Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

15. októbra 2014 redakcia Sezóna 2014/2015

V Klube priateľov opery si v Košiciach predstavili Grófku Maricu

Klub priateľov opery Košice, Grófka Marica 2014, foto: S. Dohovič
Veľkosť písma
A
A
A
Košice – Množstvo zaujímavých informácií zo zákulisia príprav premiéry operety Emmericha Kálmána Grófka Marica sa na svojom prvom stretnutí v tejto sezóne dozvedeli členovia Klubu priateľov opery pri Štátnom divadle Košice.

Prezradili ich nielen členovia realizačného, ale aj sólisti, ktorí si pripravili aj niekoľko hudobných ukážok. Režisérka Dagmar Hlubková, dirigent Igor Dohovič, zbormajster Lukáš Kozubík, ale aj sólisti Tatiana Paľovčíková – Paládiová, Jaroslav Dvorský a Filip Tůma prezradili nielen čo to zo zákulisia, ale v sprievode korepetitorky Júlie Grejtákovej pripravili aj malú ochutnávku melódii z operety.

Klub priateľov opery Košice, Grófka Marica 2014, foto: S. Dohovič
Klub priateľov opery Košice, Grófka Marica 2014,
foto: S. Dohovič

Režisérka Dagmar Hlubková prezradila okrem iného, čo pre ňu znamená divadlo. „To nie je práca, to je jednoducho vášeň. Je to o tom, že sa ráno zobudíte a myslíte na predstavenie, ktoré pripravujete, potom idete na skúšku a po skúške naňho znova myslíte,“ povedala členom Klubu priateľov opery. Ako dodala, tým, že sama stála dlhé roky na pomyselnej druhej strane barikády, vie si nájsť cestu k spevákom aj hercom a je prístupná kompromisom. Ako v tejto súvislosti poznamenal Filip Tůma, to, že režisérka je dlhoročnou speváčkou bolo niekedy aj na škodu. „Speváci máme takú fintu na režisérov. Toto nemôžeme robiť, lebo spievame. Ale teraz sme ju použiť nemohli, lebo režisérka presne vedela, čo spevák dokáže a čo nie,“ povedal známy slovenský spevák a herec, pre ktorého je Grófka Marica tretím hosťovaním v košickom divadle po operete Čardášová princezná a opere Adriana Lecouvreur.

Podľa domáceho sólistu Jaroslava Dvorského opereta vôbec nie je ľahký žáner ako ju zvyknú označovať. „Skrýva v sebe nielen spev, ale aj hovorené slovo a to je niekedy pre spevákov problém. Nehovoriac už o samotnom herectve či tancoch,“ priznal sa Dvorský. Ako doplnila Tatiana Paľovčíková – Paládiová v operete je pre speváka azda najväčším problémom to, že všetko beží v rýchlom slede. „V opere pri árii stačí gesto rukou či niečo podobné, ale v operete to človek jednoducho neošalí,“ dodala. Niekoľko desiatok členov klubu sa dozvedelo aj ďalšie pikošky zo zákulisia. Jaroslav Dvorský prezradil, že sa oplatí chodiť na predstavenia, v ktorých spieva Filip Tůma, lebo stále si vypočujú iný text a zažijú kopec zábavy. Asistentka réžie a šéfka klubu zas prezradila zaujímavosť o hosťujúcom maďarskom sólistovi Zsoltovi Vadászovi. Ten počas skúškového obdobia zažil tri dni „schizofrénie“, keď najprv spieval postavu Tassila v maďarčine v Maďarsku, na druhý deň skúšal v slovenčine a hneď na ďalší spieval v Rakúsku tú istú postavu po nemecky.

Klub priateľov opery Košice, Grófka Marica 2014, foto: S. Dohovič
Klub priateľov opery Košice, Grófka Marica 2014,
foto: S. Dohovič

Za všetkých pozval na predstavenie dirigent Igor Dohovič. „Opereta je čarovná v tom, že je ľahká pre diváka. Stačí prísť, sadnúť si, sledovať obraz na javisku a počúvať peknú hudbu, zabávať sa na dialógoch a čakať na šťastný koniec. A potom s úsmevom na perách odísť z divadla. A opereta je aj tým žánrom, čo mnohí z vás vedia, na ktorý sa dá chodievať aj viackrát. Lebo to predstavenie je vždy iné a osobité,“ povedal Dohovič.

Grófka Marica je na repertoári Opery ŠD Košice od 17. októbra 2014. Viac info na www.sdke.sk

Zdroj: ŠDKE

 

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

G. Verdi: Nabucco, tlačová konferencia
k premiére Opery SND
(videozáznam Opera Slovakia)