V Bratislave uviedli do života novú knižnú publikáciu Ján Cikker: Listy matke

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – ,,500 strán lásky“, aj takýto podtitul by mohla mať kniha, ktorú v stredu 21. júna 2017 uviedli do života v budove Múzea Jána Cikkera vo Fialkovom údolí v Bratislave. Novú knižnú publikáciu s názvom Ján Cikker: Listy matke, ktorá obsahuje súkromnú korešpondenciu Cikkerovcov, do života uviedol operný spevák Jozef Kundlák.

Editorkou knihy Ján Cikker: Listy matke je riaditeľka spomínaného Múzea, Mgr. Irena Michalicová. Kniha vyšla v grafickej úprave  doc. Ladislava Tkáčika vo Vydavateľstve G-ateliér Ing. arch. Júliusa Rybáka. Listy písané v maďarčine preložila Mária Lamiová. Vydanie knihy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Prezentácia novej knižnej publikácie Ján Cikker: Listy matke,
Mária Lamiová, Irena Michalicová, Peter Michalica,
foto: Ľudovít Vongrej

Prezentácia novej knižnej publikácie Ján Cikker: Listy matke,
Peter Michalica, Viera Bartošová,
foto: Ľudovít Vongrej

Na podujatí znela hudba Jána Cikkera a Ilju Zeljenku v podaní klaviristky Viery Bartošovej a husľového virtuóza Petra Michalicu,  úryvky z listov čítali Božidara TurzonovováPřemysl Boublík. Knihu lupienkami ruží zo záhrady múzea – pôvodne domu Jána Cikkera – vyprevadil do života operný spevák Jozef Kundlák.

Prezentácia novej knižnej publikácie Ján Cikker: Listy matke,
Irena Michalicová, Peter Michalica, Jozef Kundlák,
foto: Ľudovít Vongrej

Prezentácia novej knižnej publikácie Ján Cikker: Listy matke,
Božidara Turzonovová, Přemysl Boublík,
foto: Ľudovít Vongrej

Súkromnú korešpondenciu Cikkerovcov našla Mgr. Michalicová na povale ich bratislavskej vily spolu s notami z čias skladateľových pražských štúdií a ďalšími písomnosťami. Po niekoľkoročnom uvažovaní sa rozhodla predstaviť ich verejnosti vo forme knižného vydania. Vyše 500 stranovú knihu tvorí 488 listov, pohľadníc, korešpondenčných lístkov a telegramov. Okrem toho je obohatená o faktografiu v kapitole Život a tvorba Jána Cikkera v dátach.

Prvá publikácia listov Jána Cikkera matke ponúka čitateľom možnosť nahliadnuť do hlbín srdca, sledovať myšlienky, úvahy, pohnútky a prácu jednej z najväčších postáv slovenskej hudby. Listy odhaľujú zložitú dobu a jej citlivé vnímanie umelcom, ktorý sa tej najbližšej bytosti – matke – zveroval s okamihmi šťastia, bolesti i sklamania, s úspechmi svojej hudby doma i v zahraničí, s pocitmi krásy, ktorú vnímal v lone prírody. Kniha odhaľuje čistotu a ušľachtilosť skladateľovej duše a pravdivo dokresľuje obraz jeho osobnosti.

Ján Cikker: Listy matke,
náhľad knihy

Ján Cikker: Listy matke,
náhľad knihy

Je známe, že Ján Cikker (1911 – 1989) bol od svojich štyroch rokov polosirota, keďže jeho otec padol v 1. svetovej vojne. O to hlbší vzťah mal s mamou a ten sa neprerušil do konca jej života. Mama ho nielen vychovala, dala mu aj základy hudobného vzdelania, vypestovala v ňom hlbokú lásku k prírode, podporovala jeho nesporný umelecký talent. V listoch (prvý má dátum 8. december 1918, posledné sú z roku 1963, kedy pani Mária zomrela) je však nielen úprimná synovská láska a vďačnosť, je to celý životný príbeh jednej výnimočnej osobnosti slovenskej kultúry: jej formovanie, vývoj, dozrievanie. A v neposlednom rade sú to vlastne aj naše dejiny prvej polovice 20. storočia.

Ján Cikker: Listy matke, náhľad knihy,
foto: Ľudovít Vongrej

Prezentácia novej knižnej publikácie Ján Cikker: Listy matke,
Irena Michalicová – autogramiáda,
foto: Ľudovít Vongrej

„Som vďačná osudu, že som mohla práve ja pracovať na tomto diele. Nesmierne ma teší, že z predstáv a myšlienok nakoniec vzišla takáto krásna kniha“, povedala pri uvádzaní knihy editorka. Dodajme, že osud bol priaznivo naklonený aj majstrovi Cikkerovi v tom, že sa jeho listy dostali do rúk práve takému citlivému a zanietenému človeku akým je práve Mgr. Irena Michalicová.

Pripravila: Mirjana Šišoláková

www.jan-cikker.org

fotogaléria

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár