajčiarsku. Do Bratislavy sa vracia po siedmych rokoch. Na koncerte zaznie aj hudba Šostakoviča, Prokofieva a na Slovensku neznámeho amerického skladateľa Paula Schoenfielda.

Chasidské piesne
Chasidské piesne

Moyzesovo kvarteto (Stanislav Mucha, František Török, Alexander Lakatoš, Ján Slávik), jedno z najznámejších slovenských komorných telies, oslavuje tento rok okrúhle jubileum. V rámci festivalu Konvergencie sa predstaví koncertom Moyzesovo kvarteto 40+ 16. septembra na dvore domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici, ktorý patrí k najvýznamnejším pamiatkam hudobného života v Bratislave. Výťažok zo vstupného bude použitý na rekonštrukciu pamiatky, ktorú realizuje občianske združenie Albrecht Forum.

Tenorista a bývalý člen britského súboru The Hilliard Ensemble John Potter sa na festivale predstavil viackrát, 17. septembra uvedie v Klariskách spolu s nórskou speváčkou Annou Mariou Friman a lutnistami Jakobom Heringmanom a Arielom Abramovichom koncertne svoj najnovší album Amores Pasados, ktorý spája skladby renesančného skladateľa, básnika a lekára Thomasa Campiona (1567 – 1620) spolu s piesňami Johna Paula Jonesa (Led Zeppelin), Tonyho Banksa (Genesis) a Stinga.

kon15-05_amores-pasados_ECM-324

Bratislavská noc komornej hudby, sled niekoľkých koncertov v priebehu jedného večera, je esenciou Konvergencií. Na domovskej scéne festivalu v design factory sa aj tento rok v komorných dielach Bélu Bartóka (Klavírne kvinteto), Ernő Dohnányiho (Klavírne sexteto), Zoltána Kodálya (Intermezzo), Frica Kafendu a M. Schneidra-Trnavského predstavia poprední slovenskí i zahraniční interpreti: huslisti Igor Karško a Milan Paľa, britský violista Simon Tandree, violončelista Jozef Lupták, klaviristi Nora a Miki Skutovci. Večer plný strhujúcich hudobných zážitkov 18. septembra začne o 18.00 hod. rozhovormi o hudbe.

Koncerty pre deti sa stali neodmysliteľnou súčasťou festivalu Konvergencie. Interaktívnu hudobnú rozprávku o nezbednom ježkovi s názvom Pomáhať nebolí, nebolieť pomáha na aktuálny ročník festivalu pripravili Hana Naglik (námet, scenár, texty piesní) a Pavol Bodnár (hudba). Koncert sa uskutoční 19. septembra v design factory.

Festival Konvergencie si na aktuálnom ročníku festivalu 19. septembra v design factory v programe Konvergencie + Konvergencie pripomenie jubileum a dielo najvýznamnejšieho predstaviteľa slovenskej hudobnej avantgardy  Romana Bergera (1930). Jubileum skladateľa oslávia kompletným uvedením triptychu Konvergencie pre sláčikové nástroje (husle, viola, violončelo), ktorý v premiére doplní séria krátkych dokumentárnych filmov Mareka Šulíka o Romanovi Bergerovi a jeho generačných súpútnikoch Ladislavovi Kupkovičovi a Pavlovi Šimaiovi a hudba týchto významných skladateľov.

Roman Berger, foto: Jarmila Uhlíková
Roman Berger,
foto: Jarmila Uhlíková

Kontrasty (1938) Bélu Bartóka, dielo „technickej bravúry i poetickosti“ inšpirované maďarským a rumunským folklórom, vzniklo na žiadosť huslistu Józsefa Szigetiho a známeho amerického klarinetistu Bennyho Goodmana, ktorí ho so skladateľom neskôr nahrali pre spoločnosť Columbia. Na koncerte 20. septembra v Klariskách zaznie spolu so slovenskou premiérou kompozície súčasného maďarského skladateľa Ádáma Kondora (1964) Bizzare Objects XV v interpretácii charizmatického slovenského huslistu Milana Paľu a popredných maďarských umelcov.

Záverečným koncertom 16. ročníka festivalu Konvergencie bude vystúpenie charizmatickej nórskej speváčky, ikony škandinávskej alternatívnej scény Susann Wallumrød s projektom Susanna. Koncert sa uskutoční 20. septembra v Ateliéri Babylon (kedysi divadlo West) a speváčka na ňom vystúpi s legendárnou kapelou Ospalý pohyb (Martin Burlas, Pavol Hubinák, Daniel Baláž, Peter Zagar), ktorej frontmanom je skladateľ Martin Burlas.

Viac o koncertoch sa dozviete na www.konvergencie.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024