V bratislavskej Redute zažiari Slovenský filharmonický zbor

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie zaznie v rámci cyklu Mimoriadne koncerty samostatný koncert Slovenského filharmonického zboru, ktorý sa predstaví spolu s členmi orchestra Slovenská filharmónia. Na programe bude Magnificat pre soprán a mužský zbor Pavla Kršku, Polní mše Bohuslava Martinů a Rundandinela Jevgenija Iršaia. Koncert sa uskutoční 8. februára 2019 o 19-tej.

(reklamný článok Slovenskej filharmónie)

Slovenský filharmonický zbor nás pravidelne reprezentuje na významných koncertných a operných scénach v zahraničí, najbližšie v Ománe a Rakúsku. Okrem zahraničných pódií prvé slovenské zborové teleso pravidelne uvádza koncerty v Slovenskej filharmónii. Vo februári to bude tradične samostatný koncert Slovenského filharmonického zboru pod taktovkou zbormajstra Jozefa Chabroňa.

Jozef Chabroň, Slovenský filharmonický zbor – muži,
foto: Ján Lukáš

V jubilejnej 70. sezóne sa samostatný koncert SFZ uskutoční v piatok 8. februára 2019 v Koncertnej sieni SF o 19.00. Tentokrát sa zbor predstaví s členmi orchestra Slovenská filharmónia. Na programe sú dve duchovné diela pre mužský zbor – Magnificat pre soprán a mužský zbor Pavla Kršku, rodáka z Ružomberka, žiaka Alexandra Moyzesa, ktorý sa celoživotne venuje duchovnej tvorbe. Magnificat zaznel v premiére v roku 2010 v Kostole sv. Barbory v Žiline. Skladba zaznie na koncerte pri príležitosti tohtoročného skladateľovho jubilea. Nasledovať bude Polní mše Bohuslava Martinů, dielo pre 6 hráčov na bicie, dychové nástroje a organ. Dielo s hlbokým posolstvom, modlitba, výjav inšpirovaný československými dobrovoľníkmi, ktorý sa vo Francúzsku chystajú do vojny. Tretím dielom programu bude vokálno-inštrumentálna skladba Rundandinela Jevgenija Iršaia, rodáka z Petrohradu, ktorý už viac ako dve desaťročia žije a tvorí na Slovensku. Sólistami večera budú vybraní členovia Slovenského filharmonického zboru.

Jozef Chabroň, Slovenský filharmonický zbor,
foto: Ján Lukáš

Slovenský filharmonický zbor v zahraničí

V sezóne 2018/2019 sa SFZ predstavil v novej produkcii Viedenskej štátnej opery Trójania H. Berlioza (recenziu predstavenia si prečítate TU…). V januári 2019 uskutočnil koncerty v Ľubľane (s Rastislavom Štúrom) a v Linzi (s Thomasom Sanderlingom). V apríli 2019 bude SFZ hosťovať s Mahlerovou Symfóniou č. 3 v Royal Opera House Muscat v Ománe pod taktovkou Emmanuela Villauma a v máji 2019 uvedie Mahlerovu Symfóniu č. 2 Vzkriesenie pod vedením Yutaku Sada na koncertoch v Rakúsku. (pozn. red. o koncertoch SFZ v koncertnej sezóne 2018/2019 sme písali TU…)

Slovenský filharmonický zbor
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie
08. februára 2019 o 19:00 hod.

Slovenský filharmonický zbor
Jozef chabroň dirigent
Členovia orchestra Slovenská filharmónia
Tomáš Nemec, klavír
Marek Štrbák, organ
Vladimíra Široká, soprán
Martin Mikuš, barytón

Pavol Krška: Magnificat
Bohuslav Martinů: Polní mše, h. 279
Jevgenij Iršai: Rundadinela

www.filharmónia.sk

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár