V Bratislave sa uskutoční prezentácia knihy Maličká slzička od Agaty Schindler

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Goetheho inštitút v Bratislave v spolupráci s Hudobným centrom pozýva na prezentáciu knihy Agaty Schindler s názvom Maličká slzička, ktorá sa uskutoční za účasti autorky 2. mája 2017 o 18:00 hod. v Goetheho inštitúte na Panenskej 33 v Bratislave. Publikácia je výsledkom vyše dvadsaťročného bádania v archívoch po celom svete a prináša životné príbehy šiestich hudobníkov a tanečnice, pochádzajúcich z bývalého Československa, ľudí, ktorí milovali umenie, ale aj bojovali o svoj holý život. Podujatie bude moderovať Michaela Mojžišová. Vstup je voľný.

Kniha Maličká slzička predstavuje výsledky dvadsaťročného bádania muzikologičky Agaty Schindler v rôznych archívoch. Prináša životné príbehy šiestich československých hudobníkov a tanečnice. Milovali umenie, no v období nacistickej hrôzovlády bojovali o život. Pocta umelcom, ktorí čelili neopísateľnému poníženiu, bolesti a smrti iba preto, že boli Židia. Vďaka knižke ich mená a diela neupadnú do zabudnutia. Názov je inšpirovaný swingom Karola Elberta, trnavského skladateľa a väzňa koncentračných táborov.

Kniha Agaty Schindler: Maličká slzička

Kniha vyšla v roku 2016 vo vydavateľstve Hudobného centra. Je dvojjazyčná: slovensko-anglická a do angličtiny ju preložili Anna Pomichalová a Miroslav Pomichal. Zodpovedným redaktorom bol Peter Zagar, ktorý sa taktiež zúčastní bratislavskej prezentácie v Goetheho inštitúte.

,,Kniha dr. Agaty Schindlerovej je nielen zaujímavým čítaním, ale precíznym súhrnom dvadsaťročného muzikologického bádania, oddanosti myšlienke nezabúdať na obete neľudskosti, pokloniť sa tým, ktorí žili v krásnom hudobnom svete ako my, netušiac, kam ich zavedie ideológia jednej strany. Je to kniha, ktorá si zaslúži vysoké ocenenie nielen od potomkov tých, čo zahynuli – ale najmä od Nemcov, kde A. Schindlerová žije – a od Slovákov, odkiaľ pochádza“ – uvádza v recenzii knihy slovenská muzikologička a kritička Terézia Ursínyová. Celá recenzia je k dispozícii TU…

Agata Schindler

Agata Schindler je slovenská muzikologička. Od roku 1981 žije v Drážďanoch. Skúma osudy hudobníkov, ktorých v rokoch 1933 až 1945 prenasledovali nacisti v Nemecku, v Česku i na Slovensku. Tvorbu zakazovaných umelcov vracia aj do koncertného života.

Knihu Maličká slzička už odprezentovali v Drážďanoch, Toronte a v Slovenskom rozhlase. Nasledovať bude druhá prezentácia knihy v Toronte v rámci koncertu NOCTURNO v chráme Sv. Vavrinca (29. 4.), následne v Bratislave (2. 5.), v Rádiu Devin (3. 5.), v Meiselovej synagóge v Prahe (29. 5.), na jeseň v synagóge v Lučenci a potom v Košiciach… O úspechu knihy svedčia aj početné kladné recenzie na Slovensku aj v zahraničí. V novembri sa v malej sieni Semperovej opery, SEMPER ZWEI, uskutoční koncert pod názvom ,,Maličká slzička“ s dielami prenasledovaných autorov, projekciou dokumentov a fotografií. Moderovať ho bude Agata Schindler. Naživo zaznejú aj dva Elbertove šlágre skomponované v roku 1942.

Michaela Mojžišová

,,Agata Schindler sa problematike židovských umelcov za čias národného socializmu venuje s priam tvrdohlavou húževnatosťou už dvadsať rokov. Popri tom, že vydala dve knihy v nemeckom jazyku a desiatky článkov či štúdií v nemčine aj slovenčine, o téme mnoho prednášala a tiež sa zo všetkých síl snažila, aby sa desaťročia nepoznané diela umlčaných autorov vrátili na koncertné javiská. Židovskí umelci totiž nehynuli len raz, umučení v koncentračných táboroch. Druhýkrát umierali, keď bola ich tvorba s monštruóznou dôslednosťou vymazaná z dejín hudby a ich mená vyškrtnuté z encyklopédií. A tretíkrát, keď sa tam nevrátili ani po roku 1945. Vôbec teda nepreženieme tvrdením, že Agata Schindler im vracia život. Po ich osudoch pátra s priam fascinujúcou detektívnou posadnutosťou. Ja osobne od prvého stretnutia s prácou Agaty Schindler žasnem nad jej schopnosťou interpretovať objavené útržky prameňov a skladať rozbité životné mozaiky do zmysluplných obrazov. Predstava hodín, ktoré autorka presedela v archívoch, či kilometrov, ktoré precestovala za overovaním indícií, vzbudzuje nekonečnú úctu.

Kniha Maličká slzička v sebe spája excelentný historicko-muzikologický výskum s autorkiným „ľahkým perom“ – darom sprostredkovať náročné témy sugestívnym, čitateľsky atraktívnym jazykom. Verím, že nás v Goetheho inštitúte čaká silný večer, vyplnený pútavým rozprávaním a spestrený cennými hudobnými ukážkami.“

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár