V Košiciach pripravujú bábkovo – opernú Rossiniho Popolušku

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Prvou premiérou Štátneho divadla Košice v novom roku bude 23. januára uvedenie bábkovo – opernej rozprávky Gioacchina Rossiniho Popoluška. Nový rozprávkový titul vzniká ako spoločný projekt dvoch profesionálnych košických divadiel – opery Štátneho divadla Košice a Bábkového divadla.

„Myšlienka uskutočniť takýto projekt dozrievala niekoľko rokov, ale podmienky na jeho realizáciu sa zreálnili v minulom roku a idea sa pretavila do konkrétneho výsledku. Veríme, že bude dobrý. Určite to nebude jednoduché, sú to dve divadlá, dva žánre a navyše je to predstavenie pre deti, ktorého príprava je oveľa náročnejšia, lebo detský divák vám nič neodpustí. Aj preto tento projekt vnímam ako niečo výnimočné pre naše divadlo,“ hovorí riaditeľ ŠD Košice Peter Himič, podľa ktorého predstavenie, v ktorom sú obe divadlá rovnocennými partnermi, môže do budúcnosti otvoriť nové možnosti pre spoluprácu.

Gioacchino Rossini (1792 - 1868)

Gioacchino Rossini
(1792 – 1868)

„Popoluška je inscenácia, ktorá je pre Bábkové divadlo v Košiciach z viacerých hľadísk veľmi zaujímavá. Pre naše divadlo sa týmto projektom otvorili nové možnosti pre tvorbu, ktoré doposiaľ boli determinované predovšetkým javiskovým priestorom. Sme radi, že vďaka koprodukcii so Štátnym divadlom Košice môžeme ukázať široké možnosti bábkového divadla a predstaviť divákom tento žáner aj v šate, v akom ho doposiaľ nepoznali. Som rád, že pri vzniku spoločnej inscenácie, ktorú autori nazvali operným leporelom s bábkami, sa rozšírila spolupráca Bábkového divadla s ďalšími inštitúciami. Ide predovšetkým o odborné stredné školy, Školu úžitkového výtvarníctva Košice, Strednú odbornú školu Gemerská, Strednú odbornú školu Košice-Šaca, ktoré divadlu výrazne pomohli pri výrobe scény, kostýmov, bábok a rekvizít. Práca na tejto inscenácii pomohla študentom získať prax a vyskúšať si prácu na reálnej divadelnej výprave, ale hlavne upozornila na dôležitosť špecifických odborov na stredných odborných školách,“ povedal v súvislosti s prípravou Popolušky riaditeľ Bábkového divadla Pavol Hrehorčák.

O výbere Popolušky rozhodlo niekoľko faktorov. „Je to známy titul a možno aj trochu jednoduchší na interpretáciu. Pomohlo aj to, že existuje hudba Rossiniho,“ vysvetlil P. Hrehorčák. ,,Popoluška ako príbeh poskytuje veľký priestor aj na vizuálne stvárnenie, ktoré je pri spojení bábkového divadla a opery dôležité. Nechceli sme ísť do nejakého experimentu a preto vlastne Popoluška,“ dodal P. Himič.

Napriek tomu, že príbeh o Popoluške je notoricky známy z televíznych a filmových spracovaní, predsa len je operná verzia trochu odlišná. Vyznačuje sa nielen originálnym motivickým spracovaním, ale predovšetkým vynikajúcim hudobným pretlmočením a humorom, ktorý je podporený netradičným spojením dvoch diametrálne odlišných divadelných žánrov – opery a bábkového divadla. Tieto dva zdanlivo nezlučiteľné svety sú osobitým spojením tradičného sveta bábkohercov v polohe herecky-animátorskej a čarovného sveta opery reprezentovaného speváckymi výkonmi sólistov – všetko v sprievode živého orchestra.

Štátne divadlo Košice

Štátne divadlo Košice

Hudobné naštudovanie má v rukách dirigent košickej opery Igor Dohovič, réžiu Pavel Uher. V realizačnom tíme sú aj dramaturg Ľubomír Šárik a scénografka a kostýmová výtvarníčka Irena Marečková. V opernej časti sa predstavia sólisti Lenka Čermáková, Gabriela Hübnerová, Michaela Várady, Anton Baculík, Marek Gurbaľ, Marián Lukáč a Michal Onufer, v bábkovej časti herci Mariana Bódyová, Erika Molnárová, Eva Ryšáková Cibulová, Juraj Fotul, Miroslav Kolbašský, Peter Creek Orgován a Andrej Sisák.

www.sdke.sk

Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠDKE

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár