V Prahe pokrstili nový CD album piesní Antonína Dvořáka v podaní Pavla Bršlíka

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Praha – 18. apríla 2017 sa v Prahe konal krst nového CD tenoristu Pavla Bršlíka a klaviristu Róberta Pechanca s názvom Piesne Antonína Dvořáka (Dvořák songs). Nový album, ktorý nahral žiadaný slovenský tenorista vo vydavateľstve Supraphon, pokrstila Gabriela Beňačková. Nahrávka vyšla na CD ale aj v digitálnej podobe 21. apríla 2017.

Krst CD novinky Pavla Bršlíka Piesne Antonína Dvořáka (Dvořák songs) sa konal v utorok 18. apríla v Kaiserštejnskom paláci na Malostranskom námestí v sále Emy Destinnovej v Prahe. Spolu s tenoristom sa na tejto prezentácii zúčastnil aj klavirista Róbert Pechanec. Obaja umelci dlhodobo spolupracujú nielen pri nahrávkach, ale aj koncertne. ,,S Robom Pechancom spolupracujem už od mojich študentských čias a keď som začínal v zahraničí, mali sme tam niekoľko koncertov“, uviedol pre Opera Slovakia Pavol Bršlík a dodáva: ,,Róbert patrí k najlepším klaviristom, ktorí vedia, ako spevák pracuje. Spolupracovať s ním je naozaj skvelé, pretože vie, čo môže od každého speváka očakávať. Na pódiu je absolútne rovnocenným partnerom.“ Róbert Pechanec bol zároveň aj iniciátorom tejto nahrávky, ktorú na slávnostnej prezentácii v Prahe pokrstila legenda svetovej opery Gabriela Beňačková. ,,CD sme s pani Beňačkovou pokrstili šampanským a som veľmi vďačný, že sa na to dala“, povedal Pavol Bršlík. V jeho podaní zaznela na krste pieseň Když mne stará matka z cyklu Cigánské melodie.

Krst CD Pavla Bršlíka – Dvořák songs,
Róbert Pechanec, Pavol Bršlík, Gabriela Beňačková, Matouš Vlčinský zo spoločnosti Supraphon,
foto: Supraphon

CD novinka Piesne Antonína Dvořáka (Dvořák songs) obsahuje 30 piesní troch piesňových cyklov – Cypřiše, Písně večerní a Cigánské melodie. Poslucháč si tak počas jednej hodiny vypočuje veľké množstvo hudobného obsahu troch kompletných piesňových cyklov. ,,S klaviristom Robom Pechancom sme sa zhodli, že by bolo fajn nahrať cyklus Cypřiše, pretože je málo známy. Noty vyšli v kritickom vydaní iba pred tromi rokmi. V tomto cykle cítiť, že Dvořák mal v čase jeho vzniku len 24 rokov. Očividne ešte nebol v piesňovej tvorbe tak zručný, ako neskôr a naozaj sme miestami len s ťažkosťami lúštili, ako rozdeliť slová medzi noty a pod. Písně večerní boli požiadavkou Supraphonu, keďže ho zatiaľ nenahral a Cigánské melodie tam chceli mať, pretože sú známe“, uviedol k výberu cyklov na svojom novom CD známy tenorista.

Krst CD Pavla Bršlíka – Dvořák songs,
Róbert Pechanec, Pavol Bršlík, Gabriela Beňačková,
foto: Supraphon

Pavol Bršlík, ktorý okrem novinky Piesne Antonína Dvořáka doposiaľ natočil tri CD sólové albumy (Mikuláš Schneider-Trnavský: SONGS, 2014; Franz Schubert: Die schöne Müllerin, 2015; Breslik singt Mozart, 2016), je predovšetkým operný interpret, no má silný vzťah aj k piesňam a konkrétne s piesňovou tvorbou Antonína Dvořáka sa stretáva už od svojich študentských čias. ,,Cigánské melodie ma sprevádzajú už od čias na konzervatóriu až podnes a preto som rád, že sú aj na tomto CD. Dvořákove piesne sú u nás veľmi známe a dokonca som ich spieval aj na súťaži v Karlových Varoch, kde som zvíťazil v kategórii Pieseň“, dodal Pavol Bršlík.

CD Pavla Bršlíka – Dvořák songs, vizuál

Jeho ostatná CD nahrávka vznikala v auguste 2016 v pražskom kostole sv. Vavrinca v réžii českého hudobného skladateľa, rozhlasového režiséra, producenta a pedagóga Jiřího Gemrota.

Album na Supraphonline TU…

Najbližšie Pavla Bršlíka čaká Lenskij v Čajkovského opere Eugen Onegin vo Viedenskej štátnej opere (6., 9. a 13. mája 2017), odtiaľ pocestuje na Festival d’Aix-en-Provenc, kde sa predstaví ako Don Ottavio v mozartovom Donovi Giovannim (6., 8., 10.,13.,15., 17., 19., a 21. júla 2017) a 29. júla zaspieva v mníchovskom Prinzregententheater piesňový koncert.

Pavol Bršlík,
foto: Tanja Niemann

Slovenský tenorista Pavol Bršlík (v zahraničí vystupuje ako Pavol Breslik) v súčasnosti patrí k najvýraznejším predstaviteľom mladej speváckej generácie na medzinárodnej opernej scéne. V jeho kariére bol prelomovým rok 2005, kedy ho v ankete kritikov prestížneho časopisu Opernwelt ocenenili ako „Spevácky talent roka“. V roku 2000 zvíťazil v medzinárodnej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch. Svoje spevácke kvality si upevňoval v opernom štúdiu CNIPAL v Marseille, navštevoval majstrovské kurzy u Yvonne Minton, Mady Mesplé, Mirelly Freni a Williama Matteuzziho. V rokoch 2003 – 2006 bol sólistom Berlínskej štátnej opery. V roku 2006 debutoval v Metropolitnej opere. Je pravidelným hosťom významných európskych operných scén: Viedenská štátna opera – Lenskij (Čajkovskij: Eugen Onegin), Nemorino (Donizetti: Nápoj lásky), Alfredo (Verdi: La traviata), Bavorská štátna opera v Mníchove – Gennaro (Donizetti: Lucrezia Borgia) s Editou Gruberovou, Edgardo (Donizetti: Lucia di Lammermoor) s Dianou Damrau… K ďalším jeho rolám na tejto scéne patrí Tamino (Mozart: Čarovná flauta), Idamante (Mozart: Idomeneo), Nemorino (Donizetti: Nápoj lásky), Cassio (Verdi: Otello) a Alfredo (Verdi: La traviata). V Covent Garden spieval tieto postavy: Lenskij (Čajkovskij: Eugen Onegin), Ferrando (Mozart: Così fan tutte), Tamino (Mozart: Čarovná flauta) a Don Ottavio (Mozart: Don Giovanni).

Pavol Bršlík hosťoval v Parížskej opere, v Gran Teatre del Liceu v Barcelone, v Théâtre Royal de la Monnaie v Bruseli. Od roku 2012 spolupracuje s Operou v Zürichu – Števa (Janáček: Její pastorkyňa), Don Ottavio (Mozart: Don Giovanni), Faust (Gounod: Faust), Roberto Devereux (Donizetti: Roberto Devereux), Nadir (Bizet: Lovci perál) a Peter Quint (Britten: The Turn of the Screw). Je tiež vyhľadávaným koncertným umelcom. Predstavil sa napríklad na BBC Proms, Salzburger Festpielen, Osterfestspielen Baden-Baden, v Paríži a v Drážďanoch.

Osobitú starostlivosť venuje Pavol Bršlík taktiež piesňovému repertoáru. Od mladosti má vrúcny vzťah k slovanským ľudovým i umelým piesňam, ale venuje sa aj nemeckému repertoáru, najmä dielam Franza Schuberta. Vrcholom jeho doterajšej kariéry piesňového interpreta bol debut na významnom schubertovskom festivale Schubertiade v Schwarzenbergu v roku 2014. Na CD vyšla taktiež jeho nahrávka Schubertovho cyklu Krásna mlynárka.

www.pavolbreslik.com

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár