Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

7. februára 2020 Ľudovít Vongrej Sezóna 2019/2020

V Bratislave uviedli do života CD novinku Jany Kurucovej Mozart

Uvedenie CD novinky Jany Kurucovej ,,Mozart", foto: Ľudovít Vongrej
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – V bratislavskom Pálffyho paláci na Zámockej ulici uviedli do života CD novinku mezzosopranistky Jany Kurucovej. Krst CD s áriami Mozartových postáv bol v utorok 4. februára 2020 spojený s koncertom.

Janka Kurucová, rodáčka z dedinky Tvarožná pri Kežmarku, je v súčasnosti čerstvou sólistkou Hamburskej štátnej opery a hosťujúcou speváčkou viacerých operných divadiel. CD novinka Mozart je po nahrávke Dvořákových Písní milostných druhým profilovým CD a prvou opernou nahrávkou tejto známej slovenskej mezzosopranistky, ktorá nás úspešne reprezentuje na medzinárodnej opernej scéne. Na Slovensku je vydanie operného CD vzácnosťou a preto ho milovníci operného umenia uvítali.

Reklama

Krstným otcom CD bol súčasný umelecký šéf a sólista banskobystrickej Štátnej opery Šimon Svitok, ktorý bol zároveň pred 22. rokmi pedagógom Jany Kurucovej na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici, kde začínala štúdiom cirkevnej hudby, dirigovania a spevu. Následne sa v opernom speve zdokonaľovala na školách v Bratislave a rakúskom Grazi. Po ukončení štúdia jej kroky viedli na zahraničné operné javiská a niekoľko rokov bola členkou Deutsche Oper Berlin (viac o speváčke na www.janakurucova.de).

Uvedenie CD Mozart sa konalo 4. februára 2020 v Pálffyho paláci na Zámockej ulici v Bratislave a udalosť bola spojená s koncertom, na ktorom Jana Kurucová predstavila árie z prezentovanej novinky s klavírnym sprievodom Róberta Pechanca. Ako prídavok zaznel známy duet Là ci darem la mano z Dona Giovanniho, ktorý si na koncerte zaspievala so Šimonom Svitkom. Večer moderovala Katarína Korecká.

CD Jany Kurucovej: Mozart

Na albume Mozart s Janou Kurucovou spolupracovali viacerí umelci. Dvojspevy nahrala so sopranistkou Michaelou Kuštekovou, na čembale hral Peter Guľas. CD nahral Štátny komorný orchester Žilina pod vedením dirigenta Martina Leginusa v Dome umenia Žilina. Obsahom CD sú árie a dvojspevy z Mozartových opier Figarova svadba, Záhradníčka z lásky, La clemenza di Tito, Idomeneo, Don Giovanni a Così fan tutte.

Jana Kurucová sa rozhodla nahrať CD s rolami, ktoré doposiaľ stvárnila na javiskách divadiel medzinárodnej opernej scény. ,,Árie, ktoré som si na moje CD vybrala patria k mojím najobľúbenejším. Všetky tieto postavy som už spievala na javisku, takže som mala možnosť do každej sa autenticky vcítiť a zažiť ju.“ uviedla pre Opera Slovakia Jana Kurucová.

Uvedenie CD novinky Jany Kurucovej ,,Mozart“, Róbert Pechanec, Martin Leginus, Jana Kurucová, Šimon Svitok, Michaela Kušteková, foto: Ľudovít Vongrej
Autogramiáda Jany Kurucovej po uvedení CD novinky ,,Mozart“, 2020, foto: Ľudovít Vongrej

CD Mozart vyšlo vo vydavateľstve Hevhetia a obsahuje aj tzv. ,,nohavicové postavy“. ,,Veľmi mi ležalo na srdci, aby sa poslucháč oboznámil s takzvanými ,,nohavicovými postavami”, kde ženská interpretka, najčastejšie mezzosopranistka ako ja, spieva postavu mladšieho muža. Skladatelia, ktorí tieto mladé mužské postavy písali pre ženský hlas určite úmyselne chceli vykresliť ešte tú mužskú nedozretosť, určitú naivitu a nesmiernu odhodlanosť. Preto aj toto CD obsahuje z dvoch tretín árie takýchto ,,nohavicových postáv” akými sú Cherubino (Figarova svadba), ktorý ma sprevádza naozaj skoro každú sezónu, Idamante (Idomeneo), postava, ktorá vo mne vyvoláva obrovský rešpekt či Annio a Sesto z opery La Clemenza di Tito. Môžte tu nájsť aj postavu Ramira zo Záhradníčky z lásky. Táto opera patrí do ranej tvorby Mozarta a je písaná ešte v barokovom štýle.“ predstavila obsah CD Jana Kurucová.

Nahrať CD s Mozartovými áriami, ktoré doposiaľ tvorili najväčšiu časť repertoáru Jany Kurucovej, bolo už dlhé roky jej veľkým prianím. ,,Je to také moje vyznanie obdivu a lásky pre tohto fenomenálneho skladateľa. A práve teraz, keď mi začínajú prichádzať ponuky napr. na Straussovu Ariadnu na Naxe, Gavaliera s ružou či Verdiho Silu osudu, nastal ten správny čas pozastaviť sa a uvedomiť si, koľko som sa mohla naučiť, koľko javiskových skúsenosti som mohla nadobudnúť a koľko nádherných miest som mohla vďaka Mozartovi spoznať. A aj teraz, keď začínam pociťovať akýsi prelom v svojom repertoári, veľmi si želám, aby v ňom nikdy nechýbal aj Mozart!“ dodala Jana Kurucová.

Natáčanie CD Jany Kurucovej ,,Mozart“ v Dome umenia Žilina, 2019, Jana Kurucová, Martin Leginus, Štátny komorný orchester Žilina, foto: súkr. archív JK
Natáčanie CD Jany Kurucovej ,,Mozart“ v Dome umenia Žilina, 2019, Jana Kurucová, Martin Leginus, Emil Nižňanský a Hubert Geschwandtner, foto: súkr. archív JK

,,Štátny komorný orchester Žilina je v mozartovskom repertoári nespochybniteľne skúseným hudobným telesom. Vklad každého hráča vrátane vynikajúceho čembalistu Petra Guľasa prispel k nesmierne vkusnému sprievodu výnimočnej sólistky. S Jankou Kurucovou sme spoločný vkus hľadať nemuseli, poznáme sa roky a v hudbe sa naše pohľady úplne stretávajú. Bol to kľúčový faktor, vďaka ktorému prebiehalo náročné nahrávanie celkom hladko.“ skonštatoval pre Opera Slovakia dirigent Martin Leginus, ktorý už má za sebou niekoľko nahrávok klasickej hudby, avšak toto je jeho prvá operná. K umeleckej osobnosti mezzosopranistky dodáva:

,,Janka je výnimočný interpret, sólistka mimoriadnych kvalít a veľmi inšpiratívna osobnosť. Jej interpretačné umenie má vzácne kvality ako inštrumentálnu virtuozitu vo vokálnom prejave a komplexnú predstavu o architektúre diela. Jej pohľad na hudobnú výstavbu diela mi konvenoval v každom detaile a bohatstvo jej interpretačných impulzov v kombinácii s jej vokálnym umením sú nepochybne najvýznamnejšou hodnotou tejto nahrávky. Som šťastný, že som mohol byť súčasťou tohto projektu.“

Janu Kurucovú môžu diváci na Slovensku najbližšie uvidieť na koncertnom pódiu Slovenskej filharmónie, kde sa na dvojici koncertov 13. a 14. februára 2020 predstaví ako jedna zo sólistov Schumanovho oratória pre sóla, zbor a orchester Raj a Peri a následne sa presunie do Banskej Bystrice, kde sa 19. februára predstaví v Bohéma klube Štátnej opery s programom Stretnutie s Mozartom, na ktorom predstaví svoju CD novinku.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

C. Saint-Saëns: Henry VIII.
záznam priameho prenosu opery, máj 2023
Divadlo La Monnaie / De Munt
dirigent: Alain Altinoglu, réžia: Olivier Py
viac info, osoby a obsadenie TU...