V Grazi uviedli Rossiniho Barbiera zo Sevilly upraveného pre zrakovo postihnutých

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Graz – Opera Graz predstavila 24. apríla 2016 po prvýkrát operné predstavenie Gioachina Rossiniho Barbier zo Sevilly pre zrakovo postihnutých pomocou audiodeskripcie. Predstavenie bolo spojené so špeciálne upravenou ,,prehliadkou“ kostýmov, scény, parochní či rekvizít. V predstavení účinkuje slovenský spevák Peter Kellner (bas), ktorý je členom operného súboru v rakúskom Grazi od augusta 2015.

Opera Graz zrealizovala projekt v spolupráci s Odilien Institut po prvýkrát v Rakúsku. Odilien Institut je organizácia, ktorá poskytuje slepým a slabo vidiacim rôznych vekových kategórií starostlivosť, poradenstvo a vzdelanie. S iniciatívou prišla intendantka Opery v Grazi Nora Schmid. Zrakovo postihnutému publiku sa pomocou audiosprievodcu vysiela do slúchadiel presný opis deja na javisku. Doplňujúce komentáre nevidiaci počúva počas predstavenia, keď speváci nespievajú (napríklad v pauzách medzi áriami). Zhotovenie audiodeskripcie a živé doplňujúce komentáre pripravili  A. Nicolai & A. Fichert GbR.

G. Rossini: Barbier zo Sevilly, Opera Graz, 2015

G. Rossini: Barbier zo Sevilly, Opera Graz, 2015

Rossiniho Barbiera zo Sevilly, ktorý je v repertoári divadla od októbra 2015, uviedli v špeciálnej úprave pre zrakovo postihnutých 24. apríla 2016 v hudobnom naštudovaní Robina Engelena a Marcusa Merkela (24. 4. dirigoval Marcus Merkel) a v réžii Axela Köhlera. Predstavenie bolo spojené s ,,prehliadkou“ kostýmov, scény, parochní či rekvizít s detailným opisom a možnosťou dotknúť sa týchto divadelných artefaktov.

G. Rossini: Barbier zo Sevilly, Opera Graz, 2015

G. Rossini: Barbier zo Sevilly, Opera Graz, 2015

Peter Kellner v Opere Graz

V predstavení účinkuje mladý slovenský operný spevák Peter Kellner (bas), od konca augusta 2015 stály člen Opery v Grazi, kde debutoval rolou Wirta z opery Der Ferne Klang od Franza Schrekera. Po tomto debute nasledovala premiéra Rossiniho Barbiera zo Sevilly, kde stvárňuje postavu Dona Basilia a teraz má už za sebou aj premiéru Mozartovej opery Únos zo serailu (21. 4. 2016), kde sa predstavil ako Osmin. Túto rolu Peter Kellner považuje za najväčšiu v svojej doterajšej kariére. Najbližšie ho čaká príprava na letný festival v anglickom Glyndenbourne, kde bude coverom pre titulnú postavu v Mozartovej opere Figarova svadba. Na Slovensku stvárňuje Collina v Pucciniho Bohéme v Opere SND.

W. A. Mozart: Únos zo Serailu, Opera Graz, 2016, Peter Kellner (Osmin)

W. A. Mozart: Únos zo Serailu, Opera Graz, 2016,
Peter Kellner (Osmin)

www.oper-graz.com

fotogaléria

video

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár