V historickej Levoči sa uskutoční 15. ročník festivalu klasickej hudby Levočské babie leto

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V Levoči, jagavom klenote Spiša, sa od 19. do 24. septembra 2022 uskutoční jubilejný 15. ročník festivalu klasickej hudby Levočské babie leto. Návštevníci si na piatich koncertoch vypočujú skladby slovenských aj zahraničných skladateľov, z ktorých niektoré u nás zaznejú po prvýkrát.

(PR článok, o.z. Levočské babie leto)

Festival Levočské babie leto založili v roku 2008 manželia Nadia a David Conwayovci z Londýna (občas žijúcich v Levoči), ktorých zámerom bolo prinavrátiť Levoči povesť centra kultúry na Spiši. Levočské babie leto počas 15 ročníkov predstavilo v meste, ktoré je od roku 2009 zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, množstvo slovenských i zahraničných špičkových umelcov.

Mesto Levoča, zdroj foto: internet

Program jubilejného ročníka ponúka päť koncertov, na ktorých zaznejú diela Purima, Bacha, Telemanna, Mozarta, Hindemitha, Bartóka, Machajdíka, Cikkera, Dvořáka, Brittena, Williamsa, Brittena a ďalších. Koncerty sa uskutočnia na viacerých miestach Levoče – v Divadle, Mestskej galérii a v Koncertnej sále ZUŠ.

Na úvodnom koncerte v pondelok 19. septembra sa v levočskom Divadle predstaví slovenská kapela reprezentujúca židovskú hudobnú tradíciu Mojše Band, v ktorej podaní zaznie program Antológia Purim – večer „inej“ klezmerovej hudby (antológiu purimspielov, hier ktoré zvyknú znieť počas sviatku Purim). Formácia Mojše Band, ktorá prináša svoj jedinečný štýl slovenskej klezmerovej hudby, sa na Levočské babie leto vracia po svojom úspešnom koncerte v roku 2019.

Mojše Band, zdroj foto: mojseband.sk
Juraj Tomka, Ivan Palovič

V stredu 21. septembra je v Mestskej galérii na festivalovom programe recitál renomovaných slovenských hudobníkov – Juraja Tomku (husle) a Ivana Paloviča (viola), ktorí uvedú Sonátu g mol J. S. Bacha, Fantáziu č. 7 Es dur pre husle sólo G. Ph. Telemanna, Duo pre husle a violu G dur W. A. Mozarta, Sonátu pre violu P. Hindemitha, Peroket pre husle P. Machajdíka, Suitu pre husle a violu J. Cikkera či Rumunské tance od B. Bartóka.

Nasledovať budú dva koncerty s Českým filharmonický kvartetom a ich hosťami. Obidva koncerty sú realizované s podporou „Music Enterprise”.

České filharmonické kvarteto, zdroj foto: czechphilquartet.com

Na koncerte 22. septembra v Koncertnej sále ZUŠ si milovníci klasickej hudby vypočujú Sláčikové kvarteto č. 10 Es dur, op. 51 „Slovanské“ od Antonína Dvořáka, piesne Benjamina Brittena, Rogera Quiltera, Petra Warlocka či Ralpha Vaughana Williamsa, ktorého 150. výročie narodenia si pripomenieme v októbri t. r. Jeho piesňový cyklus On Wenlock Edge (Na Wenlockovom zráze) bude na levočskom festivale uvedený v slovenskej premiére.

Koncert zaznie v interpretácii Českého filharmonického kvarteta (CZ), medzinárodne známeho britského operného speváka Philipa Sheffielda (nedávno v Brne spieval hlavnú úlohu v Janáčkovej opere Osud v réžii svetoznámeho Roberta Carsena) a Jonathana Powella (klavír, PL/GB).

Philip Sheffield, zdroj foto: internet

Piatkový koncert (23. 9.) rozozvučí levočské Divadlo Sláčikovým kvartetom č. 8, op. 174 „Ľudovým“ od českého skladateľa Jaroslava Krčeka, Sláčikovým kvartetom č. 2 D dur Alexandra Borodina a Symfóniou č. 41 C dur „Jupiterskou” od Wolfganga Amadea Mozarta, ktorú pre sláčikové kvinteto upravil v roku 1828 prešporský skladateľ Peter Lichtenthal. Hosťom Českého filharmonického kvarteta bude slovenský violista Ivan Palovič.

Záverečný koncert 15. ročníka Levočského babieho leta bude 24. septembra v Koncertnej sále ZUŠ patriť predovšetkým ukrajinskej tvorbe pre klavír od Felixa Blumenfelda, Viktora Kosenka, Levka Revutského a Vasyla Barenského ako pocta Ukrajiny za srdečnú reakciu Levoče a pomoc vojnovým utečencom.

Spolu s týmito autormi zaznejú aj klavírne Miniatúry Ákosa Nagya a Osem prelúdií od Miloslava Kabeláča. Recitál zaznie v podaní britského klaviristu Jonathana Powella, ktorý sa doteraz predstavil na každom ročníku levočského festivalu, vrátane roku 2020, ktorý bol kvôli pandémii koronavírusu zrušený, ale umelec pre organizátorov uviedol online recitál. Vstup na tento koncert je voľný.

Jonathan Powell, zdroj: lblfestival.eu

Vstupenky je možné kúpiť priamo pred koncertom, alebo cez Mestské kultúrne stredisko Levoča, Nám. Majstra Pavla 54, Tel: 053 451 2522 / 0910 788 892, e-mail: msks.riaditel@levoca.sk

Informovali: Nadia a David Conwayovci | www.lblfestival.eu

PR článok, text: o.z. Levočské babie leto

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár