V Opere SND sa v máji predstaví Ferruccio Furlanetto a v Balete uvedú Romea a Júliu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Máj bude na scéne Opery a Baletu SND mimoriadne bohatým mesiacom. Opera SND privíta zaujímavých hostí basistu Ferruccia Furlanetta, tenoristov Pavla Bršlíka a Medeta Chotabaeva. V komornom koncerte Voci da camera sa predstavia sólisti Opery SND Andrea Vizvári a Martin Gyimesi a pripravené sú aj Kontinuity – Kapitoly z dejín Opery SND s Jaroslavom Blahom. Premiéra Prokofievovho baletu v spracovaní Natálie Horečnej Romeo a Júlia – Tak ako včera… už je doslova predo dvermi. Máj v Balete SND ponúkne taktiež medzinárodný koncert baletných škôl či galakoncert k 65. výročiu založenia Katedry tanečnej tvorby VŠMU.

Máj na scéne Opery SND

Opera SND ponúka svojim divákom pestrý májový program, ktorý je prierezom repertoáru od klasicizmu až po diela prvej polovice dvadsiateho storočia.

Čarovná flauta s Pavlom Bršlíkom

V repríze inscenácie Mozartovej Čarovnej flauty vystúpi ako hosť tenorista Pavol Bršlík, a to 20. mája 18.00 h. Paminu v tento večer stvárni Eva Hornyáková, Sarastra Ján Galla, Kráľovná noci zaznie v interpretácii Jany Bernáthovej… Predstavenie diriguje Martin Leginus.

W. A. Mozart: Čarovná flauta, Opera SND,
Pavol Bršlík (Tamino), Eva Hornyáková (Pamina),
foto: Alena Klenková

Ďalším zástupcom klasicistickej tvorby je Ludwig van Beethoven s jeho jedinou operou Fidelio, ktorá je na programe SND 18. mája o 19.00 h v Sále opery a baletu v novej budove SND. Diriguje Peter Valentovič.

Ferruccio Furlanetto po prvýkrát v SND

Vo Verdiho opere Simon Boccanegra sa v postave Jacopa Fiesca predstaví svetová operná legenda, basista Ferruccio Furlanetto. Je to zároveň jeho prvé účinkovanie na javisku SND. Repríza inscenácie Mariána Chudovského sa uskutoční 26. mája o 19.00 h. v Sále opery a baletu v novej budove SND pod taktovkou autora hudobného naštudovania Martina Leginusa. Spolu s Ferrucciom Furlanettom ďalšie hlavné postavy stvárnia Daniel Čapkovič (Simon Boccanegra), Filip Tůma (Paolo Albiani), Katarína Juhásová-Štúrová (Amelia Grimaldi), Tomáš Juhás (Gabriele Adorno) a ďalší.

Ferruccio Furlanetto,
foto: James Salzano

Giacomovi Puccinimu bude patriť 16. 21. máj. Prvý dátum môžu diváci SND stráviť v spoločnosti princeznej Turandot a spolu s princom Calafom hľadať odpoveď na jej tri hádanky. Hlavné postavy stvárnia Anda Louise Bogza (Turandot), Boldizsár László (Calaf), Adriana Kohútková (Liu), Ján Galla (Timur) a ďalší. Opera zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Opery SND Rastislava Štúra.

Ten druhý termín, nedeľný, je venovaný jeho trom jednoaktovkám – Triptychu: Sestra Angelika, Plášť a Gianni Schicchi, ktorý sa začne 21. mája o 17.00 h v historickej budove SND.

G. Puccini: Triptych (Plášť), Opera SND, 2017,
Martin Gyimesi (Tinca), Ján Ďurčo (Talpa), Miroslav Dvorský (Luigi), Adriana Kohútková (Giorgetta),
foto: Anton Sládek

Z ďalších repertoárových predstavení je na májovom programe aj repríza novej inscenácia Halévyho opery Židovka, ktorá zaznie 23. mája 19.00 h v novej budove SND. Na záver mesiaca sa Opera a Balet SND spoja prostredníctvom skladateľa Hectora Berlioza a jeho Faustovho prekliatia. Reprízu poloscénického uvedenia diela, ktoré vzniklo ako koprodukčný projekt oboch súborov v hudobnom naštudovaní Rastislava Štúra a v réžii Mariána Chudovského v roku 2016, uvedie SND 28. mája o 19.00 h. v Sále opery a baletu v novej budove SND.

Medet Chotabaev ako Lenskij v Opere SND

Milovníkom ruskej romantickej tvorby ponúkne Opera SND Čajkovského dielo Eugen Onegin 25. mája 19.00 h. v historickej budove SND. V inscenácii Petra Konwitschného z roku 2005 sa po prvýkrát v role Lenského, ako aj po prvýkrát na javisku Opery SND, predstaví tenorista Medet Chotabaev, rodák z Kazachstanu.

Medet Chotabaev

Spolu s týmto umelcom budú účinkovať Adriana Kohútková (Tatiana), Monika Fabianová (Oľga), Aleš Jenis (Eugen Onegin), Jozef Benci (Gremin) a ďalší. Predstavenie bude dirigovať Jaroslav Kyzlink.

Opera pre deti

Deti a ich rodičia môžu v novej budove SND spoločne navštíviť Dubovského Veľkú doktorskú rozprávku, ktorá je plná farieb a fantázie už 17. mája o 11.00 h v historickej budove SND.

Voci da camera

V máji je naplánovaný posledný koncert z cyklu Voci da camera v tejto sezóne. Zaznie v nedeľu 14. mája. o 17.00 h. v historickej budove SND. Poslucháči si na ňom vypočujú diela z piesňovej tvorby Gioachina Rossiniho a z tvorby slovenských autorov Jána Móryho a Mikuláša Schneidra-Trnavského v podaní mladých sólistov Opery SND Andrei Vizvári a tenoristu Martina Gyimesiho. Program obohatí svojou účasťou aj koncertný majster orchestra SND, huslista Arpád Patkoló. Na klavíri bude hrať Róbert Pechanec.

Andrea Vizvári, Martin Gyimesi

Kontinuity – Kapitoly z dejín Opery SND s Jaroslavom Blahom

V programe Kontinuity II., na ktoré pozýva Opera SND v nedeľu 28. mája o 10.30 h. do historickej budovy SND, sa diváci prostredníctvom moderátora Jaroslava Blahu stretnú s avantgardnými opernými inscenáciami režiséra Viktora Šulca a scénografa Františka Tröstera. Jaroslav Blaho pripomenie slávne československé premiéry diel Sergeja Prokofieva a Dimitrija Šostakoviča, dodnes jediné uvedenia veľkých operných epopejí reformátora Richarda Wagnera, ale aj bratislavské vystúpenia svetových operných hviezd ako napríklad Fiodora Šaľapina, prvého Pucciniho Calafa Miguela Fletu, prešovskú rodáčku Rose Pauly, začínajúcu svetovú verdiovskú divu Zinku Kunc-Milanov. Spomienku na tridsiate roky Opery SND budú ilustrovať dobové fotografie osobností, fotografie z inscenácií, unikátne video a audiodokumenty. Na podujatí budú účinkovať mladí operní sólisti.

Príprava premiéry

Operné štúdio SND pripravuje júnovú premiéru Mozartovej opery Únos zo serailu, ktorú hudobne pripravuje dirigent Peter Valentovič a režisér a choreograf Ján Ďurovčík. Skúšobný proces je už v plnom prúde.

video

Máj na scéne Baletu SND

Hneď v úvode mesiaca sa bude konať Medzinárodný koncert baletných škôl Konzervatória Evy Jaczovej v Bratislave a Baletu SND. Je venovaný nielen študentom tunajších baletných škôl ako TKEJ, ale aj tým zo zahraničia. Tento rok sa zúčastnia hostia z európskych baletných škôl, akými sú: Baletná akadémia Viedenskej štátnej opery, Tanečné konzervatórium hlavného mesta Prahy, Tanečné konzervatórium Brno, Baletná škola Olgy Sławskej-Lipczyńskej Poznaň a Tanečné konzervatórium z Győru. Balet SND bude reprezentovať aj členka Baletu SND Klaudia Görözdös a jeho sólista Peter Dedinský. O tom, aká je úroveň budúcej generácie tanečníkov, sa môžu diváci presvedčiť 10. mája 2017 o 19.00 h. v historickej budove SND.

žiačky Tanečného konzervatória Evy Jaczovej,
foto: SND

Premiéra v Balete SND

Dlhoočakávaná premiéra baletu Romeo a Júlia – Tak ako včera… na hudbu Sergeja Prokofieva v novej verzii Natálie Horečnej a pod taktovkou Petra Breinera sa uskutoční 13. a 14. mája o 19.00 h. v Sále opery a baletu v novej budove SND. (pozn. red.: rozhovor s dvomi predstaviteľmi hlavných postáv si prečítate tu: Igor Leushin a Ilinca Gribincea o pripravovanej novej verzii Romea a Júlie v Balete SND.

video

Galakoncert

Priaznivci tanečného umenia sa však môžu tešiť aj na koncert, ktorý sa uskutoční 19. mája. Predstavia sa na ňom študenti KTT HTF VŠMU, Umelecký súbor Lúčnica, ale aj Balet SND. Galakoncert k 65. výročiu založenia Katedry tanečnej tvorby VŠMU je prezentáciou diplomových a záverečných prác choreografov a umeleckých výkonov študentov katedry tanečnej tvorby.

27. máj bude patriť romantickému baletu z pera Adolpha Charlesa Adama Giselle v klasickom naštudovaní Rafaela Avnikjana. Princa Alberta a nežnú Giselle budú interpretovať sólisti Baletu SND Igor Leushin Tatum Shoptaugh.

Adolphe Charles Adam: Giselle, Balet SND, 2016,
foto: Peter Brenkus

Viac informácii o programe SND je k dispozícii na www.snd.sk

Informovala: Natália Jabůrková, PR SND

PR článok

zmena programu vyhradená

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár