Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

9. júna 2023 redakcia Sezóna 2022/2023

V Prahe zaznejú monumentálne Schönbergove Piesne z Gurre so slovenskou účasťou

Petr Popelka, Symfonický orchester Českého rozhlasu, foto: Vojtěch Brtnický
Veľkosť písma
A
A
A
Postromantická skladba Arnolda Schönberga Piesne z Gurre na motívy dánskej ságy zo 14. storočia sa 20. júna 2023 po 102 rokoch vráti na miesto svojej českej premiéry do Štátnej opery v Prahe v rámci projektu Musica non grata. Veľký hudobný aparát pozostávajúci z 250-tich umelcov, v ktorom svoje sily spoja Symfonický orchester Českého rozhlasu, Nórsky rozhlasový orchester, Slovenský filharmonický zbor a Český filharmonický zbor Brno, bude dirigovať novozvolený šéfdirigent Viedenských symfonikov Petr Popelka.

(PR článok, ND Praha)

Arnold Schönberg pracoval na Piesňach z Gurre od roku 1900 s prestávkami jedenásť rokov. Ich predlohou sa stala dramatická báseň Jensa Petra Jacobsena, príbeh odohrávajúci sa na dánskom hrade Gurre, ktorého vládca – kráľ Waldemar – sa zamiluje do krásnej Tove, ktorú jeho žena Helwiga zo žiarlivosti otrávi. Waldemar v žiali prekľaje Boha a odsúdený na večné putovanie po nočnej oblohe so svojimi mŕtvymi druhmi hľadá svoju Tove, ktorá sa medzitým zjavuje cez nádheru prírody.

Arnold Schönberg (1874 – 1951), foto: Arnold Schönberg Center Wien

Schönberg použil v skladbe 35 hudobných motívov, ktoré zobrazujú nielen hlavné postavy, ale aj aspekty prírody (západ aj východ slnka, cválajúce kone a iné) a rôzne citové stavy (túžbu, Jupiterovu lásku, strach sedliaka, trúchlenie za Tove a i.). Prvýkrát tu tiež využil techniku Sprechgesangu, ktorá sa stala základom jeho slávnej skladby Pierrot lunaire.

Mám pocit, že Schönberg chcel týmto dielom pokoriť všetky hranice hudby.“ hovorí o Piesňach z Gurre Petr Popelka, dirigent, ktorého medzinárodná kariéra v posledných rokoch strmo stúpa. Len v tomto roku debutoval so siedmimi poprednými európskymi orchestrami a okrem iného dirigoval aj populárne veľkonočné koncerty „Jar vo Viedni“. Dňa 9. júna 2023 bol vymenovaný za šéfdirigenta Viedenských symfonikov (Wiener Symphoniker).

Petr Popelka, foto: Khalil Baalbaki

Schönberg využíva v Piesňach z Gurre kolosálny zvukový aparát: päť sólistov, recitátora, mužský zbor, miešaný zbor a veľký orchester, ktorý tvorí 25 drevených dychových nástrojov, 25 plechových nástrojov (o. i. desať lesných rohov), štyri harfy, celesta, početná sekcia bicích nástrojov (vrátane železných reťazí) a sláčiková sekcia. V orchestri zaznejú aj také rarity, akými sú wagnerovské tuby, kontrabasový trombón alebo basová trúbka.

Prečítajte si tiež:
Petr Popelka o Piesňach z Gurre alebo Waldemar verzus Lewandowski
(rozhovor)

V sólových partoch sa v Prahe predstavia české aj zahraničné spevácke hviezdy: pravidelný hosť Viedenskej a Bavorskej štátnej opery Michael Weinius, držiteľ Ceny Grammy Dietrich Henschel, nemecká sopranistka Susanne Bernhard, finalista Medzinárodnej speváckej súťaže Hansa Gabora Belvedere Yngve Søberg, sólistka Semperovej opery v Drážďanoch Štěpánka Pučálková a sólista Bavorskej štátnej opery Kevin Conners.

Susanne Bernhard, Michael Weinius, Štěpánka Pučálková, Yngve Søberg, Kevin Conners, Dietrich Henschel, zdroj koláže: MNG

Na pódiu sa spoja hráči Symfonického orchestra Českého rozhlasu a Nórskeho rozhlasového orchestra a Český filharmonický zbor Brno so Slovenským filharmonickým zborom z Bratislavy.

Arnold Schönberg nám v Piesňach z Gurre zanechal jednu z najkrajších partitúr, ktorú kedy dala svetu hudba 20. storočia. To vedel aj Alexander Zemlinský, keď hneď po premiére v Novom nemeckom divadle (dnes Štátna opera Praha) 9. júna 1921 poslal svojmu švagrovi do Viedne niekoľko nadšených správ o úspechu českého uvedenia.

„Milý priateľ, včera a dnes sme hrali Tvoje Piesne z Gurre. Viem, že by si sa obzvlášť potešil – bolo to mimoriadne dobré uvedenie. Celý orchester, zbory, sólisti aj dirigent prejavili veľké nadšenie, úspech bol obrovský.“

Piesne z Gurre, vizuál

Piesne z Gurre sa pre svoje obrovské nároky na interpretáciu uvádzajú veľmi zriedka, takže ich človek môže počuť v koncertnej sále zväčša nanajvýš raz za život. V utorok 20. júna 2023 sa táto krásna skladba po 102 rokoch vráti do Štátnej opery v Prahe. Nenechajte si túto príležitosť ujsť.

Vstupenky na musicanongrata.cz alebo narodni-divadlo.cz.

Projekt vznikol v koprodukcii Opery Národného divadla Praha a Štátnej opery Praha, cyklu Musica non grata, Symfonického orchestra Českého rozhlasu a Nórskeho rozhlasového orchestra s podporou Veľvyslanectva Spolkovej republiky Nemecko v Českej republike ak súčasť osláv 100 rokov Českého rozhlasu.

Musica non grata oživuje umelecký odkaz skladateliek a skladateľov dôležitých pre hudobný život medzivojnového Československa, ktorí boli prenasledovaní nacionálnym socializmom či iným spôsobom perzekvovaní z dôvodov náboženských, rasových, politických alebo rodových.

Informovala: Iva Nevoralová, Musica non grata

PR článok, text: Musica non grata

Viac informácií o predstavení TU…

Sledujte projekt Musica non grata na FB

www.musicanongrata.cz

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024