Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

12. mája 2021 redakcia Sezóna 2020/2021

V Bratislave uvedú CD novinku Biblické piesne od Antonína Dvořáka a Mariana Kittnera

Biblické piesne od Antonína Dvořáka a Mariana Kittnera, obal CD
Veľkosť písma
A
A
A
Vydavateľstvo tsARTmusic prináša CD novinku Biblické piesne od Antonína Dvořáka a Mariana Kittnera. Koncert spojený s prezentáciou nového CD nosiča a obrazov slovenského maliara Rastislava Andrisa sa uskutoční v nedeľu 16. mája 2021 o 15 h. vo Farskom kostole Narodenia Panny Márie v Bratislave na Dlhých Dieloch.

(reklamný článok, Tomáš Šelc s. r. o.)

Duchovnosť prítomná v Biblii je vyjadrením viery kresťanov o pravde zjavenej Bohom. Božie Slovo, ako norma života kresťana je inšpiráciou pre každodenný život. Ústrednou témou Biblie je Boh a Jeho vzťah k ľudstvu, celému svetu a uprostred nej – ako jej srdce – sa nachádzajú žalmy. Žalmy, ktoré sú charakteristické oslavou Boha, pokory voči Bohu, a ktoré pútajú svojou prostotou, pokorou a úprimnosťou.

Nahrávanie CD Biblické piesne od Antonína Dvořáka a Mariana Kittnera, Hilda Gulyás, Mucha Quartet, Tomáš Šelc, foto: tsARTmusic

Dvořákovo zhudobnenie biblických starozákonných žalmov v podobe cyklu desiatich piesní pre spev a klavír predstavuje vrchol jeho tvorby a stalo sa klenotom európskeho kultúrneho dedičstva vďaka svojmu hlbokému duchovnému obsahu ako aj mnohotvárnosti a originalite kompozičných prostriedkov.

Biblické piesne slovenského skladateľa Mariana Kittnera možno vnímať ako prezentáciu súčasnej slovenskej skladateľskej tvorby a tvorivú konfrontáciu renomovaného diela svetových kvalít od Antonína Dvořáka. Snahou je priniesť vlastný pohľad na interpretáciu, zároveň sa inšpirovať ikonickými Dvořákovými biblickými piesňami a tak zviditeľniť kompozičné aktivity na poli súčasnej slovenskej tvorby. Marian Kittner vytvoril cyklus piesní pre soprán, basbarytón a sláčikové kvarteto na vybrané texty z biblickej Knihy žalmov.

Nahrávanie CD Biblické piesne od Antonína Dvořáka a Mariana Kittnera, Zdeněk Klauda, Tomáš Šelc, foto: tsARTmusic

V skladbách vidíme spojenie a porovnanie dvoch individuálnych prejavov kompozičnej tvorivosti, ktorej výsledkom je umelecky pôsobivá duchovná hudba. Spoločným tematickým menovateľom prepojenia kompozícií oboch skladateľov, ktoré z hľadiska ich vzniku delí od seba 125 rokov, je duchovná tradícia spoločná pre priestor slovenskej aj českej kultúry ako aj Európy vôbec.

Impulzom pre vznik CD nosiča bola aj súčasná mimoriadna situácia na Slovensku a vo svete v súvislosti s pandémiou vírusu Covid19, ktorá v spoločnosti spôsobuje okrem iného aj potrebu vnútorného stíšenia, zastavenia sa a reflektovania kultúrnych a duchovných hodnôt, ktoré v sebe obsahuje kvalitná umelecká hudba.

Na CD novinke účinkujú Tomáš Šelc (basbarytón), Hilda Gulyás (soprán), dirigent a klavirista Zdeněk Klauda a Mucha Quartet.

Koncert spojený s prezentáciou nového CD nosiča sa uskutoční dňa 16. mája 2021 o 15 h. vo Farskom kostole Narodenia Panny Márie v Bratislave na Dlhých Dieloch.

Súčasťou koncertu bude krst CD nosiča (krstným otcom bude riaditeľ Lúčnice Marian Turner s manželkou, harfistkou Katarínou Turnerovou) a prezentácia obrazov od slovenského maliara Rastislava Andrisa, ktorý namaľoval 10 obrazov, ku každej Kittnerovej biblickej piesni jeden a ktoré sú vyobrazené na samotnom CD nosiči Biblické piesne. Sprievodné slovo počas koncertu bude mať na starosti Katarína Korecká.

Koncert sa bude konať podľa pravidiel kultúrneho Covid semaforu platného v Slovenskej republike a za prísnych pandemických opatrení.

Prečítajte si tiež:
Ministerstvo kultúry SR zverejnilo covid semafor pre kultúrne podujatia

Vydanie CD nosiča podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Vydavateľom CD nosiča je tsARTmusic (Tomáš Šelc s. r. o.). CD nosič si je možné zakúpiť na www.spinaker.sk a aj v kamenných obchodoch (Martinus, Panta Rhei a iné).

Tomáš Šelc je absolventom operného spevu na VŠMU (P. Mikuláš), na Konzervatóriu v Bratislave (A. Michálková) a zborového dirigovania (D. Bill). V roku 2020 dostal Cenu Frica Kafendu za vynikajúce interpretačné výkony doma i v zahraničí.

Tomáš Šelc

Predstavil na prestížnych koncertných pódiách a medzinárodných festivaloch (BHS, Musica Nobilis, Pražské jaro, Johannesbourg International Mozart Festival, Veľkonočný festival Ludwiga van Beethovena, Wratislavia Cantans, Festival de Santander, Oude Muziek Festival Utrecht a iných).

Realizoval nahrávky pre vydavateľstvá: Hänssler Classic, Pavian Records, Accent, Phaedra, Label Château de Versailles Spectacles, Hevhethia, Hudobné centrum.

Prečítajte si tiež:
Nové CD Das romantische Lied aus Pressburg v predaji

Je členom prestížnych ansámblových zoskupení: Collegium Vocale Gent (Philippe Herreweghe), Clemencic Consort (René Clemencic), Taverner Consort (Andrew Parrott), Collegium 1704 (Václav Luks), Cappella Mariana (Vojtěch Semerád). www.tomasselc.com

Hilda Gulyás je absolventkou Konzervatória v Bratislave v odboroch spev (J. Billová) a cirkevná hudba-dirigovanie zboru (D. Bill), hra na organe (P. Reiffers). Študovala tiež muzikológiu (Fif UK) a katolícku teológiu (TFTU).

Hilda Gulyás

Počas štúdia ako sólistka Komorného zboru Štátneho konzervatória v Bratislave (1997 – 2010) sa predstavila v štátoch Európy, USA a Blízkeho Východu. Po ukončení konzervatória sa zamerala predovšetkým na interpretáciu diel sakrálneho charakteru.

Ako sólistka sa predstavila na rôznych hudobných festivaloch. Pravidelne spolupracuje so súbormi Le nuove musiche, Solamente naturali, Musica aeterna, Cappella Mariana, Collegium Wartberg, Il Cuore Barocco, ZOE, SKO. Jej aktivity v oblasti liturgickej hudby sú späté predovšetkým s Františkánskou schólou a Scholou minor v kostole Zvestovania Pána v Bratislave, ktoré sa zaoberajú interpretáciou gregoriánskeho chorálu a oživovaním hudobného dedičstva františkánskych skladateľov.

Pedagogicky pôsobí na Konzervatóriu v Bratislave v oddelení cirkevnej hudby a spevu.

Dirigent a klavirista Zdeněk Klauda je komplexná umelecká osobnosť. Vedľa kariéry dirigenta sa venuje vedeniu hudobného naštudovania v Národnom divadle v Prahe a súčasne je dramaturgom Festivalu Jakuba Jana Ryby.

Zdeněk Klauda, foto: Ilona Sochorová

Medzinárodnú kariéru začal v roku 2008, kedy bol prizvaný k naštudovaniu Dvořákovej Rusalky v rámci Salzburského festivalu. Od tej doby je pravidelne pozývaný do prestížnych európskych operných domov (Bavorská štátna opera v Mníchove, Semperova opera v Drážďanoch, Viedenská štátna opera či Parížska národná opera). V roku 2012 sa podieľal na hudobnom naštudovaní Janáčkovej opery Příhody lišky Bystroušky pre festival v Glyndebourne a v ďalšej sezóne Mozartovej Figarovej svadby. V roku 2012 získal 3. cenu na dirigentskej súťaži v rumunskej Constance.

Je zakladateľom a šéfdirigentom vlastného orchestra Komornej filharmónie L’Armonia Terra, v ktorom spolupracuje s hráčmi absolútnej českej špičky.

Mucha Quartet je významné mladé slovenské komorné zoskupenie, ktoré vzniklo na pôde Konzervatória v Bratislave v roku 2003. Medzi ich najväčšie úspechy patria 2. cena a Cena publika na medzinárodnej súťaži Premio Paolo Borciani 2014 vReggio Emilia (Taliansko), ako aj 1. cena na Medzinárodnej súťaži komornej hry Antonína Dvořáka 2014 v Prahe a 1. cena na Medzinárodnej súťaži Leoša Janáčka 2015 vBrne.

Mucha Quartet

Študovali komornú hru v Bratislave (Stanislav Mucha, Ján Slávik), vo Viedni (Johannes majstrovských kurzoch, ako napríklad Internationale Sommerakademie Reichenau (Rakúsko), Académie musicale de Villecroze (Francúzsko), McGill Intertnational String Quartet Academy Montreal (Kanada).

Účinkovali na Bratislavských hudobných slávnostiach, Pražskej jari, vo viedenskom Musikverein, Schubertiade Schwarzenberg, podnikli koncertné turné v Južnej Kórei a v Číne. Medzi ich periodické projekty patrí musica_litera (spojenie vážnej hudby a umeleckého slova). www.muchaquartet.sk

PR článok

www.tsartmusic.sk

video

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)