V Košiciach sa konala derniéra vyše 20-ročnej inscenácie Verdiho La traviaty

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Smútok z rozlúčky na jednej strane, ale aj pocity radosti z toho ako sa odchádzajúca inscenácia zapísala do histórie Štátneho divadla Košice. Aj tieto pocity sprevádzali v sobotu 27. januára 2018 derniéru opery Giuseppe Verdiho La traviata v hudobnom naštudovaní Karola Kevického a v réžii Boženy Hanákovej, ktorá za vyše dvadsať rokov v repertoári divadla zaznamenala viac ako sto repríz. Derniéra sa konala v deň výročia Verdiho smrti.

Košická inscenácia La traviaty bola od svojho zrodu výnimočným predstavením. Predovšetkým tým, že v jej realizačnom tíme sa stretla jedna celá rodina – režisérka Božena Hanáková, jej manžel a scénický výtvarník Ján Hanák a ich dcéra, kostýmová výtvarníčka Danica Hanáková. Zaujímavosťou je aj to, že v roku 1997 vznikla mimo pôvodného dramaturgického plánu divadla. Ako spomína Danica Hanáková, jej mame sa podarilo presvedčiť vtedajšieho riaditeľa divadla Štefana Fejka výtvarným a režijným zámerom a napokon sa nejaké peniaze na zrod nového naštudovania opery, ktorá bola aj prvou operou uvedenou po vzniku divadla v roku 1945, predsa len našli. A tak tvorcovia od začiatku museli zvažovať každý kus nábytku, každú tapetu a aj každý kostým. „Veď počet spevákov sa nedá zredukovať len preto, že je málo peňazí. A tak sme sa museli popasovať nielen so sólistickými kostýmami a s ich komplet prevlekmi, ale aj s odevmi pre všetkých členov zboru. A balet, či štafáž? S tým sme sa hneď rozlúčili…,“ opisovala prípravu inscenácie Danica Hanáková pred jej stou reprízou.

Hanákovci pri otvorení výstavy v košickej galérii na Alžbetinej ulici v roku 2014,
Danica Hanáková, Ján Hanák, Božena Hanáková,
foto: Jozef Horváth

Giuseppe Verdi: La traviata, Opera ŠD Košice,
Michaela Várady (Violetta Valery), Peter Berger (Alfredo Germont),
foto: ŠDKE

Pod málo vídaný úspech Hanákových La traviaty sa podpísala aj atmosféra, ktorú realizačný tím napriek problémom a malým nedorozumeniam vytvoril. „Všetko, čo sa dialo okolo tejto Traviaty sa však nieslo v akomsi tvorivom chápaní, vypočutí si nápadov, vo vzájomnom akceptovaní sa. Neviem to poriadne ani vysvetliť. V žiadnom prípade sme nemohli dopustiť, aby inscenácia vyznela ako chudobný pokus nejakého zúfalca o voľačo. Na toto sme si dávali veľký pozor,“ hovorí Hanáková, ktorá s otcom trávila pri príprave inscenácie hodiny a hodiny v ateliéri. Keď mala inscenácia 11. decembra 1997 premiéru, všetci boli podľa jej slov naozaj šťastní. „Darovali sme divadlu „dieťa“, za ktoré sa, myslím, nemusíme hanbiť,“ dodala Hanáková. Spolu s mamou Boženou sa zúčastnili aj sobotňajšej derniéry. Otca a scénografa Jána Hanáka jeho „dielo“ prežilo a derniéru sledoval z divadelnej večnosti, do ktorej sa pobral v auguste 2015.

Po stej repríze košickej inscenácie Verdiho La traviaty v roku 2015,
Z. Orlovská (Annina), J. Dvorský (Alfredo Germont), B. Hanáková, M. Várady (Violetta Valery),
foto: Jozef Horváth

Operu v roku 1997 hudobne naštudoval terajší riaditeľ opery Karol Kevický a za vyše dvadsať rokov a viac ako sto repríz sa v nej predstavilo množstvo domácich aj hosťujúcich sólistov. Z predstaviteliek Violetty, možno spomenúť Svetlanu Tomovú, Michaelu Várady, Tatianu Paľovčíkovú, Luciu Kašpárkovú, alebo hosťujúcu Janu Havranovú či Adrianu Kohútkovú. Zabudnúť nemožno ani na Alfrédov v podaní Michala Lehotského, Vladimira Prokopenka, Petra Bergera, Jaroslava Dvorského či Maksyma Kutsenka hosťujúcich Pétra Balcza, Miroslava Dvorského, Jozefa Kundláka či Vitomira Marofa, ale aj Flóru Viery Hronskej, Márie Repkovej, Viery Kállayovej, Lenky Čermákovej či Myroslavy Havryliuk, alebo Germonta Michaila Adamenka, Františka Balúna, Šimona Svitoka, Sergeja Tolstova, Vladislava Zápražného, Ludovika Kendiho a súčasného Mareka Gurbaľa a mnohých ďalších. Košičania sa s Verdiho La traviatou predstavili v roku 2010 aj v netradičnom prostredí jaskyne v maďarskom meste Fertőrákosi.

Derniéra Verdiho Traviaty v Štátnom divadle Košice, 2018,
Karol Kevický, Božena Hanáková, Danica Hanáková,
foto: Jozef Horváth

Derniéra Verdiho Traviaty v Štátnom divadle Košice, 2018,
foto: Jozef Horváth

V derniére sa pod taktovkou Igora Dohoviča predstavili Michaela Várady (Violetta Valery), Myroslava Havryliuk (Flora Brevoix), Maksym Kutsenko (Alfredo Germont), Marek Gurbaľ (Giorgio Germont), Anton Baculík (Gaston de Letoriere), Roman Vlkovič (Barón Douphal), Martin Kovács (Markíz D´Obigny), Zuzana Orlovská (Annina) a Štefan Hundža (Doktor Grenvil).

Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠDKE

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár