Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

9. júna 2023 redakcia Sezóna 2022/2023

V Bratislave sa uskutoční 47. Gitarový festival J. K. Mertza

Costas Cotsiolis, zdroj foto: internet
Veľkosť písma
A
A
A
Gitarový festival J. K. Mertza patrí k významným podujatiam slovenskej festivalovej scény a je jedným z najstarších svojho druhu na svete. Jeho 47. ročník ponúka v termíne od 25. do 29. júna 2023 celovečerné koncerty umelcov z Francúzska, Grécka, Talianska, Slovenska, Španielska a Venezuely. Zaznie predovšetkým hudba klasickej gitary, no na svoje si prídu aj milovníci pôvodnej hudby Latinskej Ameriky.

(PR článok, Spoločnosť J. K. Mertza, o.z.)

Okrem koncertov v krásnych priestoroch historického centra Bratislavy ako sú Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca a Koncertná sieň Klarisky, sú súčasťou festivalu aj majstrovské kurzy a semináre pre odbornú verejnosť, pedagógov a študentov umeleckých škôl a podvečerné koncerty vo vynovenej záhrade Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici.

Podujatie je súčasťou bratislavského mestského festivalu Kultúrne leto 2023.

Na otváracom koncerte festivalu v nedeľu 25. 6.Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca vystúpi fenomenálny grécky gitarista Costas Cotsiolis. V programe zaznie okrem iných aj skladba Beatleriana Lea Brouwera, v ktorej sa upraveného orchestrálneho partu zhostí Bratislavské gitarové kvarteto.

Karol Samuelčík

Koncertná sieň Klarisky neodmysliteľne patrí ku gitarovému festivalu a jej prekrásna a pre gitaru ideálna akustika bude hostiť aj tohtoročné koncerty festivalu. Ako prvý v Klariskách vystúpi Karol Samuelčík v pondelok 26. 6. s programom zloženým z diel slovenských autorov.

Nasledovať budú recitály dvoch mladých výnimočných gitaristov – víťazov medzinárodných súťaží. V utorok 27. 6. sa bratislavskému publiku predstavia José Alejandro García zo Španielska a Cassie Martin z Francúzska.

Cassie Martin, foto: Nicolas Jacquet

Nevšedné medzinárodné duo, ktoré tvorí taliansky gitarista Alberto Mesirca a slovenský violončelista Jozef Lupták, ovládne priestor kostola Klarisiek v stredu 28. 6.

Záverečný koncert 47. Gitarového festivalu J. K. Mertza vo štvrtok 29. 6. 2023 v Koncertnej sieni Klarisky bude patriť Silfredovi Pérezovi, pôvodom z Venezuely, pôsobiacemu v Rakúskom Salzburgu. Jeho koncert ponúkne pôvodnú gitarovú hudbu latinsko-americkej Venezuely, ktorá zaznie nielen na gitare, ale aj špecifickom ľudovom nástroji – quatre.

Silfredo Perez foto: Eva Wuerdinger

Súčasťou festivalu sú aj vzdelávacie aktivity – prednášky, semináre, majstrovské kurzy a výstavy určené odbornej verejnosti, učiteľom a študentom umeleckých škôl.

Nielen o histórii festivalu si prečítate v rozhovore z roku 2022: Martin Krajčo: Gitara je pevnou súčasťou sveta klasickej hudby.

VSTUPENKY:

Základné vstupné: 12€ (koncert 25. 6.) / 10€ (koncerty 26. – 29. 6.)

Zľavnené vstupné: študenti (ISIC), učitelia (ITIC), dôchodcovia nad 65 rokov 8€ (koncert 25. 6.) / 6€ (koncerty 26. – 29. 6.), ZŤP 1€

PERMANENTKA na celý festival: 42€ / študenti (ISIC), učitelia (ITIC), dôchodcovia nad 65 rokov 26€

V cene permanentky je zahrnutý aj vstup na koncert 26. 6. o 17:00 hod. v Záhrade Domu Albrechtovcov. Jednotlivé vstupenky na tento koncert (5€ / 3€ / 1€) budú v predaji len 1 hodinu pred koncertom na mieste konania.

Na koncert účastníkov inovačného vzdelávania pedagógov, ktorý sa uskutoční v utorok 27. 6. o 17:00 hod. v Záhrade Domu Albrechtovcov je vstup voľný, s možnou rezerváciou do zaplnenia kapacity priestoru.

Vstupenky sú dostupné v predpredaji v sieti Ticketportal vo forme „hometicket“. Predpredaj končí 1 deň pred konaním koncertu (v prípade permanentky 1 deň pred 1. koncertom festivalu). Ďalšie vstupenky bude možné zakúpiť 1 hodinu pred koncertom na mieste konania.

Viac informácií nájdete na našej webstránke www.jkmertz.com

Zmena programu a účinkujúcich vyhradená!

Gitarový festival J. K. Mertza, 2023 plagát

organizátor podujatia: SPOLOČNOSŤ J.K. MERTZA – občianske združenie

spoluorganizátor podujatia: Bratislavské kultúrne a informačné stredisko

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia – Hlavný partner podujatia.

Podujatie sa koná s finančným prispením Hudobného fondu, SOZA – Slovenského ochranného zväzu autorského a Sociálneho a kultúrneho fondu SOZA, Španielskeho veľvyslanectva v Bratislave a s podporou Poľského inštitútu v Bratislave.

Partner pre vzdelávacie aktivity: ZUŠ Júliusa Kowalského Bratislava

Ďalší partneri: Združenie pre klasickú gitaru, Ticketportal, FOart, hotel IBIS, Víno DUDO, KatyGo, Albrechtforum, Fidelitas – ambulantné centrum a JUH.

Mediálni partneri: Opera Slovakia, in.ba, RTVS Rádio Devín, Hudobný život, CityLife, Bratislava Tourist Board

PR článok, text: Spoločnosť J. K. Mertza, o.z.

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024