Vitajte na vynovenom webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

Hlasovanie už len do 15. júna!

11. mája 2016 Ľudovít Vongrej Sezóna 2015/2016

V Múzeu Antonína Dvořáka v Prahe vystavujú dva unikátne rukopisy

Múzeum Antonína Dvořáka v Prahe, foto: Ľudovít Vongrej
Veľkosť písma
A
A
A
Praha – Múzeum Antonína Dvořáka obohatilo svoju rozsiahlu zbierku o dva výnimočné exponáty – doposiaľ neznámy list Antonína Dvořáka a kvitanciu Josefiny Duškovej – ktoré na dva týždne doplnia expozíciu letohrádku Amerika. České Národné múzeum získalo tieto dva unikátne rukopisy na prestížnej aukcii organizovanej aukčným domom J. A. Stardardt GmbH v Berlíne. Návštevníci Múzea Antonína Dvořáka si ich môžu pozrieť od 10. do 22. mája 2016.

V utorok 5. apríla 2016 sa podarilo získať do zbierok Národného múzea dva významné rukopisy – list Antonína Dvořáka rakúskemu estetikovi a hudobnému kritikovi Eduardovi Hanslickovi zo dňa 25. 10. 1882 a kvitanciu Josefiny Duškovej, v ktorej potvrdzuje svojmu mecenášovi grófovi Christianovi [Christophovi] Clam-Gallasovi, že od neho prijala penziu vo výške 250 guldenov. Obidva dokumenty sa vydražili na 703. aukcii organizovanej aukčným domom J. A. Stardardt GmbH v Berlíne, ktorá sa konala v hoteli Kempinski v centre mesta, za 9 500 a 1 600 eur. Výnimočná akvizícia sa mohla zrealizovať vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry ČR.

Antonín Dvořák, (1841 - 1904)
Antonín Dvořák,
(1841 – 1904)

„Národní muzeum spravuje nejrozsáhlejší a nejvýznamnější soubor dvořákovských materiálů na světě. Dopisy Antonína Dvořáka se na aukcích objevují vzácně, a proto nás velmi těší, že se nám tento unikátní rukopis podařilo získat a obohatit naše sbírky. Kromě Dvořákova dopisu jsme zakoupili i další významný dokument, kvitanci Josefiny Duškové. Obou akvizic jsme dosáhli za výhodných podmínek, neboť obvyklé ceny na aukcích bývají i mnohem vyšší. Velké poděkování patří Ministerstvu kultury, které nákup nejen financovalo, ale též velice rychle finanční prostředky uvolnilo,“ uviedol generálny riaditeľ Národního muzea Michal Lukeš.

List Antonína Dvořáka obohatí fond svetového významu

Fond Antonína Dvořáka, ktorý spravuje Národné múzeum, je najväčším na svete a obsahuje okrem vzácnych autografov aj rad fotografií a unikátnych predmetov – Dvořákov klavír, violu, taktovku či okuliare, ktoré používal pri dirigovaní. Múzeum Antonína Dvořáka predstavuje dôležité centrum dvořákovského bádania a spolupodieľa sa aj na rôznych druhoch vedeckej činnosti, usporadúva koncerty, prednášky a výstavy. Múzeum navštevuje nielen odborná obec, ale aj milovníci jeho hudby a turisti prichádzajúci do českej metropoly z celého sveta. V múzeu sú priestory so stálou expozíciou, koncertnou sálou a malou predajňou. V jednej z miestností je nainštalovaný moderný interaktívny panel s kľúčovými dátumami zo života a diela skladateľa. Na tomto paneli je umiestnené aj audio zariadenie, na ktorom si návštevníci môžu sami vybrať a vypočuť rôzne skladby z jeho tvorby. O skladateľovi a aj o múzeu sme informovali TU…

Klavír Antonína Dvořáka Múzeum Antonína Dvořáka v Prahe foto: Ľudovít Vongrej
Klavír Antonína Dvořáka
Múzeum Antonína Dvořáka v Prahe
foto: Ľudovít Vongrej

O existencii vydraženého listu sa doposiaľ nevedelo, nie je uvedený ani v rozsiahlej edícii Dvořákovej korešpondencie. List je unikátny nielen kvôli svojmu pisateľovi a adresátovi (Eduard Hanslick bol jedným z najvýznamnejších vtedajších hudobných kritikov a estetikov), ale aj z hľadiska obsahu – Dvořák popisuje premiérové predstavenie opery Šelma sedlák, op. 37 v Dresden Hofoper, ktoré sa konalo 24. 10. 1882. Dvořák v ňom bezprostredne vyjadruje svoje dojmy z drážďanského prevedenia, vrátane pozitívneho hodnotenia inscenácie. Žiada tiež Hanslicka o uverejnenie aspoň malej správy o opere v novinách „Neue freien Presse“, ktorá by mohla pomôcť  uvedeniu opery Šelma sedlák vo viedenskej opere. Dokument demonštruje aj úzky vzťah a dôveru, akú mal Dvořák k Eduardovi Hanslickovi, a je významným dokladom ich osobného i profesionálneho vzťahu.

List Antonína Dvořáka kritikovi a estetikovi Eduardovi Hanslickovi, zdroj: NM
List Antonína Dvořáka kritikovi a estetikovi Eduardovi Hanslickovi,
zdroj: NM

Kvitancia Josefiny Duškovej

Druhou akvizíciou je kvitancia Josefiny Duškovej (1754–1824), v ktorej potvrdzuje svojmu mecenášovi grófovi Christianovi [Christophovi] Clam-Gallasovi, že od neho prijala penziu vo výške 250 guldenov. Spevačka Josefina Dušková (soprán) patrila medzi najvýznamnejšie osobnosti českej hudobnej kultúry na prelome 18. a 19. storočia. Od roku 1777 bola v kontakte s W. A. Mozartom, Neskôr sa spriatelili a Mozart pre ňu skomponoval niekoľko skladieb. V byte Duškovcov a v ich sídle na Bertramke bol Mozart hosťom počas svojich pobytov v Prahe a v roku 1787 na Bertramke pracoval na dokončení opery Don Giovanni. Byt Duškovcov bol významným miestom, kde sa stretávali pražskí umelci.

Josefína Dušková (1754-1824), kreslil: Jan Vilímek, 1884
Josefína Dušková
(1754-1824),
kreslil: Jan Vilímek, 1884

O živote a pôsobení Josefiny Duškovej sa zachovalo veľmi málo priamych prameňov. V Národním muzeu – Českém muzeu hudby sú uložené jediné známe zachované osobné listy Josefiny Duškovej, týkajúce sa jej umeleckých zbierok. Zánik osobného archívu Josefiny Duškovej predstavuje veľkú kultúrno-historickú stratu, všetky originálne dokumenty spojené s touto osobnosťou sú preto veľmi cenné. Kúpená kvitancia predstavuje dôležité svedectvo o hmotnom zabezpečení umelkyne v pokročilom veku, o ktorom sa doteraz vedelo málo. Zároveň je dokladom mecenášskych aktivít rodu Clam-Gallas, známeho predovšetkým v súvislosti s odkúpením Nosticovho divadla českými stavmi v roku 1798 a domácimi divadelnými produkciami v pražskom paláci v prvej štvrtine 19. storočia.

Doklady o Josefine Duškovej sú významné i z hľadiska histórie Národního muzea. Dlhodobým podporovateľom bol jeden zo zakladateľov múzea František Josef gróf Sternberk Manderscheid, ktorému Dušková odkázala svoje umelecké zbierky.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: NM

Múzeum Antonína Dvořáka (Ke Karlovu 20, 120 00 Praha 2) je otvorené denne okrem pondelka v čase od 10.00–13.30 a 14.00–17.00. Vstupné do múzea je 50 Kč (plné), 30 Kč (zľavnené) a 90 Kč (rodinné).

Viac informácií na www.nm.cz a www.muzeum3000.cz

Viac o Antonínovi Dvořákovi na www.antonin-dvorak.cz

video: Antonín Dvořák: Symfonia č. 7 d moll, op. 70

Symfonický orchester Českého rozhlasu diriguje Ondrej Lenárd

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

SND predstavilo 104. sezónu
záznam celej tlačovej konferencie