V naštudovaní Juraja Valčuhu zaznie v Slovenskej filharmónii koncertné uvedenie 2. dejstva Wagnerovej opery Tristan a Izolda

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Vo štvrtok a piatok 9. a 10. marca 2023 bude hosťom Slovenskej filharmónie slovenský dirigent svetového renomé Juraj Valčuha. V jeho naštudovaní zaznie koncertné uvedenie 2. dejstva Wagnerovej opery Tristan a Izolda. Sólistami večerov budú štyria sólisti Maida Hundeling (soprán), Norbert Ernst (tenor), Ester Pavlů (mezzosoprán) a Peter Mikuláš (bas). Koncerty sa začnú o 19.00 h.

(PR článok, SF)

Juraj Valčuha sa do Slovenskej filharmónie vracia po pomerne krátkej dobe. V bratislavskej Redute hosťoval na jeseň 2022 na 57. ročníku Bratislavských hudobných slávností s talianskym orchestrom  Národnej akadémie Santa Cecilia z Ríma. Koncertným uvedením 2. dejstva Wagnerovho Tristana a Izoldy nadviaže na rok 2018, kedy podobne počas medzinárodného hudobného festivalu BHS koncertne uviedol 1. dejstvo Wagnerovej opery Valkýra.

Juraj Valčuha, Slovenská filharmónia, 2020, foto: Ján Lukáš

Uvedenie Wagnerovej hudby bude v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie udalosťou. Autor textu ku koncertu muzikológ Ivan Marton uvádza:

„Tak ako tetralógia Nibelungov prsteň nemá na Slovensku žiadnu inscenačnú tradíciu, rovnako ju od svojej premiéry v júni 1865, až na jednu výnimku, nemá ani opera Tristan a Izolda. V januári 1934 síce dielo na scénu Slovenského národného divadla v Bratislave uviedol režisér Bohuš Vilím s dirigentom Karlom Nedbalom, no potom na desaťročia zmizlo z programov našich operných divadiel. Z času na čas sa koncertne uvádza predohra a záverečná smrť z lásky, so sopránovým sólom alebo v inštrumentálnej verzii. Pozoruhodný dramaturgický počin však minulý rok pripravilo verejnosti Štátne divadlo v Košiciach, keď v októbri 2022 pod taktovkou Petra Valentoviča uviedlo poloscénické spracovanie vybraných scén z opery s Eliškou Weissovou ako Izoldou a Tituszom Tóbiszom v úlohe Tristana.“

Mileneckú dvojicu stvárni v Slovenskej filharmónii výnimočná nemecká sopranistka Maida Hundeling a rakúsky tenorista Norbert Ernst. Nesmrteľný príbeh nenaplnenej lásky medzi rytierom Tristanom a írskou princeznou Izoldou zaznie v naštudovaní prominentného slovenského umelca Juraja Vačuhu.

Informovala: Martina Tolstova, SF | www.filharmonia.sk

PR článok, text: SF

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár