V Košiciach oslavujú storočnicu operety Emmericha Kálmána Čardášová princezná

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Hoci je storočná, stále je mladá, svieža a krásna. Najhranejšia opereta E. Kálmána Čardášová princezná, oslávi 17. novembra 100. výročie od prvej premiéry vo viedenskom Johann Strauss Theater. Oslavuje sa aj v Košiciach. Štátne divadlo uvedie v nedeľu 15. novembra a v pondelok 16. novembra o 19:00 predstavenie, ktoré od svojej premiéry v roku 2008 malo už viac ako 80 repríz a patrí k najhranejším titulom v repertoári divadla.

Operetu, plnú dodnes populárnych valčíkov a čardášových melódií, sprevádzal od jej prvého uvedenia veľký úspech. Hoci premiéra vo Viedni sa nezaobišla bez problémov. Pôvodne mala byť 13. novembra 1915 a poverčivý Emmerich Kálmán žiadal riaditeľa divadla, aby ju preložil. Ten najprv túto žiadosť zamietol. Nakoniec sa predsa len o niekoľko dní oneskorila, keď predstaviteľ grófa Boniho Kaučiána Josef König zachrípol. Vo Viedni ju napokon hrali nepretržite až do mája 1917 a bola vôbec prvou operetou, ktorá vo viedenskom divadle dosiahla viac ako 500 repríz hraných v jednom slede. Podobný úspech zaznamenala aj v ďalších európskych metropolách napriek tomu, že ju uviedli počas prvej svetovej vojny. V Budapešti mala premiéru 3. novembra 1916. Hrali ju nepretržite 15 mesiacov a prvý raz v histórii kamenného divadla aj počas letných mesiacov. Dlhé dva roky ju nepretržite uvádzali v berlínskom Metropoltheater, kde mala viac ako 1 200 repríz. Dostala sa aj cez frontovú líniu do Ruska, kde ju v roku 1917 uvádzali pod názvom Sylva a v rovnakom roku mala premiéru aj v New Yorku pod názvom The Riviera Girl.

Emmerich Kálmán, (1882-1953)

Emmerich Kálmán,
(1882-1953)

Do Košíc, kde mala opereta dlhoročnú tradíciu, prišla Čardášová princezná 14 mesiacov po viedenskej premiére. Od 13. januára 1917 ju divadelná spoločnosť Ödöna Faragóa uvádzala plných sedem rokov a dosiahla rekordný počet 200 repríz. Od roku 1924 až do roku 1927 ju uvádzalo aj novovzniknuté Východoslovenské národné divadlo, keď do slovenčiny pôvodné nemecké libreto Lea Steina a Bélu Jenbacha preložil A. Gábor.

Čardášová princezná, Opera ŠDKE

Čardášová princezná, Opera ŠDKE

V sedemdesiatročnej histórii Štátneho divadla Košice sa Kálmánova opereta dočkala troch naštudovaní. V januári 1967 mala premiéru inscenácia českého režiséra Karla Smažíka, v roku 1991, keď bolo divadlo dočasne umiestnené v priestoroch Domu kultúry odborov (dnešné Jumbo centrum), mala premiéru inscenácia režiséra Jána Šilana v hudobnom naštudovaní Jána Drietomského.

Čardášová princezná, Opera ŠDKE

Čardášová princezná, Opera ŠDKE

V apríli 2008 uzrela svetlo sveta súčasná inscenácia maďarského režiséra Imre Halasiho v hudobnom naštudovaní Zdeňka Macháčka. V jej 84. repríze sa v nedeľu 15. novembra pod taktovkou Igora Dohoviča v hlavných úlohách predstavia Filip Tůma ako Gróf Boni Kaučiáno a Tatiana Paľovčíková Paládiová ako Sylva Varescu, Jozef Úradník ako Knieža Leopold, Elena Kušnierová ako jeho manželka Cecília a Jaroslav Dvorský v postave ich syna Edwina. V pondelok 16. novembra dôjde v obsadení k jedinej zmene, keď v titulnej postave Sylvy Varescu uvidia diváci Helenu Becse Szabó.

www.sdke.sk

Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠDKE

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár