V Bratislave uviedli do života debutový piesňový CD album Richarda Švedu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V Moyzesovej sieni v Bratislave sa v piatok 28. júla 2017 uskutočnil koncert slovenského barytonistu pôsobiaceho v zahraničí Richarda Švedu, na ktorom zaznel výber slovenských piesní v úpravách známych slovenských skladateľov z debutového profilového CD barytonistu. Hostkou koncertu bola manželka Richarda Švedu, Zuzana Šveda a spolu zaspievali s klavírnym sprievodom Róberta Pechanca. Koncert bol spojený s uvedením CD do života. Na debutovom albume Richarda Švedu Songs, si jednu pieseň zaspievala aj slávna Edita Gruberová. Bratislavský koncert Richarda Švedu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viva Musica! records predstavilo v závere roku 2016 ďalšiu CD novinku – debutový profilový album slovenského barytonistu Richarda Švedu. CD s názvom Suchoň, Moyzes, Faix, Schneider-Trnavský: Songs obsahuje výber slovenských ľudových a národných piesní v úpravách slovenských skladateľov v sprievode renomovaného klaviristu Róberta Pechanca. Bonusom CD je exkluzívna nahrávka oravskej ľudovej piesne Dolina, dolina v úprave slovenského skladateľa Petra Hochela a v podaní svetoznámej Edity Gruberovej. Súčasťou albumu, ktorý vyšiel minulý rok v exkluzívnej knižnej väzbe vo vydavateľstve Viva Musica! records, sú okrem iného aj texty piesní a fotografie z dielne známeho slovenského fotografa a módneho návrhára Lukáša Kimličku. CD sa nahrávalo v priestoroch Koncertnej sály DVORANA na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Pod réžiu projektu sa podpísal hudobný režisér František Poul.

CD Richarda Švedu: Songs,
foto: Zdenko Hanout

„Moje CD s názvom Songs je okrem jednej venované ľudovým piesňam v pôsobivých úpravách slovenských skladateľov. Už v časoch štúdií na konzervatóriu som veľmi túžil nahrať môjmu srdcu blízke piesne a tento sen sa mi práve splnil. Jeho pokračovaním by mohlo byť azda ich uvedenie s orchestrom… K slovenským ľudovým piesňam som mal vždy veľmi blízko a vskutku nádherné úpravy ako napríklad Javorová húžva; Hor sa chlapci do skoku; Poľana, poľana; či A ja idem, lebo musím mi prirástli k srdcu ešte tuhšie a som rád, že sa s týmto nadšením môžem podeliť aj so svojimi poslucháčmi.“  –  uviedol pre Opera Slovakia Richard Šveda. Recenziu CD si môžete pričítať TU…

Vydavateľstvo oficiálne uviedlo hudobný album do života v rámci koncertu, ktorý sa konal v piatok 28. júla 2017 v Moyzesovej sieni v Bratislave. CD Songs uviedla do života, namiesto pôvodne ohláseného slovenského operného speváka a pedagóga pána Františka Livoru jeho manželka, známa vokálna pedagogička Zlatica Livorová lupeňmi ruží.

Uvedenie do života profilového CD Richarda Švedu Songs,
Róbert Pechanec, Zlatica Livorová, Richard Šveda, zástupkyne vydavateľstva Viva Musica! records,
foto: Zdenko Hanout

Na koncerte zaznel výber z prezentovaného albumu Richarda Švedu v jeho podaní. Hostkou koncertu bola mezzosopranistka a Richardova manželka, Zuzana Šveda, ktorá účinkuje prevažne v zahraničí. Na Slovensku ju milovníci opery môžu uvidieť na javisku Opery SND, kde stvárňuje Carmen v rovnomennej Bizetovej opere. Na budúci rok čaká Zuzanu Šveda hosťovanie v düsseldorfskej opere vo Wagnerovej Valkýre.

Koncert Richarda Švedu v Moyzesovej sieni v Bratislave, 2017,
Róbert Pechanec, Zuzana Šveda,
foto: Zdenko Hanout

Koncert Richarda Švedu v Moyzesovej sieni v Bratislave, 2017,
Róbert Pechanec, Zuzana Šveda, Richard Šveda,
foto: Zdenko Hanout

Richard Šveda študoval operný spev v Bratislave a Grazi. Úspešne sa presadil na mnohých medzinárodných speváckych súťažiach doma aj v zahraničí (Trnava, Karlove Vary, Barcelona, Viedeň, Baden-Baden). V súčasnosti je sólistom Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfe, kde úspešne stvárňuje viacero postáv. Jeho ťažiskovým repertoárom sú postavy z Mozartových opier, ale stvárňuje tiež barytónové roly v operách talianskych a francúzskych operných skladateľov. Hosťoval v Semperoper v Drážďanoch, v Aalto-Musiktheater Essen, v Concertgebouw v Amsterdame, vo viedenskom Musikvereine, vo Volksoper Wien, v Prinzregententheater v Mníchove atď. S Komickou operou v Berlíne absolvoval turné v čínskom Grand Theatre Shanghai a Gran Teatro del Liceu v Barcelone. V roku 2014 vystúpil na koncerte s Editou Gruberovou v sprievode Slovenskej filharmónie v rámci Bratislavských hudobných slávností a odvtedy koncertuje po jej boku pravidelne v rámci jej projektu podporujúceho mladých umelcov. (www.richardsveda.com)

Koncert Richarda Švedu v Moyzesovej sieni v Bratislave, 2017,
Róbert Pechanec, Richard Šveda,
foto: Zdenko Hanout

Róbert Pechanec študoval v Žiline a v Bratislave. Je držiteľom niekoľkých ocenení z domácich i zahraničných interpretačných súťaží (Trnava, Viedeň, Karlove Vary). Koncertoval v Belgicku, Českej republike, Dánsku, Francúzsku, Maďarsku, Nemecku, Poľsku, Rakúsku, Švajčiarsku a Taliansku. Pravidelne spolupracuje s Adrianou Kučerovou, Pavlom Bršlíkom, Štefanom Kocánom, Teréziou Kružliakovou, Martinou Masarykovou či Máriou Fajtovou, s ktorou v roku 2009 nahral CD s názvom Pensive Songs. V rokoch 2014 a 2016 spolupracoval na nahrávkach CD Pavla Bršlíka (Mikuláš Schneider-Trnavský: Songs) a Adriany Kučerovej (Bartók, Janáček, Martinů, Suchoň: Songs), ktoré vyšli pod hlavičkou vydavateľstva Viva Musica! records.

Koncert Richarda Švedu v Moyzesovej sieni v Bratislave, 2017,
Róbert Pechanec, Zuzana Šveda, Richard Šveda,
foto: Zdenko Hanout

Vydavateľstvo Viva Musica! records, uviedlo okrem CD Richarda Švedu aj viacero piesňových profilových CD albumov renomovaných slovenských operných spevákov (Jana Kurucová – Dvořák: Beloved Songs, Tahmina Feinstein, klavír, 2015; Štefan Kocán – Rubinstein & Mussorgsky: Songs of Love and Death…, Aleksandra Pospīšila-Boroduļina, klavír, 2015; Adriana Kučerová – Bartók, Janáček, Martinů, Suchoň: Songs, Róbert Pechanec, klavír, 2016). Tieto nahrávky v auguste 2016 vyšli aj v rámci limitovanej série 4-CD boxu pod názvom Beloved Songs (Milované piesne).

Viac informácií o nahrávkach na www.vivamusicarecords.com.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Koncert Richarda Švedu spojený s uvedením CD do života
Moyzesová sieň v Bratislave
28. júla 2017

Richard Šveda, barytón
Zuzana Šveda, mezzosoprán
Róbert Pechanec, klavír

program koncertu

Ladislav Faix (1908 1967)
Hej, poľana, poľana
A ja idem lebo musím
Tri dni ma naháňali
Richard Šveda

Mikuláš Schneider-Trnavský (1881 – 1958)
Ďaleko široko (z cyklu Drobné kvety)
Zuzana Šveda

Vítězslav Novák (1870 – 1949)
Ouvej, cigáň
Kdo má počernú galánku (moravská ľudová pieseň)
Richard Šveda

Alexander Moyzes (1906 – 1984)
Hor sa chlapci do skoku
Ej, a keď ma už viedli
Hej, javorová hužva
v Raslaviciach bije banda
Richard Šveda

Peter Eben (1929 – 2007)
Láska (z cyklu Malé smutky)
Dym z cigarety (z cyklu Malé smutky)
Rozhovor
Ty si můj
Zuzana Šveda

Mikuláš Schneider-Trnavský (1881 – 1958)
Sedíme tu smutní
Ja parobok z Kapušian
Zaspievalo vtáča
Do hory ma poslali
Richard Šveda

Bartolomej Urbanec (1918 – 1983)
Dolina, dolina
Zuzana Šveda

Eugen Suchoň (1908 – 1993)
Bačovské piesne
Richard Šveda

prídavok

Mikuláš Schneider-Trnavský: Čože tak žalostne
Richard Šveda, Zuzana Šveda

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár