V Kežmarku uvedú novú duchovnú operu Víťazoslava Kubičku s názvom Hrad prepevný

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Kežmarok – Slovenský hudobný skladateľ Víťazoslav Kubička skomponoval k blížiacemu sa 500. výročiu reformácie novú duchovnú operu s názvom Hrad prepevný – venovanú osobnosti Martina Luthera s akcentom na Kristovo posolstvo ľudstvu. Prvé predstavenia sa budú konať v piatok 7. júla 2017 o 17:00 hod. v Drevenom evanjelickom artikulárnom kostole v Kežmarku a 9. júla 2017 o 14:00 h v rámci 20. Dištriktuálneho dňa Východného dištriktu ECAV na Slovensku – v Mestskej športovej hale v Prešove. Následne toto dielo uvedú 25. júla v nemeckom evanjelickom kostole v Modre a 10. septembra v evanjelickom kostole v Necpaloch. Slávnostná premiéra opery Hrad prepevný sa uskutoční 31. októbra 2017 v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave – v deň výročia reformácie.

Slovenský hudobný skladateľ Víťazoslav Kubička (1953) žije a tvorí v Bratislave. Kompozíciu študoval u Juraja Pospíšila na Konzervatóriu v Bratislave a u Jána Cikkera na VŠMU, ako aj súkromne u Iľju Zeljenku. Okrem skladateľskej činnosti pôsobil ako redaktor a súčasne i dramaturg Experimentálneho štúdia v hlavnej redakcii hudobného vysielania Československého rozhlasu v Bratislave, neskôr ako aj ako pedagóg skladby na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave. Víťazoslav Kubička, ktorý je v súčasnosti umelcom v slobodnom povolaní, je autorom komorných, piesňových a symfonických diel, scénických hudieb pre divadlo, rozhlas, televíziu a film. Do širšieho povedomia slovenskej verejnosti sa zapísal aj prostredníctvom svojich opier: Evanjelium podľa Lukáša, Znovuzrodenie, Martin Luther, Kristov dotyk, Betlehem, Marína Havranová, Genesis, Šavol, Evanjelium podľa Jána, Jakub Kray, Pieseň Piesní, Kráľovstvo lesa, Evanjelium podľa Marka a Maliar a pes. V súčasnosti komponuje operu s názvom Michelangelo a Vittoria – premiéra sa podľa predbežných plánov uskutoční v roku 2020 v Drevenom evanjelickom artikulárnom kostole v Kežmarku.

Víťazoslav Kubička

K týmto pätnástim operám (z ktorých bolo uvedených 11) pribudla ďalšia s názvom Hrad prepevný, ktorej prvé predstavenie sa uskutoční v piatok 7. júla 2017 o 17:00 hod. v Drevenom evanjelickom artikulárnom kostole v Kežmarku v poloscenickom prevedení. Operu uvedú v spolupráci s Cirkevným zborom Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku Kežmarok, Mestom Kežmarok a Biskupským úradom VD ECAV na Slovensku pri príležitosti 300. výročia postavenia Dreveného evanjelického artikulárneho kostola v Kežmarku (1717 – 2017) a 500. výročia reformácie (1517 – 2017). Vznik a uvedenie opery z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

,,Opera „Hrad prepevný“, je výrazom mojej úcty k Martinovi Lutherovi. Je to moja 16-ta opera, napísaná na vlastné libreto. Odznie v čiastočne scénickom predvedení. Doteraz bolo uvedených mojich 11, zväčša duchovných, opier, ktoré mali spolu 63 repríz a počulo a videlo ich vyše 34 tisíc divákov. Asi najviditeľnejším úspechom bola opera ,,Kristov dotyk“, ktorá zaznela na festivale Smetanova Litomyšl v roku 2007. Všetky moje opery naštudoval dirigent Adrián Kokoš a boli uvedené najmä vďaka bratovi farárovi Romanovi Porubänovi.“, uviedol pre Opera Slovakia hudobný skladateľ Víťazoslav Kubička.

V. Kubička: Hrad prepevný, skúška opery,
foto FB

Autorom hudobného naštudovania novej Kubičkovej opery je Adrián Kokoš, dirigent Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, ktorý je uznávaným interpretom a propagátorom slovenskej vokálno-inštrumentálnej hudby. Operu Hrad prepevný, ktorá prerozpráva príbeh viery reformátora Martina Luthera, poloscénicky zinscenoval slovenský režisér Michal Babiak. V hlavných úlohách sa predstavia Marianna Gelenekyová (Katarína von Bora), Andrea Hulecová (Diabol/Výčitka), Roman Krško (Martin Luther) a Peter Šubert (Starý kňaz). Spoluúčinkovať bude Dievčenský spevácky zbor Rozhlasu a televízie Slovenska, miešaný spevácky zbor ANIMA CANTANDA  pod vedením Viery Jägerovej, Spevokol cirkevného zboru ECAV Kežmarok, Gregor Regeš – violončelo, Denisa Stašková – klavír. Na príprave opery sa podieľa aj evanjelický farár Roman Porubän, ktorý vedie Spevokol cirkevného zboru ECAV Kežmarok.

Slávnostná premiéra opery Hrad prepevný sa bude konať v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave v deň výročia reformácie 31. októbra 2017 v sprievode Symfonického orchestra RTVS pod taktovkou dirigenta Adriána Kokoša.

Nová opera zameraná na osobnosť reformátora vznikla po viac ako desiatich rokoch od uvedenia známej duchovnej opery od Víťazoslava Kubičku s názvom Martin Luther. Pripomeňme, že pôvodná slovenská opera Martin Luther mala premiéru 22. mája 2005 vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave a počas 19 predstavení ju videlo asi 14 000 divákov,  a to na Slovensku, ako aj v Českej republike.

Víťazoslav Kubička ako operetný skladateľ

Pri tejto príležitosti by sme radi informovali, že po premiére prvej Kubičkovej operety Láska na Považí o ktorej sme informovali TU…, uviedli 1. júla 2017 v Trenčíne premiéru jeho novej operety Láskovinky z manéže v hudobnom naštudovaní Adriána Kokoša a v réžii Michala Babiaka. V hlavným postavách sa predstavili Marianna Gelenekyová, Andrea Hulecová, Robert Smiščík a Roman Krško. Spoluúčinkoval Dievčenský zbor a Metropolitný orchester Bratislava. V súčasnosti Víťazoslav Kubička okrem iného pripravuje aj svoju tretiu operetu s názvom Daniel a jeho husle, ktorá bude o židovskom huslistovi.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video z tvorby Víťazoslava Kubičku

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár