V Košiciach pripravujú premiéru Pucciniho opery Manon Lescaut

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – V skúšobniach a na javisku košického Štátneho divadla vrcholia v týchto dňoch prípravy druhej tohtoročnej premiéry operného súboru. V piatok 13. marca sa po viac ako dvadsiatich rokoch vráti na javisko jedna z najhranejších opier svetového repertoáru, Manon Lescaut z pera geniálneho talianskeho skladateľa Giacoma Pucciniho.

Príbeh o záletnej krásavici, ktorá si neskrývane užíva život plnými dúškami a necháva sa unášať vlastným osudom, ktorý ju nakoniec dostihne samu a opustenú napísal v románovej podobe v 18. storočí francúzsky autor Prévost. Zaujímavosťou určite je aj to, že Pucciniho vydavateľ Giulio Ricordi bol zásadne proti napísaniu opery, ktorá by vychádzala z Prévostovho slávneho príbehu. V čase, keď mu to Puccini navrhol, sa už niekoľko rokov s úspechom hrala opera z pera francúzskeho skladateľa Julesa Masseneta vychádzajúca z tohto príbehu. „Prečo by nemohli existovať dve opery o Manon? Žena ako Manon môže mať viac ako jedného milenca. Massenet to cíti ako Francúz s menuetmi a púdrom. Ja to cítim ako Talian s vášňou plnou zúfalstva,“ oponoval vtedy svojmu vydavateľovi Puccini a tvrdohlavo trval na svojom.

Skúška opery Manon Lescaut v ŠD Košice, foto: ŠKDE

Skúška opery Manon Lescaut v ŠD Košice,
foto: ŠKDE

Novú inscenáciu v košickej opere režijne pripravuje Peter Gábor. Je to jeho druhý návrat do mesta, v ktorom vyrastal a zároveň je to pre neho, predovšetkým činoherného režiséra, malé operné jubileum – piata opera s jeho režijným rukopisom. Hudobne operu so súborom naštudoval Marián Lejava. Scénu navrhol Jaroslav Válek, kostýmy Marija Havran. V hlavných postavách sa predstavia domáci aj hosťujúci sólisti: Lucie Kašpárková a Janette Zsigová (Manon), Ludovic KendiMarián Lukáč (Lescaut), Marco de CarolisBoldizsár László (Renato des Grieux). V ďalších úlohách uvidia diváci Mareka Gurbaľa, Michala Onufera, Antona Baculíka, Titusza Tóbisza, Štefana Hundžu, Martina Kovácsa, Lenku Čermákovú, Zuzanu Orlovskú a Mareka Haščáka.

www.sdke.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: ŠDKE

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár