Brusel – Slávnostné otvorenie predsedníctva SR v Rade EÚ sprevádzali viaceré kultúrne podujatia. Jedným z nich bol aj operný koncert v Bruseli, na ktorom sa predstavili slovenskí operní speváci spolu s hudobnými telesami Slovenskej filharmónie pod taktovkou Rastislava Štúra. Na slávnostnom koncerte v belgickom Palais des Beaux Arts vystúpil s príhovorom aj prezident SR Andrej Kiska.
Koncert operných predohier, árii a zborov, ktorý sa uskutočnil vo štvrtok 7. júla v Bruseli v Palais des Beaux Arts, BOZAR, uzavrel šnúru otváracích podujatí slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Slávnostný koncert v Bruseli predstavuje príjemnú tradíciu predsedníctiev v Rade EÚ. Slovensko si pre túto významnú udalosť vybralo najprestížnejšie kultúrne centrum, BOZAR. Zúčastnilo sa ho viac ako 1500 hostí – predstaviteľov inštitúcií EÚ, veľvyslancov, diplomatov, ako aj komunita Slovákov pracujúcich v Bruseli. Koncert otvoril prezident SR Andrej Kiska za prítomnosti ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka a šéfa belgickej diplomacie Didiera Reyndersa.
Sólistami večera boli poprední slovenskí operní speváci, sopranistka Jolana Fogašová, tenorista Pavol Bršlík a basista Štefan Kocán. Umelci vystúpili spolu so Slovenskou filharmóniou a Slovenským filharmonickým zborom (zbormajster Jozef Chabroň) pod taktovkou Rastislava Štúra.
Program koncertu
Brusel, Palais des Beaux Arts, BOZAR,
Sála Henry le Boeuf, 7. júl 2016 o 20.00 hod.
Gioachino Rossini (1792-1868)
Tancredi, predohra k opere
Georges Bizet (1838-1875)
Carmen, habanéra L‘amour est un oiseau rebelle z 1. dejstva opery
Jolana Fogašová
Pietro Mascagni (1863-1945)
Iris, Hymnus na slnko z 1. dejstva opery
Georges Bizet
Lovci perál, romanca Nadira Je crois entendre encore z 1. dejstva opery
Pavol Bršlík
W. A. Mozart (1756-1790)
Don Giovanni, ária Leporella Madamina, il catalogo è questo z 1. dejstva opery
Štefan Kocán
Alexander P. Borodin (1833-1887)
Knieža Igor, Polovecké tance z 3. dejstva opery
Eugen Suchoň (1908-1993)
Aká si mi krásna, zbor à cappella, zbormajster Jozef Chabroň
Ján Cikker (1911-1989)
Juro Jánošík, Preludio a La danza z opery
Giuseppe Verdi (1813-1901)
Sicílske nešpory, ária Procidu O tu, Palermo z 3. dejstva opery
Štefan Kocán
Giacomo Puccini (1858-1924)
Tosca, Modlitba Toscy Vissi d´arte z 2. dejstva z opery
Jolana Fogašová
Giuseppe Verdi
Luisa Miller, recitatív a ária Rodolfa O fede negar potessi… Quando le sere al placido z 2. dejstva opery
Pavol Bršlík
Giuseppe Verdi
Sila osudu, ária Leonory La vergine degli angeli z 2. dejstva opery
Jolana Fogašová
Eugen Suchoň
Krútňava, Ej, však, červené líčka máš, svadobný obraz z opery

Jozef Chabroň, Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor,
foto: Stále zastúpenie SR pri EÚ v Bruseli
Koncert za účasti prezidenta SR Andreja Kisku
Na slávnostnom koncerte slovenských umelcov v Bruseli pri príležitosti slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie vystúpil s príhovorom aj prezident SR Andrej Kiska. V úvode príhovoru prezident pripomenul náročnú cestu Slovenska spoza železnej opony až po európsku integráciu. „Mali sme šťastie žiť v dobrých časoch, v ktorých sa myšlienka slobodnej a spoločnej Európy zdala byť – až donedávna – akási triviálna a samozrejmá,“ povedal Andrej Kiska. „No kým sme stihli zušľachtiť náš spôsob života, vzájomný rešpekt a spoluprácu v rozšírenej Európskej únii, čelili sme nečakaným výzvam – finančnej kríze, kríze eura, utečencom, starým a novým bezpečnostným a teroristickým hrozbám a následkom Brexitu.“

Andrej Kiska,
foto: Stále zastúpenie SR pri EÚ v Bruseli
Podľa Andreja Kisku panuje zhoda na tom, že Európska únia a jej členské štáty majú dostatok zdrojov a moci na prekonanie akýchkoľvek problémov. „Ale potrebujeme znova vybudovať dôveru a sebavedomie. Aby sme ukázali, že sme schopní žiť v tejto veľkej rodine nielen pre oslavy úspechov a míľnikov, ale aj pre prekonávanie omylov a slabostí. Pretože taký je skutočný život. A pretože ani Európska únia nie je imúnna voči rizikám zložitej každodennej reality.“
Prezident v tomto duchu upozornil aj na priority slovenského predsedníctva a úlohu empatického moderátora, ktorú by malo Slovensko ako predsednícka krajina zohrávať: „Vzhľadom na to, že naprieč Európskou úniou je teraz cítiť priveľa krívd a emócií, my všetci by sme sa mali pokúsiť ísť príkladom a odpovedať na ne s taktom a skutočnou empatiou.“
„Európska únia je tá najdôležitejšia a najvzrušujúcejšia myšlienka v histórii Európy. Stále je to skutočne moderný a progresívny projekt, ktorého súčasná podoba bola ešte pred päťdesiatimi rokmi nemysliteľná. Aj preto si nemyslím, že treba zmeniť základy EÚ. Na projekte mieru, demokracie a dôstojného života pre všetkých ľudí nič nezostarlo. Ale získať späť srdcia a mysle našich ľudí po nedávnych udalostiach, to nie je technokratická úloha. Je to otázka nášho postoja, entuziazmu, poctivosti a politického vedenia. Potrebujeme znovu nadchnúť ľudí pre európsky projekt, znovu objaviť vášeň pre integráciu. To je jediná rozumná cesta vpred.“, povedal vo svojom príhovore Andrej Kiska.

Rastislav Štúr, Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor,
foto: Stále zastúpenie SR pri EÚ v Bruseli
Telesá Slovenskej filharmónie, ktoré sa predstavili v Bruseli nás budú reprezentovať počas predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie v zahraničí aj na domácej pôde. Slovenská filharmónia sa predstaví aj v Ríme. Jeden z koncertov počas slovenského predsedníctva v Bratislave bude patriť Slovenskému komornému orchestru (umelecký vedúci Ewald Danel), ktorý sa predstaví v pondelok 11. júla v Rytierskej sále bratislavského hradu. Koncert z diel Wolfganga Amadea Mozarta, Antonína Dvořáka a slovenského skladateľa Vladimíra Godára zaznie pri príležitosti zasadania Rady ministrov životného prostredia. Slovenský komorný orchester nás bude reprezentovať na jeseň koncertmi v poľských mestách Varšava a Vroclav, ktoré je v roku 2016 Európskym hlavným mestom kultúry.
Pripravil: Ľudovít Vongrej
zdroj: SF, Kancelária prezidenta SR, MZV SR
Pridajte komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.