V Bratislave sa uskutoční svetová premiéra novej slovenskej operety Láska na Považí

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Metropolitný orchester Bratislava pozýva na svetovú premiéru novej slovenskej operety z pera autorskej dvojice Víťazoslav Kubička a Oľga Duhanová. Opereta zaznie v hudobnom naštudovaní Rastislava Štúra a v réžii Michala Babiaka v premiére 18. októbra 2015 v Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave.

Nové dielo vzniklo z iniciatívy Metropolitného orchestra Bratislava, ktorý sa už desiaty rok snaží o prinavrátenie operety do kultúrneho života Bratislavy a tak po viac ako päťdesiatich rokoch vznikla nová slovenská opereta. ,,Od nás vzišiel nápad, oslovili sme autorov a nesieme celú ťarchu realizácie. A to nielen organizačnú, produkčnú, umeleckú, ale i finančnú. Výsledkom je, že 18. 10. 2015 o 17:00 v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava zažijú návštevníci koncertnú premiéru tohto veľkolepého diela.“., povedal o novovzniknutom diele intendant Metropolitného orchestra Bratislava Roman Pálka.

Víťazoslav Kubička

Víťazoslav Kubička

Už z názvu je zrejmé, že dej operety sa bude tradične krútiť okolo témy lásky. Jeho zhudobnenia sa ujal slovenský hudobný skladateľ Víťazoslav Kubička, ktorý je autorom viacerých opier ako napríklad Evanjelium podľa Lukáša, Znovuzrodenie, Martin Luther, Kristov dotyk, Betlehem, Marína Havranová, Šavol, Genezis, Evanjelium podľa Jána, Jakub Kray, Pieseň piesní, Kráľovstvo lesa, Evanjelium podľa Marka, či Maliar a pes. Skomponoval takmer dve stovky diel v oblasti komornej, zborovej a orchestrálnej hudby, piesne, árie, ako aj takmer šesťsto hudobných opusov pre rozhlas, televíziu, divadlo a film. Jeho diela zazneli na koncertoch v Japonsku, Nemecku, Švajčiarsku, Chorvátsku, Rakúsku, Taliansku, Českej republike i v Austrálii. Viac o ňom TU…

Libreto plné lásky, vášne, intríg a dramatických zmien napísala k novovzniknutej operete rozhlasová a televízna autorka Oľga Duhanová na podklade divadelnej hry štúrovského autora Mikuláša Dohnányho, ktorá hovorí o skutočných historických udalostiach z roku 1543. Jednotlivé role zaznejú v interpretácii slovenských spevákov účinkujúcich na profesionálnej hudobnej scéne. Hlavné postavy Hedvigu a jej milého Jaroslava stvárnia Marianna GelenekyováOtokar Klein.

Metropolitný orchester Bratislava

Prvú slovenskú operetu 21. storočia s Metropolitným orchestrom Bratislava hudobne naštudoval Rastislav Štúr v réžii Michala Babiaka. Opereta je posadená do historického, pre operetu snáď nie celkom tradičného, obdobia. Odohráva sa na Považí v prostredí Považského hradu, ktorého pánmi boli lúpežní rytieri, bratia Podmanickí. Je plná dramatických zápletiek, intríg, konfliktov, humoru a samozrejme všade prítomnej a víťaziacej lásky. Premiéra je súčasťou osláv desiateho výročia vzniku MOB.

Víťazoslav Kubička: Láska na Považí
slovenská opereta
svetová premiéra 18. októbra 2015
Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava v Bratislave

Hudobné naštudovanie a dirigent: Rastislav Štúr
Réžia: Michal Babiak

osoby a obsadenie

Hedviga Lašinkovická – mladá dievčina zo Sliezska: Marianna Gelenekyová
Jaroslav – jej milý: Otokar Klein
Rafael Podmanický – lúpežný rytier z Považského hradu: Roman Krško
Ján Podmanický – lúpežný rytier z Považského hradu, Rafaelov brat: Patrik Horňák
pani Lašinkovická – matka Hedvigy: Eva Šeniglová
pán Lašinkovický – otec Hedvigy: František Ďuriač
Chválenkár I.: Richard Tamáš
Chválenkár II.: Peter Šubert
Dievča I.: Slávka Zámečníková
Dievča II.: Andrea Hulecová

MOB v tomto roku oslavuje 10. výročie svojho vzniku. Okrem uvedenia novej operety pripravujú 29. 11. 2015 aj Slávnostný koncert k tomuto výročiu. Okrem iných koncertov ich najbližšie čaká prehľad ruskej operety so sólistami z jedného z najlepších svetových operetných divadiel, v apríli a máji 2016 plánujú v spolupráci s Maďarským hudobným divadlom scénicky uviesť Straussovu Viedenskú krv a Poľskú krv Oskara Nedbala. Viac informácií nájdete na www.mob.sk.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: MOB

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár